Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek koncert souboru Ensemble Polyharmonique

26. ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí již 17. července v kostele Panny Marie a slovanských patronů koncert berlínského souboru Ensemble Polyharmonique, který připomene skladatelský odkaz zřejmě nejslavnějšího hudebnického rodu na světě – rodu Bachů. Pod vedením uměleckého vedoucího Alexandera Schneidera zazní vokálně-instrumentální program děl Johanna Sebastiana Bacha, od jehož narození letos uplynulo 340 let, ale také jeho předchůdců – Johanna Michaela, Heinricha, Johanna Christopha a Johanna Ludwiga Bachů. „Rodokmen rozvětveného muzikantského rodu sestavil sám Johann Sebastian. Pečlivě zpracovaná sbírka vokálních skladeb jeho předků se stala východiskem programu koncertu. Vrcholem večera bude monumentální moteto Jesu, meine Freude, v němž Johann Sebastian přebírá mnohé stylové prvky svých kompozičně zdatných předků a dovádí tento žánr k dokonalosti,“ doplňuje ředitelka festivalu Josefína Matyášová.

Ensemble Polyharmonique

Německý vokální soubor Ensemble Polyharmonique patří k předním interpretům staré hudby na evropské scéně. Specializuje se na repertoár renesance a baroka, který oživuje s důrazem na historicky poučenou interpretaci. Mezinárodní renomé souboru dokládají pravidelná pozvání na prestižní festivaly i spolupráce s předními barokními orchestry. Vedle uvádění známých děl se věnuje i badatelské činnosti a pro své posluchače objevuje zapomenuté poklady 17. a 18. století.

Právě významné hudební rody i rodinná pouta jsou tématem letošního ročníku festivalu, který až do 5. srpna nabídne pod podtitulem Familia díla z hudebních archivů v podání předních ansámblů i sólistů mezinárodní i domácí scény. Během festivalu zazní hudba od středověku po vrcholné baroko a posluchači se mohou těšit na duchovní i světské skladby, hudbu, která zněla na šlechtických dvorech, na francouzská středověká moteta, lidové písně, virtuózní sonáty i operní árie. Festival tradičně uzavře rezidenční ansámbl Collegium Marianum s programem nazvaným Passione d’amore (Síla lásky v rodinných dramatech), jehož hosty budou tentokrát ukrajinsko-německá sopranistka Kateryna Kasper a český barytonista Roman Hoza.

Více informací na www.letnislavnosti.cz. 

Festivalová dramaturgie má letos v hledáčku významné hudební rody, a to jak skladatelské, tak například tiskařské (bez jejichž práce by mnohé skladby dávno upadly v zapomnění), nebo rodiny mecenášů, které podporovaly vznik nových děl. Specifickou rodinou byly také klášterní komunity, v nichž často vzkvétal velmi bohatý hudební život.

Do programů se samozřejmě promítají i rodinné vztahy, které jsou nevyčerpatelnou studnicí emocí, vášní, prožitků, poznání i humoru, a odrážejí se jak v hudbě artificiální, tak lidové. Rodinná dramata se objevují i v operních příbězích, pro něž byly oblíbeným zdrojem inspirace.

Koncertní programy 26. ročníku festivalu vznikaly v drtivé většině na objednávku festivalu v souladu s festivalovým tématem. V dalších večerech se po jedenácti letech na festivalové pódium vrací fenomenální portugalský soubor Sete Lágrimas, který si svojí bezprostředností a hudební kreativitou podmanil srdce posluchačů již v roce 2014. Koncert provede posluchače přechodovými rituály a životními fázemi od narození až po smrt, jež budou ilustrovány příklady artificiálního i tradičního hudebního dědictví iberské kultury napříč staletími i konfesemi. Třetí koncert, umístěný do baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, přinese vůbec nejstarší hudbu, která na 26. ročníku zazní – do mystického světa středověkých klášterů, kapitul a univerzit, tedy do prostředí dobových řeholních a intelektuálních elit, zavede posluchače španělský soubor Tasto Solo pod vedením Guillerma Péreze. Čtvrtý večer nabídne recitál dvou z nejslibnějších hudebníků nové generace tzv. poučené interpretace staré hudby – francouzský houslista Théotime Langlois de Swarte a francouzsko-americký cembalista Justin Taylor přednesou v Lobkowiczkém paláci virtuózní program vzdávající hold bratrům Louisovi a Françoisovi Francœurům.

Úplně poprvé se v Praze představí italsko-švýcarský soubor Concerto Scirocco, který upozorní na neméně důležitý fenomén hudební historie – tisk. Dramaturgie koncertu se zaměří na edice z dílny rodu Gardano/Magni, jež v 17. století patřila mezi největší a nejdůležitější hudební nakladatelství nejenom v Benátkách, ale i v celé Evropě. Šestý festivalový večer bude pozváním do té nejurozenější společnosti anglického království druhé poloviny 17. a počátku 18. století. Vlámský soubor Musica Gloria a taktéž vlámský kontratenorista Pieter de Praetere připomenou, že kromě oblíbeného a úspěšného Henryho Purcella byl aktivně hudebně činný i jeho příbuzný, Daniel.

Závěrečný koncert bude tradičně patřit souboru Collegium Marianum, rezidenčnímu ansámblu festivalu pod vedením Jany Semerádové. Dramaturgie sestavená přímo pro tuto příležitost bude důkazem, že rodinné vztahy byly nevyčerpatelným zdrojem umělecké inspirace a také hnací silou komplikovaných zápletek operních námětů. Árie z opery Giulio Cesare in Egitto Georga Friedricha Händela a Il Giustino Antonia Vivaldiho přednesou ukrajinsko-německá sopranistka Kateryna Kasper a český barytonista Roman Hoza.

Festivalové večery se budou konat v citlivě zvolených historických sálech pražských paláců, kostelů a klášterů, které jim dodají nezaměnitelnou atmosféru (Emauzský klášter, zámek Troja, kostel sv. Šimona a Judy, Lobkowiczký palác, bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě).

Foto: Kristijonas-Duttke

You may also like...