Vídeňská zoo hlásí pandí návrat do rekonstruovaného pavilonu
Pandí pavilon ve vídeňské zoologické zahradě už nezeje prázdnotou. Po odchodu předchozích obyvatel a následné rozsáhlé rekonstrukci přivítal na konci dubna dvě nové pandy. Návštěvníci mohou tato oblíbená a vzácná zvířata obdivovat od poloviny května.
Zoologická zahrada Schönbrunn se po několika měsících opět stala domovem pro pandy velké. V rámci slavnostního ceremoniálu, který se uskutečnil 14. května, představila veřejnosti pandí samici Lan Yun, jejíž jméno znamená „Půvab orchideje“, a pandího samce He Feng, tedy „Závan lotosu“. Obě zvířata, narozená v roce 2020, přicestovala z Číny 23. dubna. Následně absolvovala povinnou karanténu, během níž přivykala na nové prostředí.
K návratu pand dochází na základě dlouhodobé mezinárodní spolupráce mezi vídeňskou zoo a čínskou organizací China Wildlife Conservation Association (CWCA), která trvá už od roku 2003. Tu se před rokem podařilo prodloužit na dalších deset let. Lan Yun a He Feng nahradili starší pandí pár, který se loni v září vrátil na dožití do Číny. Příchodu nových zvířat předcházelo důkladné plánování: ředitel zoo Stephan Hering-Hagenbeck se osobně zúčastnil rozlučkové akce v Čcheng-tu, další členové vídeňského týmu zase strávili týden v pandí stanici Tu-ťiang-jen, aby se s novými pandami a jejich návyky blíže seznámili. Spolu se zvířaty přicestoval do Rakouska také jejich ošetřovatel a veterinář, kteří dohlížejí na jejich hladký přechod do nového prostředí.





Ještě před příchodem obou zvířat prošel pandí pavilon výraznou modernizací. Vedoucí projektu Manfred Wehdorn navrhl úpravy tak, aby respektovaly historický barokní ráz zoologické zahrady, která je součástí světového dědictví UNESCO. Vnitřní prostor pro samce nechal rozšířit o třetinu a venkovní výběhy obohatit o nové vodní plochy a prolézačky. Rekonstrukce je výsledkem společného čínsko-rakouského úsilí – na podobě interiéru se podílela čínská firma, která do projektu vnesla řadu tradičních architektonických prvků.
Opětovné otevření pandího pavilonu symbolizuje nejen úspěch celosvětové spolupráce, ale také důležitý krok v ochraně tohoto ohroženého druhu. Zatímco v 80. letech žilo ve volné přírodě zhruba 1 100 pand, díky intenzivní ochraně a mezinárodním partnerům, jako je právě zoo Schönbrunn, vzrostl tento počet přibližně na 1 900. „Náš společný cíl zůstává jasný: ochrana přirozeného životního prostředí, neustálé zlepšování podmínek chovu a rozmnožování v lidské péči a zvyšování povědomí veřejnosti. Pandy velké nejsou jen celosvětově zaručeným lákadlem pro návštěvníky, ale také důležitými ambasadory ochrany ohrožených druhů,“ uvedl ředitel vídeňské zoo Stephan Hering-Hagenbeck.
Foto © Daniel Zupanc