Jak se připravit na dovolenou z praktického hlediska

Než člověk odjede na dovolenou, měl by zajistit pár věcí. Samozřejmostí je pohodlné oblečení, odolná obuv a opalovací krém. Co ale už tak “jasné” není, je zabezpečení bytu nebo baráku a promyšlený cestovní itinerář.

Zvolte příjemné a prodyšné materiály

Na dovolené se chcete cítit dobře. Možná se tam dokonce odvážíte nosit pestřejší barvy a výrazné vzory. Pro některé je to období, kdy jim nevadí být středem pozornosti. Hlavně u moře má člověk tendence si pohrávat s novými kombinacemi. Jen si dávejte pozor na materiál. Nedoporučujeme polyester, mnohem lepší volbou je len, modal, bavlna, bambus, konopí, hedvábí a merino vlna.

Kromě oblečení se zaměřte i na kvalitní obuv. Na dovolené lidé obvykle poměrně dost chodí, to znamená, že určitě nechcete boty, které vás budou dřít a tvořit puchýře. Mezi letní favority 100% patří pantofle Birkenstock. Mají dokonale vytvarovanou stélku a navíc vám díky odolným materiálům vydrží i roky nošení.

Kufr, který s vámi obletí svět

Zaseknutá kolečka, rozlámané madlo, zohýbaný zip, … to jsou věci, které vás netrápí, dokud je nemusíte během balení kufru řešit. Pak nastává frustrace a vás dělí jen minuty od toho, aby kufr neskončil pod balkonem.

Ačkoliv se vám s výběrem nechce nijak zdržovat a už vůbec do kufru dávat peníze, promyslete si, jestli se vám to (ne)vyplatí. Může se taky stát, že vám upadne kolečko při výstupu z letadla nebo se vám utrhne zip, až budete balit a odjíždět domu. Jak takovou katastrofu rychle vyřešíte?

Kufr musí pracovat pro vás, ne vy pro něj. Takže se kousněte a vyberte si takový, který vás nebude nijak ovlivňovat a stresovat.

Kam se pojede?

Cílová lokalita musí vyhovovat všem, s kterými dovolenou plánujete. Když už si konečně uděláte volno, chcete ho strávit někde, kde se vám to líbí.

Na co si dát pozor? Hlavně na to, jaká jsou v dané zemi pravidla a zákony. Pamatujte, že vy jste pouze návštěvníci a tak je důležité se přizpůsobit. Kromě toho si zjistěte aktuální bezpečnostní situaci. Jak na to? Zamiřte na stránky ministerstva zahraničí, kde je uvedeno, jestli je do dané země bezpečné jezdit, případně proč ne (přírodní katastrofy, násilí, demonstrace, únosy, …).

Příprava, příprava a příprava

Podobně jako v předchozím bodě, ani zde vás nemine krátká příprava. Je důležité vědět, kde co máte a jestli je vše dostatečně připravené.

Tyto body se vám budou hodit:

  1. Sepište si seznam věcí, které si s sebou chcete vzít. Při balení “tam” si vše odškrtejte a při balení domů udělejte to samé. Tím se vyhnete tomu, že něco necháte v hotelu. Důležité je to hlavně u elektroniky, léků, dokladů a podobně.
  2. Zkontrolujte si, do kdy vám platí občanský průkaz nebo cestovní pas. Některé země vyžadují až 6 měsíců platnosti.
  3. Nezapomeňte si zařídit pojištění, které vás ochrání, pokud se zraníte a budete muset využít služeb nemocnice.
  4. Jakou měnou lze v zemi platit? Mají dostatek bankomatů? Musím si peníze schovávat, protože jsou v zemi časté krádeže?
  5. Jaké mě čeká počasí? Některé země mají období monzunů nebo vysokých teplot a to není pro dovolenou (hlavně s dětmi) vhodné.
  6. Při balení oblečení se zamyslete, co je vhodné v cílové zemi nosit.
  7. Sepište si pár užitečných frází v daném jazyce i s výslovností.
Cestovní itinerář

Nenechávejte to náhodě a sepište si, jaké památky a objekty chcete navštívit, jaká je adresa, jak se tam dopravit a kolik stojí vstup. A samozřejmě si zapište i otevírací dobu. Někdy se může stát, že je v jeden den zavřeno, nebo probíhají svátky a je zavřeno úplně vše.

Určitě je dobré si také zjistit, na jaké adrese sídlí váš hotel, kolik stojí různá doprava a jaké číslo má česká ambasáda. Stačí si na to vyhradit malý zápisník, nemusíte s sebou tahat nic velkého. Nikdy totiž nevíte, jestli se vám nevybije nebo nerozbije telefon, případně nebude fungovat wifi. Better safe than sorry.

Příprava domácnost

Bohužel nesmíme vynechat ani tento bod. Je tak přehlížený, že je nutné ho opakovat stále dokola. Nepodceňte přípravu domácnosti, když odjíždíte pryč. Každý rok hasiči řeší různé nepříjemné situace a když nejste poblíž, těžko jim pomůžete…

Odborníci radí udělat následující

  • vypnout přívod vody k pračce, k myčce a k toaletě
  • vypnout plyn
  • vypojit spotřebiče ze zásuvky (samozřejmě ne lednici a to, co musí běžet)
  • pozor na plastové nebo skleněné dekorace poblíž oken, sluneční paprsky je mohou roztavit nebo vytvořit světelný tok a něco zapálit (častým viníkem je kosmetické zrcátko, v autě zase plastová flaška)
  • nastavte automatické osvětlení, aby nikdo nepoznal, že nejste doma