Praha začíná hledat vánoční strom, v loňském roce přišel rekordní počet tipů

Letní prázdniny jsou před námi – Praha přesto začíná hledat svůj vánoční strom. Organizátor největších Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí, společnost Taiko, proto opět vyhlašuje soutěž Hledá se strom, který ozdobí Staroměstské náměstí v době letošního adventu. Tipy na nejkrásnější dominantu pražských Vánoc mohou zájemci dávat ode dneška do 15. září 2025. Popis i fotografie jehličnanu lze posílat na email info@taiko.cz. Vítěze čeká tradiční finanční odměna.

„S vánočními svátky je spojen výběr vhodného, výjimečného stromu pro umístění na Staroměstském náměstí. V loňském roce rozzářil tváře návštěvníků smrk z obce Krompach v Lužických horách a jeho dřevo, jako již tradičně, našlo po svátcích uplatnění. Studenti z SOŠ Jarov z něj vyrobili hmyzí domek, který se symbolicky vrátil zpět do Krompachu, domek s voliérou pro křečky, a také lavičky a žebříky, které teď slouží klientům DC Paprsek na Praze 9. Tímto způsobem dáváme stromu nový život a přinášíme radost tam, kde je to opravdu potřeba,“ uvedl Michal Hroza, radní pro oblast infrastruktury hl. m. Prahy.

Soutěž Hledá se strom vyhlašuje organizátor trhů letos již popatnácté. Loni přitom přišlo vůbec nejvíc tipů v historii soutěže, z celého Česka dorazilo pětačtyřicet podnětů na tradiční vánoční smrk. Pravidla i pro letošek zůstávají stejná. Svůj tip může poslat každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Zasílat lze podněty na jehličnany, které jsou tzv. přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí (parky, zahrady, veřejná prostranství apod.), takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích.

„Ve většině případů rostly stromy na soukromých pozemcích majitelů, ale bylo velké riziko, že spadnou na dům nebo jeho obyvatele. Centrum Prahy už ale také zdobily stromy z veřejných prostranství, které bylo potřeba pokácet kvůli jejich výšce nebo plánované stavební činnosti v okolí. Možností je tedy hodně a my se těšíme na letošní tipy,“ upřesňuje Hana Tietze, mluvčí Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí 2025.

Loňský dvaadvacet metrů vysoký smrk, který se stal dominantou Staroměstského náměstí pocházel z obce Krompach na Českolipsku. Soukromý majitel jej do soutěže přihlásil, protože strom přerostl hranice jeho pozemku a mohl by tak v budoucnu svým dalším růstem ohrozit sousední nemovitost.

Kritéria pro výběr stromu

Estetika

Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.

Místo

Růst může kdekoli v České republice. Ideální je, pokud je v blízkosti silnice, i s tím si už ale v minulosti dokázala technika poradit, a s pomocí pásového jeřábu dostat strom bez poškození na tahač s návěsem.

Stav stromu

Budoucí vánoční strom musí být zdravý. Prochází tak průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění v centru dění na Staroměstském náměstí bezpečný.

Tipy na vánoční strom je možné posílat do 15. září 2025!

Nejpozději v pondělí 3. listopadu 2025 vyberou organizátoři ve spolupráci se společností Technologie hlavního města Prahy vhodného kandidáta. Městská společnost pak stejně jako v minulých letech zajistí pokácení, převoz a nazdobení vánočního stromu. Pokud se vše podaří podle plánu, strom by se měl na Staroměstském náměstí v Praze rozsvítit v sobotu 29. listopadu 2025. Samotné trhy pak potrvají do 6. ledna 2025.

Více informací o trzích a podmínkách soutěže najdete na trhypraha.cz/vanocni-strom

 

You may also like...