Fotovoltaické elektrárny: Maximální výkon pro udržitelnou energetiku

Fotovoltaické elektrárny (FVE) jsou klíčovou součástí přechodu k udržitelné energetice a hrají zásadní roli při snižování závislosti na fosilních palivech. Díky pokročilým technologiím a stále dostupnějším řešením dnes FVE nabízí efektivní a dlouhodobě udržitelný zdroj energie jak pro domácnosti, tak pro průmyslové využití.

Moderní solární panely jsou navíc čím dál účinnější – nejnovější monokrystalické technologie dokážou přeměnit více jak 22 % sluneční energie na elektřinu, což zvyšuje jejich efektivitu i na menších plochách.

Společnost Energy 4 Home s.r.o. preferuje dva druhy fotovoltaických panelů s podobnou účinností ale jinou technologií:
  • Panely monokrystaliské s účinností 22,6 %
  • Panely Bifaciální s účinností 22,5 % s navýšením až 10% podle druhu krytiny díky funkčnosti obou stran panelu

Díky využívané inovativní technologii a odborným znalostem je společnost schopna navrhnout řešení přímo na míru každého zákazníka, ale především dle materiálu jeho střechy a velikosti využitelné plochy.

Jaký výkon FVE je potřeba pro rodinný dům

Návrh fotovoltaického systému je dimenzován na celkovou spotřebu zákazníka (nikoliv pouze současnou) ale i budoucí, proto je důležité se přesně informovat zda zákazník neplánuje například tepelné čerpadlo či například výměnu plynového kotle za elektrický. V případě korektních informací a spolupráce se zákazníkem lze účinnost fotovoltaiky posunout až nad hranici 70%. Je třeba předem říci, že 100% pokrytí z FVE neexistuje.

V odborných publikací pro letošní rok 2025 byla zveřejněna informace, že na dostatečné pokrytí běžné domácnosti stačí fotovoltaika 5kWp ideálně s akumulací do 10kWp, proto byla snížena velikost FVE i na dotační výzvu NZÚ LIGHT 2025. V této publikaci ovšem nikdo nezohlednil navyšující se trend domácností k využití tepelného čerpadla nebo změny plynových kotlů na elektrické. V tomto případě je tato velikost naprosto nedostačující a vždy je třeba kalkulovat s celkovou spotřebou koncového zákazníka. Maximální velikost mikrozdroje je doporučována na větší nemovitosti s větším odběrem. Tam kde je odběr nižší není třeba dimenzovat FVE až na tuto hodnotu.

Je pod mrakem, FVE nevyrábí …

Je třeba předem vyloučit, že fotovoltaický panel nevyrábí pokud zajde slunce či je pod mrakem. Nikoliv, jedná se o všeobecný omyl rozšířený napříč populací. Fotovoltaický panel vyrábí během celého dne (za světla nikoliv pouze slunce) i za špatného počasí, mraků, deště atd. Jedinou částí 24 hodinového režimu, kdy panel zcela nevyrábí je noc neboli tma.

V čase západu slunce či zatmění mraky dojde k velmi radikálnímu snížení výroby celého systému a to v závislosti na celkovém poklesu světla v okolí a čase, ale i přesto v tomto režimu nebude výroba nikdy rovnající se nule. Může z řádu kilowatt (příklad rezidenčního sektoru) klesnou až do řádu wattů, ale technicky panel stále vyrábí… Fotovoltaické panely přestanou zcela vyrábět až se den změní v noc (celková tma), tedy po západu slunce.

Mohu sdílet přebytky vyrobené elektřiny?

Každý fotovoltaický systém by měl být navržen tak, aby jeho koncový uživatel využíval maximální potenciál systému do své spotřeby domu, poté akumulace (baterie) a až v poslední řadě do přetoku. Přetok neboli energie, která je vyrobena a nespotřebována v čase vlastníkem FVE rozhodně není bernou mincí zda si pořídit či nepořídit fotovoltaickou elektrárnu.

Společnost Energy 4 Home dostává mnoho dotazů na toto téma: Proč je cena výkupu v létě, kdy FVE nejvíce vyrábí, 0,3 koruny/kW a podobně a že jde prakticky o ,,zlodějnu“. Lidé bohužel zapomínají na hlavní princip fotovoltaiky a ten není v prodeji energie, ale ve snížení nákladů na spotřebu domu, firmy či bytového sektoru. Návratnost investice se nepočítá z přetoků energie do sítě, ale z ušetření za cenu nákupu energie ze sítě v daném tarifu a celkových nákladů za energie.

Proto společnost více doporučuje možné přetoky neprodávat či nepouštět zdarma zpět do sítě, ale sdílet s druhou osobou, která Vámi vyrobenou energii využije v daném čase. Také z tohoto důvodu zde bylo vytvořeno EDC (Elektroenergetické datové centrum) u kterého je třeba se zaregistrovat. Na oficiálních stránkách EDC nalezne zájemce o toto sdílení video návody jak postupovat, jak pro majitele fotovoltaické elektrárny, tak pro budoucí odběratele.

Využití bateriového úložiště

Bateriové uložiště je vhodné mít kdekoliv, kde je dostatek místa a adekvátně odvětrávaný prostor. Rozhodně to není v garáži či stodole bez zateplení, kde teploty mohou dosahovat hluboko pod 0 stupňů. Baterie ke své funkčnosti potřebuje nejméně 5 stupňů celsia, ideálně teploty blížící se pokojové teplotě. Ohledně strachu uživatelů umisťovat baterie do technických místností v domě lze říci pouze to, že nynější technologie baterií formou LiFePo4 či se samozhášecím systémem na úrovni jednotlivého bloku baterie jsou prakticky nehořlavé a navíc baterie v krajních a ojedinělých případech pouze doutnají“, říká Martin Kopecký, jednatel společnosti Energy 4 Home s.r.o.

Ovšem nikdy nelze vyloučit vše, proto je třeba si bateriové uložiště prostřednictvím odborníků v oboru vybrat a především celý systém kvalitně sestavit a nainstalovat. ,,Myšlenky na instalace a výběr svépomocí bych v tomto oboru nechal zcela spát ,,šikovné české ručičky: opravdu chirurga nevytvoří.“ dodává Martin Kopecký.

 

You may also like...