Zoo Praha: Transport koní Převalského do Kazachstánu 2025

Zoo Praha na tiskové konferenci oznámila detaily červnového transportu koní Převalského do Zlaté stepi ve středním Kazachstánu. I tentokrát půjde o extrémně náročnou operaci.

„Letošní transport započne v pondělí druhého června – a stejně jako loni poletí dva české armádní letouny CASA, jeden z Prahy a druhý tentokrát z maďarského Debrecína. Na palubě každého z nich by měli být čtyři koně Převalského. Bude se jednat o náš již jedenáctý transport divokých koní ze střední Evropy do Asie. Musím ovšem přiznat, že doposud nikdy nebyly přípravy provázeny tolika komplikacemi,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Letošní transport už zná jména všech kandidátů koní Převalského. Ti jsou vybíráni zejména dle povahových rysů, zdravotního stavu, věku a genetické vhodnosti – tak, aby si byli co nejméně příbuzní. Do oblasti Altyn Dala, tedy „Zlaté stepi“, by měli tento rok zamířit dva hřebci a šest klisen.

Transport čtyř vybraných jedinců, kteří poletí z Prahy, začne druhého června v brzkých ranních hodinách v chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově. Další koně z Národního parku Hortobágy poletí v ten samý den z Debrecína.

Pražská CASA by měla vzlétnout přibližně o půl druhé odpoledne, o něco později vyletí stroj z Debrecína. Následovat budou mezipřistání v Istanbulu a Baku. Cílem letounů je letiště v Arkalyku. Odtud budou převaláci pokračovat pozemní cestou do reintrodukčního centra Alibi. Po příjezdu budou nejprve vypuštěni do aklimatizačních ohrad. Tam se nyní nachází i sedm koní, které sem Zoo Praha ve spolupráci s Armádou České republiky přepravila loni. Ti se v těchto dnech už připravují na vypuštění do volné přírody.

Do Zlaté stepi v Kazachstánu plánuje Zoo Praha uskutečnit transporty i v příštích letech, tak aby byla zajištěna životaschopná a stabilní populace. Současně s tím však chystá i velký návrat koní Převalského do východního Mongolska, do Údolí klášterů. Zoo Praha hraje v příběhu posledního divokého koně zásadní roli. Vede jeho Mezinárodní plemennou knihu i Evropský chovný program.


Jak se daří koním Převalského ve Zlaté stepi?
 

Sedm koní Převalského, kteří byli minulý rok transportováni do Kazachstánu, úspěšně prošlo aklimatizací a po zimě, kdy teploty padají až na −30 stupňů Celsia, jsou v dobré kondici. Nyní se připravují na vypuštění do volné přírody.

Koně po příjezdu do reintrodukčního centra Alibi strávili několik měsíců v aklimatizačním výběhu. Pražský a berlínský transport zůstával až donedávna rozdělený do dvou skupin. Zejména pražští koně byli už po pár dnech ve výběhu „jako doma“. Spokojeně se pásli, pili z napajedel, a dokonce brzy došlo i k prvním náznakům páření, což ukazovalo na jejich dobrý zdravotní stav. Ve skupině klisen z Berlína od počátku probíhalo ustalování sociální hierarchie, které se projevilo zejména mírným utlačováním jedné z klisen – Sary. Nejedná se však o nic neobvyklého, podobné projevy jsou totiž pro vytváření přirozené sociální struktury typické a nejsou důvodem k obavám.

Sbírkové konto Pomáháme jim přežít 

Návrat divokých koní do asijských stepí, ochrana goril a luskounů ve střední Africe nebo třeba záchrana supa mrchožravého v jižní Evropě. Nejen tyto projekty mohou lidé podpořit na našem sbírkovém kontu Pomáháme jim přežít. Zoo Praha totiž není jen chovatelskou a vzdělávací institucí, intenzivně usiluje také o podporu ohrožených druhů zvířat přímo v jejich domovině – in situ.

Záchranné projekty Zoo  Praha  mohou  lidé  podpořit  zasláním  libovolné  částky na naše sbírkové konto Pomáháme jim přežít – číslo účtu 43-6804660247/0100. Libovolnou částkou můžete podpořit i třeba ochranu gaviálů v severní Indii a další projekty.

Foto z loňského transportu: Miroslav Bobek, Václav Šilha

You may also like...