Výstava současného afrického výtvarného umění „Barvy, které mluví“ v galerii Art-n-Coffee

Od 12. července do 31. srpna 2025 hostí pražská Galerie & Kavárna Art-n-Coffee letní výstavu Barvy, které mluví. Expozice představuje současné malíře z Tanzanie a Zimbabwe. Výstavu pořádají manželé Hana a Ondřej Homolkovi, dlouholetí sběratelé a podporovatelé afrického umění, kteří za projektem AfrickéSochy.cz stojí. Projekt již více než deset let přináší do Česka originální výtvarná díla ze subsaharské Afriky a podporuje umělce z komunity Tengenenge v Zimbabwe. 

Kurátorka výstavy Hana Homolková je zároveň spoluzakladatelkou Pasáže českého designu, kde je v jedné z vitrín aktuálně instalována i část výstavy Barvy, které mluví. Výstava malířů z Tanzanie a Zimbabwe přináší výjimečný pohled na dnešní Afriku vizuálně silnou, autentickou a výtvarně působivou. 

Afrika současná, sebevědomá a výtvarně silná

Hana a Ondřej Homolkovi

Vystavené práce vybraných autorů – mimo jiné Davida Chinyamy, Mercy Moyo, Lovemore Kambudziho a Barryho Lunga – ukazují moderní africkou malbu jako živý proud reflektující společenské změny, duchovní kontinuitu i osobní příběhy. Z Tanzanie přináší výstava díla ve stylu Tingatinga, typickém pro svou hravost, výrazné barvy a poetickou obrazotvornost. „Africké obrazy nejsou jen o barvách. Jsou to vizuální výpovědi o světě, který si hledá své místo mezi tradicí a současností,“ říká kurátorka výstavy Hana Homolková.

Vernisáž a doprovodný program: Africký večer

Slavnostní zahájení výstavy proběhlo v úterý 22. července v rámci tematického Afrického večera. Návštěvníky čekala živá hudba v podání Filipa Žitníka, ochutnávka afrických drinků, prezentace řemesel a tradičních šperků afrikanistky Marie Imbrové a osobní setkání se zimbabwskou sochařkou Maudi Muhoni.


Projekt AfrickéSochy.cz: Umění jako most i pomoc

Výstava navazuje na dlouhodobé aktivity projektu AfrickéSochy.cz, za kterým stojí manželé Hana a Ondřej Homolkovi. Ti pravidelně navštěvují uměleckou komunitu Tengenenge v Zimbabwe a do Česka přivážejí nejen sochy z místního hadce, ale i příběhy tamních tvůrců. Výnosy z prodejů pomáhají konkrétním autorům zajistit obživu nebo dětem školné. „Umění je pro místní nejen vyjádřením, ale i prostředkem k přežití. Naším cílem je být prostředníkem, ne exportérem exotiky,“ říká Ondřej Homolka. „Afrika nás naučila, že opravdová hodnota věcí je v jejich příběhu a spojení mezi lidmi,“ doplňuje Hana Homolková.

Výběr z autorů:

  • David Chinyama(Zimbabwe): Mezinárodně uznávaný malíř žijící v Kanadě. Jeho styl kombinuje figurativní a abstraktní prvky s vlivy městské kultury a politiky.
  • Mercy Moyo, Barry Lungu, Lovemore Kambudzi: Autoři, jejichž díla oscilují mezi sociálním komentářem a vizuální poezií.
  • Tanzanský Tingatinga styl: Tradiční forma malby rozvíjená současnými mladými tvůrci.

You may also like...