Investice na důchod? Češi tápou a mladí váhají

Povědomí o dlouhodobém investičním produktu (DIP), který má motivovat k zajištění na důchod, zůstává v České republice velmi nízké. Podle průzkumu agentury Ipsos pro ČPP Servis o tomto nástroji nikdy neslyšelo 34,4 % respondentů, dalších 40,7 % pojem sice zaznamenalo, ale nerozumí jeho principu. Výsledky zároveň upozorňují na nízkou důvěru ve fondy mezi méně vzdělanými skupinami a staršími věkovými kategoriemi, stejně jako na výrazný generační paradox u mladých lidí.

Z průzkumu rovněž vyplývá, že do fáze skutečné investice se dostává jen zlomek populace. Pouze 16,6 % dotázaných tvrdí, že rozumí základům tohoto produktu, ale nevyužívá ho, a jen 8,2 % do něj aktivně investuje.

„Po více než roce fungování DIP více jak 3/4 respondentů neví, jak DIP funguje a více jak 1/3 dokonce ani neví, že nějaký takový produkt existuje. Tady se dle mého názoru jasně promítá neochota státu otevřeně komunikovat nepopulární témata související s rolí státu při zajištění životní úrovně svých občanů ve stáří. A taktéž neochota některých občanů se o tato témata zajímat,“ říká Petr Pokorný, ředitel divize Poradenství ve společnosti ČPP Servis.

Největší generační rozdíl se ukazuje u mladých lidí (18-26 let) – celá čtvrtina z nich tvrdí, že principu DIP rozumí, což je nejvyšší hodnota mezi všemi věkovými kategoriemi. Paradoxně však právě v této skupině najdeme nejnižší podíl těch, kteří do DIP skutečně investují, a to jen 5,6 %. Přitom pro nejmladší kategorii je vstup do produktu z finančního hlediska nejvýhodnější.

„Znepokojující výsledky ukazují, že i přes rostoucí informovanost mladších ročníků zůstává jednou z hlavních překážek nízká motivace k dlouhodobému investování. Mnozí upřednostňují okamžité výdaje před budoucím zajištěním, přestože začít ve 25 letech znamená díky delšímu horizontu a složenému úročení výrazně výhodnější podmínky než při vstupu o dvacet let později,“ doplňuje Petr Pokorný.


Nemovitostní fondy jako jistota, akcie lákají mladé 

Z hlediska preferencí investičních fondů pro zajištění na důchod jednoznačně dominují nemovitostní fondy (celkově 41,7 %), zejména u starší generace. Mladší investoři (18–26 let) naopak výrazně častěji preferují akciové fondy (54,2 %). Důvěra v investiční fondy obecně výrazně klesá s věkem i nižší úrovní vzdělání. Dále více než čtvrtina lidí ve věku 45–65 let (27 %) nevěří žádnému typu fondu, podobně jako téměř třetina respondentů se základním vzděláním (31 %) a skeptičtější jsou v tomto ohledu i ženy (25,7 %).

„Preference typů fondů se silně liší podle věku a míry finanční gramotnosti. Starší generace logicky tíhne k nemovitostem, které vnímají jako stabilní a hmatatelné zajištění. Naopak mladí lidé se nebojí dynamičtějších akciových nebo alternativních fondů, což může souviset s delším investičním horizontem a vyšší ochotou podstoupit riziko. Střední generace se pak častěji snaží o kompromis – hledají vyvážená portfolia, která kombinují stabilitu i potenciál růstu, například smíšené fondy,“ komentuje Petr Pokorný z ČPP Servis.

Co Čechy motivuje investovat do DIPu?

Hlavní motivací pro založení DIPu je pro většinu respondentů snaha o zajištění finanční stability v důchodu a vyšší výnos oproti běžnému spoření. Daňové úlevy či příspěvek od zaměstnavatele jsou podnětem zhruba pro třetinu populace.

Regionální diverzifikace příliš neláká 

Z výsledků průzkumu ČPPS vyplývá, že většina respondentů vnímá regionální diverzifikaci investic jako alespoň částečně důležitou. Nejčastější odpovědí ale bylo neutrální hodnocení.

Pokud jde o bezpečnost investic z pohledu geografického rozmístění, drtivá většina respondentů sází na osvědčené a stabilní trhy. Zajímavým faktorem, který promlouvá do preferencí jednotlivých regionů, je úroveň vzdělání. Českou republiku preferuje 71,4 % lidí se základním vzděláním, zatímco mezi vysokoškoláky vede západní Evropa (58,9 %)

„Regionální diverzifikaci investoři považují za důležitou a nadále věří EU i ČR, navzdory negativnímu narativu v médiích a na sociálních sítích. Zajímavé ale je, že za bezpečný trh považuje Severní a Střední Ameriku jen 20 % respondentů, i když právě tam dle údajů Eurostatu směřuje 55-65 % aktiv zemí eurozóny,“ shrnuje Petr Pokorný. Zároveň dodává: „pro drobné pravidelné investory, kteří preferují region ČR a Střední Evropy, máme řešení v podobě konzervativní, vyvážené i dynamické strategie s výrazným podílem zainvestovaných prostředků v tomto regionu. Případně investice přímo do podílových fondů (akciových, dluhopisových i smíšených) se zaměřením na danou oblast. A to vše ve spolupráci s kolegy ze společnosti VIG Asset Management, kteří se primárně zaměřují na region, ve kterém sami žijí a působí.”

You may also like...