Na Masarykově nádraží byla zahájena výstava Elektrowinu Recyklujeme pro budoucnost
Elektrowin slaví 20 let úspěšné recyklace elektrospotřebičů! Za tímto milníkem stojí hlavně aktivní přístup veřejnosti, která svým odpovědným přístupem pomáhá k ochraně životního prostředí. I proto Elektrowin uspořádal putovní výstavu „20 let ELEKTROWINU – Recyklujeme pro budoucnost“, která návštěvníkům nabídne pohled do zákulisí recyklace odevzdaných spotřebičů. Výstava, která během roku navštíví krajská města po celé republice, od 21. května na dva týdny zavítá na pražské Masarykovo nádraží. Návštěvníci se mohou těšit na soutěž o domácí spotřebiče, které do soutěže věnovali všichni akcionáři společnosti. Vstup je zdarma.
Objem elektroodpadu v Česku dlouhodobě roste. Každý rok se vyřadí statisíce tun starých elektrospotřebičů. Pražané jdou v jejich recyklaci příkladem. Od roku 2006 odevzdali na sběrných místech přes 89 400 tun vysloužilých elektrozařízení – to pro představu odpovídá váze 232 souprav Pendolina!
„Dnešní nejistá doba nám jasně ukazuje, že s omezenými surovinami musíme nakládat zodpovědně. Recyklace elektra je jedním ze způsobů, jak šetřit přírodní zdroje a přispět k surovinové soběstačnosti. Proto chceme při příležitosti našeho 20. výročí veřejnosti přiblížit, jak mohou přispět ke změně,“ uvedl předseda představenstva ELEKTROWIN a.s., Roman Tvrzník.
Výstava v centru Prahy a soutěž o nové elektrospotřebiče
U příležitosti 20. výročí svého fungování připravil Elektrowin putovní výstavu, která mapuje cestu vysloužilých elektrospotřebičů. V rámci své celorepublikové tour nyní výstava zavítá také do Prahy. Od 21. května do 1. června na Masarykově nádraží v Praze návštěvníky provede celým procesem recyklace spotřebičů – od jejich odevzdání na sběrném místě, po zpracování na nové suroviny.
„Motivací navštívit naši výstavu může být kromě nabytí nových vědomostí také možnost vyhrát některý z domácích spotřebičů, které do soutěže věnovali naši akcionáři,“ doplňuje Roman Tvrzník. Návštěvníci se do soutěže mohou zapojit snadno – stačí přijít na výstavu, naskenovat QR kód, odpovědět na několik otázek a zařadit se tak do soutěže o nové spotřebiče, které věnovali všichni akcionáři společnosti ELEKTROWIN a.s.





Výstavní instalaci tvoří panely s integrovaným osvětlením napájeným solární energií, díky kterému si mohou návštěvníci výstavu prohlédnout v jakoukoli denní dobu. „Věřím, že každý z nás může přispět ke změně způsobu, jak zacházíme se světem kolem sebe. I drobný krok, jako je odevzdání vysloužilých elektrospotřebičů k recyklaci, má velký smysl pro budoucnost. Jsme rádi, že jsme se na výstavě mohli podílet poskytnutím našeho unikátního výstavního systému – a ještě raději ji doporučujeme k návštěvě. Přijďte se inspirovat, jak dát věcem druhý život,“ dodává Olga Menzelová, jednatelka společnosti Medialogue, která panely poskytla.
Akce se koná pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka a náměstkyně primátora hl. m. Prahy Jany Komrskové a je zdarma přístupná široké veřejnosti.
Praha a celý Středočeský kraj jdou v recyklaci příkladem
Pražané díky svému zodpovědnému přístupu k recyklaci vysloužilého elektra pomohli od roku 2006 snížit emise skleníkových plynů o 888 842 tun CO₂ a ušetřit více než 43 milionů litrů ropy a téměř 43 milionů kg železa. Hlavní město Praha již od roku 2006 spolupracuje s kolektivními systémy na zpětném odběru elektrozařízení. Díky této dlouhodobé spolupráci mají obyvatelé metropole možnost odevzdávat vysloužilé elektrospotřebiče do sběrných dvorů rozmístěných na území města.
Ani středočeská města a obce nezůstávají pozadu. Jejich obyvatelé na sběrných místech po celém kraji za posledních 20 let odevzdali 118 087 tun elektrozařízení, to je v přepočtu přes 81 kg na obyvatele!
„Od roku 2006 se ve Středočeském kraji objem sběru vysloužilého elektra zvýšil o jeden číselný řád. A není to náhodou, kvalita a hustota sběrné sítě se neustále zlepšuje. V některých menších obcích našeho kraje ve sběru napomáhá 284 sborů dobrovolných hasičů,“ zhodnotila dosavadní spolupráci s Elektrowinem radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jindřiška Romba.
Staré spotřebiče mohou obyvatelé snadno odevzdat ve 231 sběrných dvorech rozmístěných ve Středočeském kraji a na území hlavního města Prahy.