Platební morálka Čechů klesla, ochotu přislíbit úhradu dluhů po splatnosti má třetina

Ochota Čechů zavázat se ke splacení dluhu po splatnosti klesá. Oproti roku 2023 činí pokles 8 %. Analýza deseti tisíců spisů klientů společnosti EOS KSI ČR, kteří jsou ve správě inkasní agentury, protože svůj dluh nezaplatili finančním institucím v rámci běžných vymáhacích postupů, ukazuje, že v roce 2025 dochází v Česku k mírnému zhoršení inkasní výkonnosti. Podíl dlužníků, kteří uhradili dohodnutou platbu, klesl na 42,3 %, čímž došlo k přerušení předchozího pozitivního trendu zlepšení platební morálky.

Dluhy, jež banky a nebankovní společnosti předaly inkasní agentuře po marných pokusech o jejich vymožení, hradila ještě v roce 2022 téměř polovina dlužníků. Za první pololetí 2025 přislíbenou splátku uhradilo o 7,3 % méně dlužníků než před třemi lety. Průběžné výsledky roku 2025 ukazují na mírné zhoršení inkasní výkonnosti, které je v souladu s celkovým ekonomickým vývojem v České republice,“ říká Jakub Novotný, manažer inkasního oddělení EOS KSI ČR. „Meziročně poklesla i průměrná inkasovaná částka, což může souviset se sníženou motivací domácností řešit své závazky aktivně,“ dodává.

Pokles zaznamenala i ochota dlužníků přislíbit úhradu závazků (PTP rate). Aktuální hodnota činí 32,7 % a je tak nejnižší za posledních sedm let. Největší meziroční pokles zaznamenal Královehradecký kraj, a to o 8 %.  Pražských a Zlínských dlužníků, kteří jsou ochotní se k úhradě zavázat, je shodně o 6 % méně.  Snaha dlužníků uzavírat dohody o úhradě dluhu po splatnosti se zvýšila pouze v Libereckém a Plzeňském kraji, ale jen nepatrně v řádu desetin procenta. Podle Jakuba Novotného situace odráží obezřetné spotřebitelské chování a napětí v rozpočtech domácností: „Od dlužníků stále častěji slyšíme, že nemají volné peníze a nejsou schopni je zajistit ani ve svém okolí. Potýkají se s poklesem reálných příjmů z přechozích let, zůstávají zdrženliví. Zvlášť v případě nízkopříjmových domácností, které tvoří významnou část naší klientely, postupně dochází k vyčerpání finančních rezerv.“

Praha platí, ale slibuje nerada. Moravskoslezský kraj má nejhorší výsledky

Mezi tradičně nejspolehlivější splácející dlužníky patří Pražané – své dluhy po splatnosti splácí 51 % lidí.  Paradoxně však právě v hlavním městě zaznamenal EOS KSI ČR nejnižší ochotu úhradu dluhu slíbit (29 %). „Může to souviset s enormními náklady na bydlení a služby, kterým Pražané čelí – především vysoké nájmy a hypotéky,“ doplňuje Novotný. Podobně neochotní zavázat se k úhradě dluhu jsou i obyvatelé Ústeckého a Karlovarského kraje (29 a 30 %).

Na opačném konci žebříčku „spolehlivého splácení“ je Moravskoslezský kraj, kde se platební morálka meziročně propadla o čtyři procentní body na 36 %. Moravskoslezský kraj se tak stává jediným s hodnotou kept rate (míra dodržení dohody na úhradě) pod 40 %.  Kraj tak ukazuje dlouhodobě nižší finanční stabilitu. „Moravskoslezský kraj se tradičně řadí mezi nejchudší regiony ČR a patří také k regionům s nejhorší platební morálkou. Spolu s Karlovarským a Ústeckým krajem se u něj také nejvýznamněji propadly inkasované částky pod aktuální průměr, a to až o 570 Kč v jedné splátce. Jak se zdá, vývoj v oblasti vymáhání pohledávek po splatnosti v roce 2025 kopíruje opatrné a utlumené ekonomické prostředí v zemi.komentuje situaci v regionech Novotný.

You may also like...