Legendární ilustrace Kamila Lhotáka ožívají v nové dětské knize Dávej pozor!

Je tu jaro, a to láká k výletům na kole. Na něm vyrazí do školy i hrdina nové knihy pro děti Dávej pozor! spisovatelky Markéty Vítkové. Ale zapomene přilbu! Ajaj! Její děj, ilustrace a grafika malé čtenáře zábavnou formou vzdělává v oblasti dopravní výchovy, ale třeba i ve znalosti automobilových značek. Knihu doprovází krásné a poetické ilustrace věhlasného malíře Kamila Lhotáka. Odborným garantem publikace je BESIP a partnerem knihy Autoklub České republiky.

Je to taková kniha naruby,“ komentuje svoji knihu Markéta Vítková. „Spolek přátel Kamila Lhotáka mě oslovil, abych napsala nový text k původní knížce Hrátky kolem křižovatky s Lhotákovými ilustracemi z roku 1962. Nikdy předtím jsem knihu takto nevymýšlela. Sama pro sebe jsem si ještě navíc kladla za cíl zasadit příběh do dnešní doby. Původní ilustrace jsou tak doplněné moderní grafikou,“ popsala Markéta Vítková.

Ilustrace Kamila Lhotáka jsem milovala, stejně jako jeho obrazy. Je to pro mne pocta, že mohu ve svých knihách pracovat s jeho dílem,“ dodává autorka.

V knížce je důraz kladen na hravost, proto jsou mezi kapitolami zachycena některá pravidla silničního provozu, různé zajímavosti a úkoly. Čtenáři tak mohou poznávat značky, dozvědět se, jak mohou být dobře vidět i za šera a za tmy a jaká čísla volat v případě nenadálé události. Také mohou zkoumat a poznávat loga aut, pátrat po etiketě v dopravě, zjistit, zda mají dobře vybavené kolo nebo rozeznávat různé druhy železničních přejezdů. Písmo je větší velikosti a snadno tak zvládnou čtení i začínající čtenáři,“ popisuje detailněji knihu Vítková.

Kniha Dávej pozor! děti zaujme v každém věku, i ty, které ještě číst neumí, obrázky jsou kouzelné. Mluvím z vlastní zkušenosti, moji čtyřletou dceru knížka moc baví,“ doporučuje Oldřich Kassl, krajský koordinátor BESIP pro hlavní město Praha.

Partnerem knihy je Autoklub České republiky, který se věnuje dopravní výchově nejmenších v rámci projektu Jedu poprvé určeného pro děti předškolního a raného školního věku.

Pro několik generací zhmotňoval Kamil Lhoták děj knih ve svých nádherných ilustracích. Svou fascinaci technickými vynálezy, motocykly, automobily, letadly i vlaky sdílel ve své tvorbě. Díky spisovatelce Markétě Vítkové přináší kniha Dávej pozor! Lhotákův odkaz a nadšení další nové generaci.

Ukázka z knihy:

Vašek naštvaně vyráží na kole do školy. V rozčílení zapomene na přilbu a také na to, že má dát při odbočování na hlavní silnici přednost. Způsobí nehodu, při které se sám zraní. Sanitka ho odveze do nemocnice, stejně jako pana Kadeřábka, který se při nehodě také zranil. Vašek se snaží najít způsob, jak se panu Kadeřábkovi omluvit. Najdou si k sobě cestu a pan Kadeřábek Vendu zasvětí do toho, jak se správně chovat v dopravním provozu, aby již další nehodu nezpůsobil.

Titul volně navazuje na knihu Kamil – malíř snů, která dětem představuje Kamila Lhotáka a svět jeho obrazů.

Markéta Vítková se ve svých knihách zaměřuje na nejmenší a začínající čtenáře. Většinu knih si sama ilustruje různými technikami – kolážemi, linoryty, malbami nebo kresbami akvarelovými pastelkami. Má ráda přírodu, cestování a svět dětské fantazie, což se vše odráží v jejích knihách. Také měla nevidomého tchána, proto se rozhodla vytvořit knihu Narozeninová kočka, která má být mostem mezi světy dětí vidících a zrakově postižených. Na ni navázala kniha o autismu Jak barevná je modrá a v současnosti pracuje Markéta spolu se Zbyňkem Švehlou na knize o vozíčkářích.

Markétu můžete potkat mezi dětskými čtenáři na zážitkových seminářích o nevidomých a autismu nebo na besedách třeba o tom, jak vzniká kniha.

Knihu zakoupíte v knihkupectví:

knihydobrovsky.cz/kniha/davej-pozor
dumknihy.cz/davej-pozor

You may also like...