Pozor na časté letní otravy psů. Hrozí i z kytek ze zahrad

S nástupem teplého počasí nastává pro naše psy nejen doba delších vycházek v přírodě, ale také období, kdy mohou být vystavení různým nástrahám – především hrozí riziko různých otrav či podráždění žaludku. Pejsci jsou totiž velmi zvídavé bytosti a rádi očichávají, olizují či ochutnávají „dobroty“, které jim mohou přinést velké žaludeční problémy.

Otravy jedovatými rostlinami

Zahrady či parky v létě rozkvetou do krásy a jsou plné rostlin, které mohou psům způsobit nehezké zažívací potíže. Nebezpečné jsou například oleandry. Ty obsahují látky způsobující závažné otravy. Další rostlinou vyskytující se v lesích či na loukách je i konvalinka. Ta sice láka svojí vůní a barevnosti, ale obsahuje i srdeční glykosidy, které u psů mohou způsobit závažnou srdeční arytmii. Nebezpečím mohou být i krásné narcisy. Jejich cibulky mohou být pro psy toxické. Žaludeční potíže mohou přinést také tulipány, lilie či chryzantémy.  Důležité je si i dávat pozor i na vodu ve váze po řezaných květinách. Tu pejskovi nikdy nedávejte pít.

Zkažené krmivo

Letní teploty mohou také ovlivnit stravovací návyky a potřeby psů. Především potřebuje více vody k pití a nezanedbejte také zkažené krmivo a správné skladování. „Krmivo by mělo být čerstvé a nevystavené horku, aby se předešlo riziku bakteriálního množení. Nesnědené krmivo dejte do ledničky. Pozor na otevřené konzervy, které se v teple rychle kazí. Pokud máte pytle s granulemi, tak je skladujte na studenějších místech bez dosahu přímého světla. Během horkých dní také kontrolujte, že pejskovi v misce nezůstalo žádné nesnědené krmivo,“ říká Jiří Švihálek z Yoggies.

Plavání jen na vlastní nebezpečí

Mnozí psi milují vodu, a především v létě je láka koupání v rybnících, řekách či moři. Majitelé by měli mít na paměti, že ne všichni psi jsou ale zdatní plavci, a měli by pečlivě hlídat jejich pobyt u vody, aby se předešlo nebezpečným situacím. Především v řekách může hrozit riziko protiproudu. U moře zase dbejte na to, aby pejsek vodu nepil. Slaná voda může mít na zvíře projímavé účinky. Máte-li bazén, tak po koupání pejska pořádně opláchněte a hlídejte, aby vodu zbytečně nepil, obsahuje čistící chemikálie, které mu mohou způsobit zažívací problémy.

Pozor na šmejdění u popelnic

Dalším rizikem je otrava psa zkaženým jídlem. Velkou zálibou u mnoha psů je totiž během venčení i šmejdění okolo popelnic a laviček, kde zvířata hledají zbytky jídel. Nebezpečné je to hlavně v létě, protože je jídlo kvůli teplu zkažené, především pak staré maso. V létě přibývá také častějších případů otrav jedem (například jedy určené na hubení hlodavců). Mnohdy tak bohužel otrava u pejska nastane i z nastražených návnad. Zjistíte-li, že pes snědl nějaký jed, je nutné co nejdříve vyvolat zvracení – ideálně do 30 minut od pozření. K vyvolání zvracení můžeme použít po lžičkách podávaný peroxid vodíku (2% dezinfekce) nebo také hořčici naředěnou vodou. Po vyzvracení je nutné co nejdříve vyhledat veterinárního lékaře. Otravy psů mají nejčastěji za následek postižení ledvin a jater.

Po otravě nebo žaludečních potížích podávejte probiotka

Otravy psů mají nejčastěji za následek postižení ledvin a jater. „Po otravě může zůstat také velmi citlivé trávení, často až doživotně. Pejsek pak musí být opatrný na své zažívání. Dobré je přejít na velmi kvalitní krmivo, které bude snadno vstřebatelné, méně tučné a nebude obsahovat konzervanty a chemii. Velmi vhodné je také podávat probiotika, aby se trávení a imunita psa co nejdříve upravily,“ dodává odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

You may also like...