Survivorship Day: Den onkologických pacientů otevře 1. června opomíjené téma intimity

Onkologičtí pacienti často bojují nejen se zákeřnou nemocí, ale i se ztrátou vztahu a hledáním svého „nového já“. Téma intimity, vztahů, kvality života a sexuality těchto lidí je bohužel velmi opomíjené. Proto na něj letos zaměří pozornost akce pořádaná na celém světě Survivorship Day – Den onkopacientů, která se uskuteční 1. června v Tyršově domě v Praze od 10.00 do 16.00 hodin. Pořádá ji organizace Hlas onkologických pacientů (HOP). Součástí akce bude i udělení Ceny HOP za mimořádný přínos k edukaci, osvětě a šíření povědomí o onkologických diagnózách.

Léčba rakoviny, včetně chemoterapie, přináší fyzické i psychické změny, které mohou ovlivnit sexuální funkce, sebevědomí a partnerské vztahy. Tyto změny často vedou také k velké frustraci a pocitu ztráty vlastní identity. V Česku však často o těchto otázkách chybí odborná podpora a otevřená komunikace. Nádorové onemocnění a zejména pak takové, které postihuje pohlavní orgány, představuje pro pacientky extrémně stresující problém.

„Již samotné onemocnění vyvolává změny, které poškodí pohlavní orgány, další ovlivnění pak představují důsledky léčby, a to nejen vlastní operace, ale také radioterapie nebo chemoterapie. Ať už je to jizvení v oblasti pochvy, změny tuhosti sliznic nebo porucha čití. Jinak tuto problematiku vnímají ženy s nádorem děložního hrdla, zpravidla čtyřiceti až padesátileté, jinak o dvě dekády starší pacientky s nádory zevního genitálu,“ upozorňuje onkogynekolog prof. MUDr. Michael Halaška, Ph.D., primář Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Faktem podle profesora Michaela Halašky je stydlivá komunikace, která na toto téma mezi pacientkou a lékařem probíhá hůře než o jiných tématech.

Zapojení psychologů a sexuologů proto může pacientům i jejich partnerům pomoci hledat nové formy intimity a překonat bariéry ve vztazích. Otevřená komunikace o sexuálních a intimních otázkách je totiž klíčová pro udržení zdravých partnerských vztahů během a po léčbě vážné nemoci.

Zdravotnický personál se mnohdy zaměřuje především na léčbu samotné nemoci, přičemž otázky intimity a narušení rolí v partnerském vztahu zůstávají opomíjené. Tento nedostatek informací může vést pak k prohloubení pocitu izolace a beznaděje,“ dodává místopředsedkyně HOP Michaela Tůmová.

Co nabídne Survivorship Day?

Součástí programu 1. června v Tyršově domě v Praze budou workshopy zaměřené na pohybové aktivity, jako je onko-jóga, lymfa flow, onko-fyzio cvičení, taneční workshop a trénink paměti. Dále akce nabídne konzultace a poradenství v oblasti intimity, smyslovou laboratoř, stánky pacientských organizací, líčení a poradenství péče o pleť, onkologickou prevenci a dětský program. Akce je zdarma a otevřená pro pacienty, rodiny i širokou veřejnost.

Chybět nebude ani velká odpolední talk show lékařů a odborníků s pacienty, na které vystoupí onkogynekolog prof. MUDr. Michael Halaška, Ph.D., onkoložka doc. MUDr. Jana Halámková, Ph.D., onkolog MUDr. Tomáš Sokop a psychoterapeutka PhDr. Zuzana Peterová, Ph.D. Akci doplní také hudební vystoupení a sborový zpěv pacientů písně „Síla v nás“.  

Cena HOP a program pro všechny

Hlas onkologických pacientů letos také udělí Cenu HOP za mimořádný přínos k edukaci, osvětě a šíření povědomí o onkologických diagnózách. Ocenění je určeno jednotlivcům nebo organizacím, jež významně přispěli k podpoře onkologických pacientů a zlepšení jejich života.

Pro více informací o programu navštivte www.hlaspacientu.cz.

Titulní foto: Depositphotos.com

You may also like...