Jeden příběh – milion chutí. Gourmet Academy slaví 10 let
Deset let chutí, zážitků a setkávání. Deset let, během nichž se z nápadu na prémiovou školu vaření zrodila značka, která dnes patří k nejvýznamnějším kulinárním adresám v Česku. Gourmet Academy při Potten & Pannen – Staněk oslavuje své první kulaté jubileum a vyhlíží další kapitolu svého příběhu…
„Před 11 lety jsem hledala změnu a přemýšlela, co umím a co mě naplňuje. Věděla jsem, že chci něco vybudovat. Vždycky mě bavilo vařit a sdílet radost z jídla – nejprve doma s rodinou a přáteli, později jsem začala snít o něčem větším. Když jsem potkala Pavla Staňka a objevila prostor dnešního studia, zapadl mi poslední kousek tohoto puzzle. Tak vznikla Gourmet Academy. Prémiová škola vaření, kde se profesionální know-how nejlepších kuchařů a cukrářů Česka potkává s přátelskou a velmi komorní atmosférou v profesionálně vybavené kuchyni, ve které se všichni cítí bez nadsázky jako doma,“ říká Martina Muldoon, spoluzakladatelka a ředitelka Gourmet Academy.
10 let v ohromujících číslech
Za první dekádu svého působení toho Gourmet Academy dokázala opravdu hodně:
- Na její půdě se odehrálo 2074 kurzů plných energie a inspirace.
- Prošlo jimi více než 15 500 účastníků, z nichž mnozí se opakovaně vracejí.
- Připravilo se přes 7500 uvařených a upečených sladkých i slaných jídel, která spojila lidi v jedné kuchyni i kolem jednoho stolu.
- Na oslavu všech kulinárních setkání se otevřelo také více než 14 500 lahví prosecca.
- A vůbec nejrychleji se kurz vyprodal během 11 minut od vypsání termínů!
Být jiní, být (nej)lepší
Od prvního oficiálního kurzu se Zdeňkem Pohlreichem v červnu 2015 až po nejnovější kurzy Josefa Maršálka prošlo Gourmet Academy více než 40 špičkových kuchařů a cukrářů. A všichni do kurzů přinesli nejen své dovednosti, ale i nadšení a lidskost, díky nimž má každý kurz v kulinárním studiu ve Vodičkově ulici neopakovatelnou atmosféru.
„Už v době založení jsem chtěla, aby vaření nebylo stres, ale radost. Aby od nás lidé odcházeli s pocitem úspěchu, s jistotou, že zvládli něco, co by doma třeba sami nikdy ani nezkusili. I proto jsem si přála, aby je provázeli skutečně profesionální šéfkuchaři, přední cukráři, aby měli k dispozici kuchyni výbavou prémiovými spotřebiči nebo opravdu kvalitní suroviny. Ve spojení s komorní atmosférou je právě toto esencí, která nás odlišuje,“ doplňuje Martina Muldoon.
Chutě se mění, touha vařit zůstává
Deset let znamenalo také proměnu chutí a trendů. Zatímco na začátku vedla česká kuchyně a steaky, dnes hosté nejvíce touží po exotických vůních Asie nebo po kouzlu pečení. Vegetariánské kurzy, které kdysi téměř nikoho nelákaly, se dnes plní do posledního místa. A dřív k zážitkovým večerům patřilo také více skleniček vína, dnes se pozornost soustředí na samotné vaření a objevování nových dovedností.
„Je krásné sledovat, jak se preference mění s dobou. Lidé cestují, rozšiřují si obzory a touží poznávat svět také skrze své chuťové pohárky,“ říká ředitelka Gourmet Academy.






Slavnostní večer ve velkém stylu
Stejně prémiová jako samotná škola vaření byl také slavností narozeninový večer. Pozvání přijalo 150 hostů a Gourmet Academy se proměnila v místo setkání přátel, lektorů i významných osobností české gastronomie.
Večerem provázel Johan Mádr, charismatický moderátor Snídaně s Novou. O sladký bar a elegantní narozeninový dort se postaral sám Josef Maršálek. Slanou část menu měl na starosti Perfect Catering Filipa Sajlera, který se do Gourmet Academy symbolicky vrátil, protože zde sám v minulosti vedl kurzy. Přímo na místě v kuchyni probíhala v průběhu celého večera life cooking show pod taktovkou šéfkuchaře a lektora Martina Staňka.
A popřát přišli i mnozí z lektorů: Marek Fichtner, zmíněný Josef Maršálek, Veronika Beskydiárová alias Besky, Lukáš Čížek, Frankie Coizza, Jana Králiková, Josef Křížek, Miluše Makó i nejnovější tvář lektorského týmu, Paolo Palazzo.
„Je to ale právě Martina Muldoon, která je po celou dobu duší i srdcem Gourmet Academy. Která umí propojovat správné lidi i posouvat to, co je dobré, k ještě lepšímu. Jsme opravdu vděční za to, co se Gourmet Academy za prvních deset let podařilo,“ potvrdil Pavel Staněk, jeden ze zakladatelů Potten & Pannen – Staněk, že i pro ně je úspěch prémiové školy vaření významný.
Dárky pro ještě lepší budoucnost
K narozeninám si Gourmet Academy nadělila také víc než symbolické dárky – rozsáhlou rekonstrukci studia, nové kompletní vybavení ikonické značky SMEG a otevření sesterské pobočky v Bratislavě. A plány má i dál.
„Každou sezónu přidáváme nové kurzy – například Josef Maršálek letos uvedl koncept Sklizeň, kde se vracíme k tradičnímu pečení i domácím postupům. A máme i další novinky, které si zatím necháme jako překvapení,“ říká Martina Muldoon s úsměvem.
Za deset let se z Gourmet Academy stalo místo, kde vznikají nejen nové dovednosti, ale i nová přátelství. „Na svůj tým – skvělé lektory, hostesky i všechny, kteří tvoří naši Gourmeťáckou rodinu – jsem nejvíc pyšná. Stejně důležité jako jsou recepty, které si lidé odnášejí, jsou pro mě vztahy a přátelství, jež u nás vznikají,“ dodává a své Gourmet Academy posílá i osobní přání:
„Milá Gourmet Academy, ať si každý kurz udrží jedinečnost, radost a pozitivní energii. Ať lidé odcházejí s úsměvem, chutí učit se nové věci a touhou se k nám vracet.“
A k jejímu přání se připojuje i Miloš Staněk: „Milá Gourmet Academy, do dalších let ti přeji, ať i nadále zůstáváš místem objevování, inspirace a radosti – ať se ti daří posouvat hranice kulinářského umění a šířit lásku k vaření. A ať nikdy nechybí energie, kreativita a lidé, kteří tě budou dál tvořit srdcem.“
Gourmet Academy při Potten & Pannen – Staněk byla založena v roce 2015 Martinou Muldoon spolu s Pavlem Staňkem a Milošem Staňkem. Nabízí kurzy vaření a pečení pod vedením předních českých a slovenských šéfkuchařů a cukrářů, a to v profesionálním, moderně vybaveném, a přesto domácím prostředí. Sídlo má v historickém centru Prahy, Vodičkova 2, a také v Bratislavě.