Jiřinky rozzářily Průhonice

V Dendrologické zahradě v Průhonicích bude zpřístupněna tradiční oblíbená výstava jiřinek, kdy na dlouhých  záhonech lze spatřit stovky rozkvetlých rostlin. Záhony  se nacházejí v sousedství pnoucích růží, v blízkosti Černého rybníku. Protože aktuálně kvete jen malá část rostlin, posouvá se termín zahájení výstavy na 13.8. 2019.

Letos je výstava zaměřená především na současné zahraniční šlechtění, jsou ale připravené i průhonické odrůdy, takže je  možnost srovnávání,“ říká vedoucí Dendrologické zahrady Zdeněk Kiesenbauer. K vidění je na 200 odrůd, od každé většinou pět kusů, celkem tedy kolem tisícovky rostlin. Při prezentaci formou dlouhých záhonů náležitě vyniknou barvy, tvary, velikosti a rozmanité vzhledy jednotlivých odrůd.

Jiřinka přišla do Evropy v roce 1785 z Mexika, kde ji o rok dříve v pohorských oblastech objevil tehdejší ředitel mexické botanické zahrady Vincent Cervantes. V českých zemích pěstoval jiřinky již kolem roku 1830 dašický farář Josef Turek, který neúnavnou vytrvalostí z vlastních vypěstovaných semen a výměnou nebo nákladnou koupí v Nizozemsku a jiných cizích zemích rozmnožil postupně svou sbírku na 618 rozmanitých odrůd.

Jiřinky byly u nás spojovány především s obrozenectvím, kdy se pořádaly pověstné jiřinkové slavnosti. Tím, že se o nich zmínila Božena Němcová, tak je nesmírně zpopularizovala. Velice populární byly za první republiky a jejich obliba se znovu obnovila v šedesátých letech, nyní trochu poklesla. Jsou snadné na pěstování a šlechtění, dobře se pěstují i ze semene.

Tradiční obliba jiřinek se projevuje také v jejich začlenění do tzv. květomluvy, v níž jiřinka představuje „důstojnost a nestabilitu“, stejně tak, že „můj vděk převyšuje vaší péči“, „pýcha zastiňuje tvou krásu“ nebo také „popřej mi více trvalé lásky“.

Výstava jiřinek potrvá v Dendrologické zahradě v Průhonicích do konce září. Najdete ji snadno poblíž kruhového výjezdu z dálnice.

Text: Bohumil Brejžek
Foto: Bohumil Brejžek a Zdeněk Kiesenbauer

You may also like...