Roman Janeček otvírá vlastní boutique s věnečky a spolupracuje se sklářem Františkem Jungvirtem

Roman Janeček otvírá svůj luxusní Boutique Věnečky Janeček, v němž se nezapře jeho zkušenost z butiků v Pařížské ulici. Prostor inspirovaný stylem art deco tvoří v pražské Pštrossově ulici oázu elegance, doprovázenou nejen sladkými a slanými věnečky z Janečkovy dílny, ale také sklářským uměním Františka Jungvirta. Vychutnat si věnečky v moderní mini verzi a prohlédnout si vystavená díla talentovaného skláře a kreativního ředitele české značky KLIMCHI mohou hosté od 11. dubna, kdy Boutique Věnečky Janeček otevře veřejnosti své dveře poprvé. 

Roman Janeček

Když Roman Janeček, který zdědil cukrářské geny po své prababičce, s věnečky začínal, pekl je v klasické velikosti. Záhy však začal s jejich rozměry experimentovat a zjistil, že „jednohubková“ varianta je na konzumaci mnohem příjemnější. Tak se zrodily Věnečky Janeček, mini verze tradičního dezertu v moderní odlehčené podobě.

„Současný trend velí méně cukru, čímž se řídím i já. Mým záměrem bylo vytvořit kontrast ke stále převládajícím těžkým dortům a zákuskům, které jsou běžně k dostání. Věnečky Janeček jsou polosladké s odlehčeným krémem. Z klasického dezertu se tak stalo lehké políbení na dobrou noc, kterého se člověk nepřejí,“ vysvětluje Roman Janeček.

V současnosti vznikají Věnečky Janeček ve třech sladkých příchutích: máslový krém s koňakem, čokoládový s rumem a pistáciový. Loni během vánočního období přibyla ještě limitovaná kokosová verze, sezónní příchutě plánuje Janeček i nadále. Vedle sladkých věnečků nabízí Janeček také slanou variantu s uzeným lososem a koprem. Aktuálně chystá další slanou příchuť, finální kombinaci si ovšem zatím nechává pro sebe.

Designová džungle

Se zvyšující poptávkou se vlastní provozovna s cukrářským zázemím na nejvyšší úrovni stala nutností. Cit pro estetiku, který Roman Janeček získal během svého působení v buticích v Pařížské, promítl do designu Boutique Věnečky Janeček, jehož interiér sám navrhoval. Inspirací mu byl londýnský Sketch Bar a styl art deco.

„Betonových podhledů a tlumených barev již bylo dost. Proto interiéru vévodí smaragdově zelené stěny s velkoformátovou tapetou džungle, před níž se vyjímá lustr s papoušky. Celý prostor prosvětluje podlaha v dekoru bílého mramoru, podsvětlený pult z bílého corianu a zlaté prvky,” představuje Janeček Boutique.

Oproti klasickým cukrárnám nenabízí podnik běžné posezení, vyjma dvou křesel. Prostor je koncipován jako showroom s důrazem na produkt – věneček. Pozornost však upoutá i sklářské umění Františka Jungvirta, se kterým Roman Janeček navázal spolupráci. Vzniklo tak atraktivní propojení sklářského umění a cukrařiny.

„Na začátku spolupráce stála otázka, jak umělecké sklo půjde dohromady s minidezertem. Při první instalaci věnečků na tác Volcano plate z mé dílny a také na křišťálové produkty z řady Golden Lux kolekce Shadows, kterou jsem navrhl pro sklářskou značku KLIMCHI, bylo zřejmé, že jeden produkt nápaditě doplňuje druhý a oba tvoří pro oko i chuť lahodný tandem,“ pochvaluje si František Jungvirt.

Ve stejném duchu se nese receptura věnečků Romana Janečka, jejichž máslový krém obsahuje koňak Bache Gabrielsen dovážený přímo z francouzského arrondisementu Cognac. „Současný trend velí méně cukru, čímž se řídím i já. Věnečky Janeček jsou polosladké s odlehčeným krémem. Z klasického dezertu se tak stalo lehké políbení na dobrou noc, kterého se člověk nepřejí,“ popisuje Roman Janeček. Třešničkou na dortu je jejich „jednohubková“ velikost srovnatelná s mincí v hodnotě 50 Kč. Z běžného dezertu se tak stává elegantní lahůdka s jemným koňakovým nádechem.

Františka Jungvirta a Romana Janečka spojuje láska k tradici, což je z oborů, v nichž se pohybují, patrné na první pohled. Tím víc jsou s nimi spjati, nakolik oba měli ve své rodině předky, kteří jim díky svému řemeslnému umu udali cestu. Zatímco František kráčí ve stopách dědečka – sklářského mistra, Roman se vrátil k cukrářské tvorbě své prababičky. Oba tvůrce bezpochyby spojuje také fakt, že se v jejich práci propojují tradiční výrobní postupy, rukodělná práce a výběr kvalitních surovin. 

Výsledkem je série uměleckých fotografií, které plně vykreslují krásu obou produktů. Přímo v Boutique Věnečky Janeček bude práce Františka Jungvirta zastoupena vázou z kolekce Drama a několika dalšími kousky. 

František Jungvirt  je sklářský výtvarník, designer a malíř skla. Patří mezi nejoriginálnější představitele mladé generace českých sklářských tvůrců. Vedle designu užitných předmětů se věnuje tvorbě uměleckých objektů, instalací a omezených sérií ze skla. Ve své práci se většinou vrací k nejklasičtějším odkazům českého sklářství, které spojuje s novými impulzy. Je absolventem oboru sklomalba při SOŠ v Třeboni a nyní studuje v závěrečném ročníku na pražské UMPRUM v ateliéru skla Ronyho Plesla. V posledních čtyřech letech vystavoval svá díla na výstavách u nás i v Londýně, New Yorku, Paříži, Miláně, Švýcarsku, Jeruzalémě nebo Japonsku.

Roman Janeček měl k cukrářství odjakživa blízko. Než se však vydal v šlépějích své prababičky, prošel Janeček několika butiky na pražské Pařížské ulici, mimo jiné pracoval také pro značku Gucci. Zde si vypěstoval nejen smysl pro estetično, ale také nadstandardní přístup ke klientům. V té době Roman už rád pekl a zásoboval své kolegy sladkým. Až jednou přišel jeho nadřízený, že by rád věnečky. A tak vznikly Věnečky Janeček, minidezerty ve sladké i slané variantě. S ohledem na zvyšující se poptávkou přišel čas otevřít Boutique Věnečky Janeček, který nyní najdete na adrese Pštrossova 23, Praha 1. Otevřeno je každý všední den mezi 10. a 17. hodinou.

You may also like...