Recyklace chladicích kapalin je pro firmy možnost jak snížit uhlíkovou stopu
Použité chladicí a nemrznoucí směsi představují významnou ekologickou zátěž. Tyto chemikálie bývají často likvidovány jako nebezpečný odpad, což ještě prohlubuje jejich devastující dopad na životní prostředí. Spalování či likvidace v chemické Čistírně odpadních vod (ČOV) vede nejen k vysokým nákladům, ale i k dalšímu znečišťování. Naopak jejich recyklace představuje klíčový krok k cirkulární ekonomice a ekologicky šetrnému řešení.
„Lidé o technologii recyklace často nevědí a u chladicích kapalin po ukončení jejich životnosti řeší pouze jejich likvidaci,“ vysvětluje Tomáš Šroba, jednatel společnosti Classic Oil, která se recyklací teplonosných kapalin zabývá. „Naše technologie je přitom natolik pokročilá, že kvalita výsledného produktu splňuje nejpřísnější požadavky a není rozeznatelná od surového glykolu, který je základní surovinou při výrobě chladicích směsí.“
Ekolog a auditor v oblasti životního prostředí Ing. Josef Marek upřesňuje, že glykolové směsi mohou při nevhodné likvidaci kontaminovat půdu povrchové i podzemní vody, což ohrožuje životní prostředí. „Nemrznoucí směsi na bázi glykolů jsou chemické látky, které mohou v přírodě působit toxicky,“ popisuje.
Recyklace tak nabízí výhodu nejen z hlediska nákladů – je cenově výhodnější než spalování, ale i z hlediska environmentálního dopadu. Podle analýz mohou kapaliny s 50 % recyklátu navíc snížit uhlíkovou stopu až o 42 %. Společnost Classic Oil má díky spolupráci s LCA Studiem k dispozici výpočet uhlíkové stopy svých produktů obsahujících recyklát. „Firmy, které nám předají použité chladicí kapaliny k recyklaci, mohou na vyžádání obdržet oficiální deklaraci s konkrétními údaji o uhlíkové stopě. Tento dokument pak lze využít jako podklad pro vlastní ESG reporting,“ doplňuje Tomáš Šroba.
„Více než 12 % emisí v Česku pochází z provozu budov, z jejich vytápění, chlazení, či ohřevu vody v budovách. Využitím recyklovaných kapalin v technickém zařízení budov, tedy v klimatizaci, vzduchotechnice, nebo tepelných čerpadlech, dokážeme tuto stopu výrazně snížit. Recyklace je pro firmy navíc výhodná i z pohledu úspory nákladů,“ popisuje výhody recyklace průmyslových kapalin Jan Skolil, technický ředitel společnosti Classic Oil.
Loni recyklovali 450 tun. Odpadu se ale nedostává
Společnost Classic Oil, působící ve středočeském Buštěhradu, provozuje ve střední Evropě unikátní technologii umožňující recyklaci glykolových směsí. Ta je schopna zpracovávat stovky tun nebezpečných kapalin ročně a vracet je zpět do oběhu v kvalitě nerozeznatelné od nových surovin. Společnost zaznamenala v roce 2024 rekordní výsledky – tržby dosáhly 433 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 30 %. Classic Oil vyrobila 10 000 tun produktů a recyklovala 450 tun použitých antifreezů.
Firma se nyní připravuje na další expanzi – do konce roku 2026 plánuje investice ve výši 160 milionů korun, které umožní rozšíření výrobních a skladových kapacit, modernizaci technologií i zázemí pro zaměstnance. Ocitá se tak v čele recyklačního trendu v průmyslové ekologii, kde přechod z lineárního modelu likvidace odpadu k cirkulačnímu principu oběhového hospodářství představuje zásadní posun.