Armáda spásy slaví 35 let pomoci lidem bez domova, nově se věnuje i ochraně zranitelných osob
Už 35 let uplynulo od chvíle, kdy se Armáda spásy po nuceném přerušení činnosti komunistickým režimem vrátila do České republiky. Od té doby neúnavně pomáhá lidem bez domova, seniorům, osobám se závislostí, lidem v těžkých životních situacích a mnoha dalším. Ročně podpoří tisíce klientů v azylových domech, noclehárnách, domovech se zvláštním režimem nebo přímo na ulici. Letos zároveň upozorňuje na jedno z nejzávažnějších rizik, která mohou tyto lidi ohrožovat – zneužívání, vykořisťování a obchodování s lidmi, k nimž může docházet i v prostředí sociálních služeb.
„Pomoc lidem bez domova je to, co propojuje všechny naše služby. Ať už se jedná o seniory, lidi po ztrátě bydlení, osoby závislé nebo ty, kteří se z ulice dokázali vrátit do běžného života,“ vysvětluje Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy a dodává: „Letos se ale vědomě pouštíme i do tématu, které sice není v samém středu našeho zaměření, ale přímo se dotýká lidí, se kterými pracujeme – jde o zneužívání zranitelných osob a obchodování s lidmi. Víme, že kdekoli je někdo slabší, může se stát obětí silnějšího. A lidé využívající sociální služby slabší často jsou. Věříme, že chránit ty nejslabší před jakoukoli formou zneužívání je odpovědností každého z nás, a i proto k tomuto tématu přistupujeme s pokorou, ale i s odhodláním.“
Ročně využije sociální služby Armády spásy téměř 16 000 osob v nouzi. Jen v roce 2024 organizace podpořila své klienty v hledání bydlení ve 2 841 případech – skutečné bydlení se podařilo nalézt 178 lidem, 434 osob se připravovalo na přechod do samostatného bydlení a 641 lidí si bydlení udrželo. V 1 540 případech lidé aktivně hledali zaměstnání, 206 z nich si práci udrželo a v 87 případech lidé znovu získali práci. Ve 440 případech lidé začali splácet své dluhy, celkově se řešení zadlužení věnovalo přes 850 klientů. Pomoc zahrnovala také více než 1 700 intervencí v oblasti zdravotního stavu, přes 2 300 zásahů spojených s hygienou a téměř tisíc psychosociálních konzultací.
Za každým z těchto čísel se skrývá konkrétní příběh – příběh snahy o důstojnější život, ke kterému mnohdy vedla dlouhá cesta skrze vyčerpání, chudobu i ztrátu důvěry. Kombinace praktické podpory, odborného poradenství a respektujícího přístupu pomáhá tyto cesty znovu otevírat.
Ordinace, které zachraňují zdraví i důstojnost
Unikátní součástí služeb Armády spásy jsou zdravotní ordinace pro lidi bez domova, které často suplují roli státu – zejména v péči o osoby bez zdravotního pojištění. Každý rok zde ošetří stovky pacientů, kteří by jinak zůstali bez pomoci.
„Zdravotní péče by neměla být dostupná jen těm, kteří mají v pořádku všechny dokumenty. Mezi našimi pacienty jsou lidé, kteří legálně pracují, ale kvůli podvodům ze strany zaměstnavatelů nemají pojištění. To ohrožuje nejen je, ale i veřejné zdraví. Ordinace Armády spásy často zachraňují lidi s infekčními onemocněními, jako je tuberkulóza, hepatitida A nebo syfilis,“ říká MUDr. Andrea Pekárková, lékařka Armády spásy.
Jedním z pacientů byl i pan Andreas, 36letý muž z Bulharska. Do ordinace Armády spásy přišel s žádostí o předoperační vyšetření. Během rozhovoru vyšlo najevo, že byl před měsícem napaden a při útoku utrpěl zlomeninu krčku stehenní kosti. V nemocnici mu sice byla diagnostikována závažná zlomenina vyžadující okamžitý operační zákrok, ten ale nebyl kvůli absenci platného zdravotního pojištění proveden. To Andrease zaskočilo, jelikož pracoval jako ostraha na smlouvu a domníval se, že za něj zaměstnavatel pojistné odvádí. Ačkoliv situaci stran pojistného začal ihned řešit, musel čekat celý měsíc s neošetřenou zlomeninou na operaci. Zároveň v tomto stavu nemohl pracovat a neměl ani nárok na výplatu nemocenské dávky. Díky pomoci Armády spásy se nakonec operace dočkal. Jeho případ není výjimkou, ale součástí širšího problému, kdy pracovní agentury selhávají ve svých zákonných povinnostech a jejich zaměstnanci pak čelí vážným zdravotním i sociálním dopadům.
Ještě závažnější byl případ 32leté ženy z Litvy, kterou do ordinace přivedl výrazně starší, dobře oblečený muž české národnosti kvůli nehojícím se kožním útvarům v oblasti úst a genitálu. Žena neměla platné zdravotní pojištění. Provedené testy potvrdily syfilis a byla proto odeslána na kožní kliniku k zahájení léčby, kde po ní byla vyžadována úhrada za léčbu ještě před ošetřením. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o infekční onemocnění, které by následně mohlo ohrozit další osoby, uhradili jsme léčbu z prostředků Armády spásy. O dva měsíce později byla žena znovu přivedena – tentokrát s pozitivním těhotenským testem. Ženu jsme odeslali na gynekologické pracoviště jiné organizace, odkud byla odeslána k ukončení těhotenství z důvodu velkého rizika ohrožení plodu,“ popisuje MUDr. Pekárková.
12. národní konference: ochrana zranitelných ve středu pozornosti
Na podobné případy upozorní i letošní 12. národní konference Armády spásy, která se uskuteční 20. května v Praze. Poprvé se zaměří na téma zneužívání, vykořisťování a obchodování s lidmi. Diskuze se zúčastní odborníci na sociální práci, lékaři i zástupci neziskových organizací a zazní příspěvky expertů na boj s obchodováním s lidmi. Konference se bude soustředit na prevenci, spolupráci a efektivní ochranu zranitelných skupin. Cílem je společně identifikovat predátory a jejich činy, a především se připravit na to, jak účinně chránit ty, kteří jsou nejvíce ohroženi.
„Z praxe víme, že zneužívání zranitelných osob – ať už v práci, v ubytovnách nebo zdravotnickém systému – není výjimkou. Je to systémový problém, o kterém se příliš nemluví. A to chceme změnit,“ uzavírá Jan František Krupa.
Více informací o konferenci najdete na: www.armadaspasy.cz/konference
Foto: Armády spásy