Jaká je povinná výbava v autě pro případ nehody

Už jste se někdy ocitli v dopravní nehodě? Pokud ne, pak máte štěstí a my vám upřímně přejeme, aby se to ani nikdy nezměnilo. Podle smutné statistiky se však alespoň jednou za život do nějaké autonehody dostane skoro každý. Pro takové případy je tedy lepší byt vybaven, protože jak praví dobré pořekadlo, štěstí přeje připraveným.

Nikdy nevíte, co se může přihodit. Nějaká autonehoda může přijít zničehonic a to nejhorší co se vám může stát, je zůstat někde zaklíněn bez patřičného vybavení. V tomto krátkém článku se proto podíváme na to, co by rozhodně ve vašem autě nemělo pro případ jakékoliv nešťastné situace chybět.

Co říká zákon?

Část výbavy, kterou byste ve svém autě měli pro případ autonehody mít, stanovuje sám zákon, konkrétně vyhláška č. 206/2018 Sb. Ta v roce 2018 nahradila dřívější vyhlášku a povinnou výbavu automobilů poměrně zeštíhlela. V současné době jste tak ze zákona povinni s sebou v autě v jakémkoliv případě vozit autolékárničku, reflexní vestu a  výstražný trojúhelník.

Pokud by vám ale některý z těchto prvků chyběl, může vám policie udělit pokutu ve výši až 2 tisíce korun. Nejde přitom o pouhou „buzeraci“ ze strany státu. Sami uvidíte, jak vám třeba tyto věci v nejedné dopravní situaci ulehčí, nebo dokonce zachrání život.


Zdroj obrázku: euautodily.cz

A co praví rozumné uvažování?

Tři výše zmíněné části povinné výbavy automobilů jsou přitom pouze naprostým základem, který byste u sebe měli pro případ nehody vozit. Dalším prvkem, který byste určitě neměli postrádat, je alespoň malý hasící přístroj. I ten se dá sehnat za pár set korun, je skladný, takže vám nebude nijak překážet, a přitom vám může tolik pomoct. Až šestina všech požárů, ke kterým hasiči vyjíždí, se totiž týká automobilů.

Na závěr bychom vám rádi doporučili ještě poslední dva skladné a levné pomocníky, které byste jednou v autě též mohli užít. Autonehody si totiž místo ani čas nevybírají, a tak se může stát, že se něco přihodí i v noci. Pokud nechcete být zaskočeni, rozhodně by vám neměla chybět baterka. V krajní nouzi se pak může stát, že budete v autě zaklínění a nebudete moci ani otevřít dveře, v těchto situacích je k nezaplacení nouzové kladivo. Myslete při vybavování svého auta i na něj.

Doufáme, že teď již máte lepší obraz o tom, co a proč byste ve svém autě měli pro případ nouze vozit. A nám už teď nezbývá, než vám popřát, abyste se do žádné takové situace nedostali a šťastnou cestu.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...