Alpine představila vizi elektrického sportovního vozu

A290, budoucí malý elektrický sportovní vůz nové éry značky Alpine, se představil ve velkolepém a mimořádně sportovním hávu výstavního vozu A290_β (A290 „beta“). První ze tří modelů budoucí „garáže snů“ bude stoprocentně elektrický sportovní vůz nové generace, který má v každém probudit ducha soutěživosti a znovuobjevit každodenní sportovnost. Model A290_β tak zahajuje novou kapitolu vzrušující historie značky Alpine.

Značka čerpá ze svého dědictví a sportovní DNA a vydává se dobývat nové segmenty, počínaje sportovním městským vozem.

Svým designem, materiály i technologiemi ilustruje tento předváděcí vůz nový způsob vnímání sportovního elektrického pohonu, který nabízí řidiči i jeho spolujezdci širokou paletu emocí. V době, kdy se nízkouhlíková mobilita stává v automobilovém sektoru klíčová, je Alpine A290_β více než jen předváděcím vozem, je také ztělesněním silných a odhodlaných ambicí značky ve prospěch udržitelného sportovního života.

Jméno evokující budoucnost

Volba názvu A290_β je v souladu s globální strategií pojmenovávání značky Alpine, kdy názvy začínají písmenem „A“, za nímž následují tři číslice. Číslo „2“ odpovídá segmentu B a číslo „90“ budoucí

lifestylové řadě značky. A konečně písmeno Beta v řecké abecedě se používá pro označení mezistupně vývoje před oficiálním uvedením sériového vozu na trh. „Model A290_β představuje začátek nové éry značky Alpine, kdy se od roku 2024 počítá se zrodem 100% elektrické „garáže snů,“ říká CEO Alpine Laurent Rossi s tím, že „tento městský předváděcí vůz nově objevuje všechen možný potenciál elektrického sportovního vozu. V návaznosti na své silné dědictví posouvá A290_β značku Alpine k možnostem prožitku ducha závodění na každodenní bázi, což je esence značky již od jejího vzniku.“

Znovuobjevený sportovní charakter

Vnější design modelu A290_β předznamenává linie budoucího sériového modelu, zatímco jeho koncepčnější interiér se vyznačuje novým uspořádáním tří sedadel. Tento předváděcí vůz nastavuje vysokou laťku výkonnosti a agility ve své třídě. Se svými dvěma

elektromotory vpředu je mimořádně sportovním vozem demonstrujícím technologickou výzvu, kterou přijali inženýři a vývojoví jezdci společnosti Alpine. Ti zkombinovali četné specifické úpravy (podvozek, odpružení, řízení točivého momentu atd.) s rozsáhlým laděním, aby získali vůz, jenž je hravý a zároveň výkonný. Předváděcí vůz, který byl schválen pro provoz na závodní trati Francouzskou federací automobilového sportu (FFSA), využil pokročilého procesu ladění.


A290_β je vůz plný nečekaných překvapení a slibuje nezapomenutelný zážitek z jízdy. Stejně jako koncept Alpenglow odhalený v roce 2022 má A290_β středovou pozici řidiče, podobnou pozici v jednomístném voze, takže řidič zažívá pocit, že je s vozem dokonale propojen. Dva cestující může přepravovat usazené po obou stranách a mírně za řidičem, aby si mohli plně vychutnat podívanou, kterou toto jedinečné třímístné uspořádání nabízí. Díky telemetrickému volantu a obepínajícím skořepinovým sedadlům, optimalizovaným aerodynamickým tvarům a přívodům vzduchu pro lepší chlazení, centrálnímu místu řidiče a hydraulické ruční brzdě je A290_β důstojným dědicem závodních vozů Alpine, v němž se mísí závodní duch a městské vlivy.

Předzvěst sériového městského sportovního vozu

Tři exkluzivní a inovativní modely „garáže snů“ Alpine – malý sportovní vůz, crossover GT a náhrada modelu A110 – budou stoprocentně elektrické. Model A290_β je předzvěstí sériového městského sportovního vozu, který se bude vyrábět od roku 2024 v továrně v Douai v rámci projektu ElectriCity na platformě CMF-B EV Aliance určené pro elektromobily segmentu B. Jeho elektromotor se bude rovněž vyrábět ve Francii, v továrně Megafactory ve městě Cléon.

Bohumil Brejžek

You may also like...