Czech Semicon Days: Český polovodičový průmysl je strategickou prioritou
Význam rozvoje polovodičového průmyslu a jeho role v budoucí prosperitě české ekonomiky. To byla hlavní témata dvoudenní akce Czech Semicon Days, která proběhla 13. a 14. května v Praze. Akci pořádala agentura CzechInvest, účastníci diskutovali o českém polovodičovém ekosystému, národní strategii a příležitostech pro zapojení do globálních dodavatelských řetězců.
„Polovodiče, ještě nedávno před našimi zraky ukryté uvnitř strojů, jsou nyní v centru pozornosti průmyslových strategií a také geopolitiky. Strategie Česka v oboru polovodičových technologií má ambici využít našich silných stránek v oblasti výroby, rozvoje talentu a také vývoje čipů. CzechInvest přispívá podporou investic domácích i zahraničních společností, rozvoje dodavatelského řetězce nebo podporou rozvoje českých inovativních společností,“ uvedl ve své zdravici Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Czech Semicon Days odstartovaly druhým ročníkem Czech Investment Forum, které se konalo 13. května ve Fantově budově v Praze. Celodenní konference přivítala odborníky z oblasti polovodičového průmyslu, zástupce vlády, firem, investorů a akademické sféry. Klíčovým bodem programu bylo představení nové Národní polovodičové strategie zahraničním hostům např. z USA, Tchaj-wanu, Koreje, Japonska a Německa, která má posílit pozici Česka v tomto strategickém odvětví. Forum zahájil úvodním slovem 1. místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Jiří Drahoš a poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Účastníky přivítal generální ředitel CzechInvestu Jan Michal i vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko. Odpolední blok věnovaný budoucnosti polovodičů uvedla náměstkyně ministra pro vědu a výzkum Jana Havlíková a ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy Václav Kobera. Mezi významnými řečníky vystoupil prof. Konrad Young, bývalý viceprezident tchajwanského čipového giganta TSMC, viceprezident Českého národního polovodičového klastru Michal Lorenc a zástupkyně ředitele nově vzniklého Českého polovodičového centra Jana Drbohlavová.



„Česko má předpoklady pro to, aby se stalo významnou součástí evropského polovodičového ekosystému. Je důležité si uvědomit, že rozvoj tohoto oboru není pouze technologickou výzvou, ale také investiční příležitostí. Víme, že zahraniční investoři polovodiče vnímají jako strategický sektor a pečlivě sledují, jak se Česko profiluje. A Czech Semicon Days 2025 ukázaly, že tu máme potenciál i odbornost – klíčové ale bude, zda je dokážeme podpořit konkrétními kroky,“ řekl Ondřej Votruba, výkonný ředitel Sdružení pro zahraniční investice – AFI, hlavního partnera akce.
Druhý den Czech Semicon Days byl věnován specializovaným workshopům a networkingu. Czech-Taiwanese Semiconductors Supplier Day se zaměřil na posilování ekonomické spolupráce mezi Českem a jeho tchajwanskými partnery a na budování dodavatelských řetězců. Účastníci diskutovali o příležitostech česko-tchajwanské spolupráce s prof. Konradem Youngem a zástupci tchajwanské agentury ITRI (Industrial Technology Research Institute). Aktivně se představilo 7 tchajwanských a 6 českých společností zapojených v polovodičovém řetězci. Paralelně probíhal Czech Semiconductor Ecosystem Day zaměřený na budování příznivého prostředí v regionech pro polovodičové firmy. Na příkladech z arizonského Phoenixu, nizozemského Eindhovenu a saského Křemíkového regionu se mohli zástupci českých regionů, měst a ministerstev dozvědět, jak takový příznivý ekosystém pro stávající firmy a potenciální nové investory vytvořit a rozvíjet.
Významnou součástí programu byl také Czech Semicon Workshop, který cílil na mezinárodní polovodičové firmy a investory. Během něj byly představeny možnosti financování investic, české podnikatelské prostředí a akcelerační vízové programy pro zahraniční odborníky.
Hlavním partnerem Czech Semicon Days bylo Sdružení pro zahraniční investice – AFI. Odbornými partnery byly Český národní polovodičový klastr a Supply Chain Resilience Center při Karlově univerzitě v Praze.
Foto: CzechInvest