Pražské kulturní fórum otevře debatu o tom, proč mají v Česku vznikat další kreativní centra
Jakou roli hrají kulturní a kreativní centra v rozvoji měst? Jak mohou přispět k inovacím, společenské soudržnosti a udržitelné ekonomice? A proč si právě Praha zaslouží vlastní kreativní centrum evropského významu? Kreativní Praha, městská organizace pro rozvoj kultury, nabídne na 5. ročníku Pražského kulturního fóra (PKF) odpovědi. PKF se uskuteční 28. a 29. dubna 2025 v Centru architektury a městského plánování (CAMP).
Po loňském ročníku, zaměřeném na data v kultuře a rozvoj publika, se letošní program soustředí na to, jak mohou města podpořit kreativitu a byznysové synergie skrze kulturní a kreativní centra. Tyto prostory se stále více ukazují jako nezbytná infrastruktura nejen pro kulturní život, ale i pro vzdělávání, podnikání, technologické inovace a inkubace, a v neposlední řadě i rozvoj soudržných komunit.
„Pražské kulturní fórum letos v Kreativní Praze spolu s městem pořádáme už popáté, a to nám dává prostor nejen bilancovat, ale také posouvat naše ambice dál. Fórum pro nás ztělesňuje klíčové principy, na kterých stojí živá a udržitelná kulturní politika – otevřený dialog s odbornou veřejností, sdílení mezinárodního know-how a schopnost proměnit inspiraci v konkrétní kroky, které může město reálně zavádět. Letos se zaměřujeme na téma kulturních a kreativních center – dynamických míst, kde se potkávají umění, byznys, akademická sféra i veřejná správa. Věřím, že Praha si takové místo zaslouží – a právě Pražské kulturní fórum je tím nejlepším prostorem, kde o tom můžeme vést smysluplnou a inspirativní debatu,“ říká MgA. Kristýna Kočová, ředitelka Kreativní Prahy.
Kultura a kreativita jako zásadní ekonomický faktor
Kulturní a kreativní odvětví jsou nezanedbatelnou součástí naší ekonomiky. Podle dostupných dat za rok 2022 tvořila kultura v tomto roce 1,64 % HDP České republiky a zaměstnávala více než 218 tisíc lidí. V Praze bylo tomto období aktivních přes 40 tisíc kulturních a kreativních subjektů, které generovaly téměř 4 % HDP hlavního města.
Aby kultura jako odvětví mohla dál růst a rozvíjet se, potřebuje infrastrukturu a zázemí, podobně jako vzdělávání, doprava nebo zdravotnictví. Nestačí ji vnímat jako volnočasovou aktivitu. Kulturní a kreativní centra jsou právě tím místem, kde může vznikat něco nového, kde se setkávají lidé z různých oblastí, sdílejí nápady a posouvají věci dopředu. Pomáhají rozvíjet komunitu, podporují vzdělávání i podnikání a mají sílu měnit město k lepšímu.
“Praha dlouhodobě hledá efektivní způsob, jak podporovat kreativní odvětví. Investuje přes 400 milionů korun ročně do podpory živé kultury, provozuje 17 příspěvkových organizací v oblasti kultury. Kreativní centra jsou nedílnou součástí ekosystému kreativního odvětví a velmi dobrým nástrojem, kterým evropská města pomáhají posilovat potenciál i výstupy odvětví, jako je gaming, design, audiovizuální průmysl a další. Je skvělé, že Kreativní Praha přináší akci, na které je možné sdílet mezinárodní zkušenosti a přenést je do Česka, zejména v souvislosti s dokončením řady kreativních center podpořených Národním plánem obnovy,” dodává ředitel Odboru kultury a cestovního ruchu hl. m. Prahy, MgA. Jiří Sulženko, Ph.D.
Dvoudenní program: panelová konference, sdílení příkladů dobré praxe formou workshopů
V prvním bloku se panelisté zaměří na to, co v oblasti kulturních center v Česku umíme a na čem můžeme stavět. Mluvit se bude o tom, proč jsou kulturní centra důležitá a co přinášejí městům i komunitám, jak může Praha i další města podpořit jejich rozvoj, ale třeba i o úskalích, která provozovatelé kulturních center řeší, a jak se s nimi vypořádat. Diskutovat budou odborníci, kteří tato centra nejen provozují, ale i rozvíjejí a hájí jejich zájmy. Na pódiu vystoupí Dagmar Bednáriková z Asociace kulturních center ČR, Marie Kinsky, ředitelka Centra choreografického rozvoje SE.S.TA a nového kreativního centra vznikajícího v zámku Žďár, zakladatel jednoho z nejprogresivnějších a největších kreativních center na Slovensku Nová Cvernovka Laco Oravec, a trojici doplní Matěj Velek z pražských Kasárna Karlín.
Zatímco kulturní centra jsou v Česku zavedená, kreativní centra jako prostor propojující umění, byznys, inovace a vzdělávání u nás zatím chybí. Jak je vytvořit? A co si vzít ze zahraničních modelů? Co může Praha udělat pro rozvoj talentů v klíčových odvětvích, jako je herní průmysl? Nejenom těmto tématům se bude věnovat druhý panel, který nabídne inspiraci od odborníků, kteří kreativní centra rozvíjejí a znají jejich přínosy i výzvy. Pozvání přijali dva zahraniční hosté – Agata Etmanowicz z Fabryka Sztuki/Impact Foundation (Polsko) a Jan-Pieter van Seventer z Dutch Game Garden (Nizozemsko). Brněnský KUMST bude zastupovat David Severa a z Asociace českých herních vývojářů dorazí Pavel Barák. První dva jmenovaní povedou i úterní workshopy pro odbornou veřejnost.
Nad Pražským kulturním fórem převzalo záštitu Ministerstvo kultury České republiky, Ministerstvo obchodu a průmyslu České republiky a hl. m. Praha. Partnerem akce je IPR Praha a CAMP.
Účast na Pražském kulturním fóru je zdarma, registrace probíhá online skrze portál GoOut: goout.net/cs/prazske-kulturni-forum-2025