Svět knihy Praha 2025 navštívilo přibližně 62 tisíc čtenářů a čtenářek
Třicátý mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha naplňoval téma „30! Energie mládí – moudrost knih“ od 15. do 18. května na Výstavišti Praha v Holešovicích. Mezi nejpopulárnější autory a autorky patřila dle očekávání laureátka Nobelovy ceny za literatury Olga Tokarczuk, bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, první bulharský nositel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov, ceněný ukrajinský spisovatel a intelektuál Andrej Kurkov, bestsellerová autorka knih pro děti a mládež Kathrine Webber nebo běloruský spisovatel, novinář a moderátor televizních pořadů Saša Filipenko.
Z českých spisovatelů a spisovatelek čtenáře nejvíce oslovily programy bestselleristek Aleny Mornštajnové a Kateřiny Tučkové, výtvarníka Jaromíra 99 nebo spisovatele Martina Šinkovského. Nejemotivnějším momentem bylo udělení Ceny Jiřího Theinera alžírskému spisovateli Boualemu Sansalovi, kterou převzaly jeho dcery. Velké oblibě se těšil nově otevřený Sál Káji Saudka. Nadcházející 31. ročník se odehraje na Výstavišti Praha v Holešovicích 14. – 17. května 2026.
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2025 opět potvrdil svou pozici jedné z nejvýznamnějších kulturních akcí ve střední Evropě. Během čtyř dnů zavítalo na Výstaviště Praha téměř 62 tisíc návštěvníků, kteří měli možnost setkat se s autory, prozkoumat knižní novinky a zúčastnit se inspirativních debat.
„Kromě nárůstu počtu návštěvníků nás především těší živá knižní atmosféra, která nás celé čtyři dny provázela. Je radost sledovat zájem o knihy i hosty veletrhu, a to napříč všemi generacemi,“ okomentoval jubilejní ročník ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer.





Jedním z nejintenzivnějších momentů letošního ročníku byla diskuse „Knihou proti nesvobodě“, kterou Svět knihy Praha pořádal spolu s iniciativou Kultura na Hradě. Na pódiu se setkaly dva výrazné hlasy současné evropské literatury – běloruský spisovatel Saša Filipenko a ukrajinský autor Andrej Kurkov. V rozhovoru o politické represi, cenzuře a síle literatury čelili otázkám o tom, jaké to je psát a žít ve stínu války a autoritářských režimů.
Dalším nezapomenutelným momentem festivalu byla beseda s polskou nobelistkou Olgou Tokarczuk, která přilákala stovky posluchačů. V programu s názvem Cesta za knihami sdílela své myšlenky o tom, jak literatura propojuje kultury, formuje společnost a otevírá nové světy. A dále také debata s bývalou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, která se věnovala knize rozhovorů s Erikem Taberym Neztratit se sama sobě. Setkání bylo doplněno řadou dotazů z publika.
K pestrosti programu a živé festivalové atmosféře přispěli příznivci young adult literatury a komiksů. „Tento rok na festivalu v kreativním podání čtenářů ožívaly knižní postavy. Mohli jsme tak v areálu potkávat jak princezny ze série Katherine Webber nebo postavy Hades a Persefona z Komiksu Lore Olympus,“ dokresluje atmosféru festivalu Radovan Auer.
„Uplynulé dny bych popsal jako jedny z nejintenzivnějších v mém životě. Trávím je na cestách po literárních akcích. Svět knihy Praha je jedním slovem skvělý. A to hlavně díky přátelské a srdečné atmosféře. Přeju Světu knihy, ať nadále oslavuje knihy a jejich čtenáře,“ uvedl bulharský spisovatel Georgi Gospodinov, který byl jedním z významných hostů festivalu.
„Bylo pro nás velkou ctí představit českému publiku portugalskou literaturu v tak velkém rozsahu. Cítíme, že zájem o portugalskou kulturu roste, a bylo to vidět i na návštěvnosti našeho stánku. Děkujeme týmu a návštěvníkům festivalu za přízeň a věříme, že zájem o Portugalsko bude i nadále stoupat,“ uvedla za portugalskou prezentaci Alena Růžičková. Portugalsko zastoupilo osm spisovatelů a spisovatelek.
„Za nejemotivnější moment festivalu považuji předání Ceny Jiřího Theinera, kterou si převzaly dcery alžírského spisovatele Boualea Sansala. Ten je momentálně odsouzen na pět let vězení za své literární dílo, které otevřeně kritizuje autoritářský režim v Alžírsku,“ uvedl dramaturg festivalu Guillame Basset.
Výjimečným okamžikem festivalu bylo předání Evropské ceny za literaturu 2025, již letos obdržela italská spisovatelka Nicoletta Verna za svůj román „I giorni di vetro“ (Glass‘ Days). Cenu předal Glenn Micallef, evropský komisař pro mezigenerační spravedlnost, mládež, kulturu a sport.
Svět knihy Praha 2025 opět dokázal, že literatura je mocným nástrojem spojování kultur, otevírání diskuzí a inspirace pro všechny generace čtenářů.
Svět knihy Praha 2025 v číslech:
Festival:
Počet účinkujících: 818
Počet programů: 551
Počet výstav: 11
Veletrh:
Počet vystavovatelů: 398
Počet stánků: 231
Plocha: 3.313 m2
Země a regiony: 41
Angola – Argentina – Belgie – Bělorusko – Bosna – Bulharsko – Česká republika – Čína – Dánsko – Finsko – Francie – Gruzie – Chile – Irsko – Itálie – Kanada – Kolumbie – Korejská republika – Kosovo – Kuba – Litva – Maďarsko – Mexiko – Německo – Norsko – Peru – Polsko – Portugalsko – Rakousko – Rumunsko – Rusko – Řecko – Slovensko – Slovinsko – Srbsko – Španělsko – Švédsko – Švýcarsko – Tchaj-wan – Ukrajina – USA – Velká Británie