Studio archicraft představuje symbiózu přírody a moderního bydlení nedaleko Prahy

Ve středočeské obci Krhanice se rodí revoluční bydlení. Tým architektů holešovického studia archicraft navrhl projekt, který nabídne harmonické propojení moderní zástavby s malebnou krajinou pouhou hodinu od centra Prahy. Rodinné domy zaujmou estetickým řešením, kombinací přírodních odstínů i atypickými tvary.

Cílem holešovického studia bylo navrhnout krásný, proporčně příjemný prostor, který bude opakem soliterních domů volně stojících v krajině. I proto se majoritní část návrhu věnuje především koncepci prostoru vně budov: „Vždy navrhujeme s ohledem na to, aby výsledný projekt sloužil především lidem a byl v souladu s přírodou. I v tomto případě přicházíme s komplexním řešením, které nabídne esteticky příjemné a klidné bydlení s vysokým komfortem, které nenaruší ráz okolí malé středočeské obce,“ říká k návrhu architekt Jan Tomáš Cieśla z holešovického studia archicraft.

Propojení s přírodou

Návrh pracuje se sedmi rodinnými domy situovanými na pravidelné osnově pozemků. Důraz klade nejen na soukromí obyvatel s dostatkem slunečního svitu, ale i na harmonické splynutí domů s okolím: „Všechny domy jsou lapidárně otočeny o 20 stupňů k jihozápadu, čímž vzniká výhled z obytných pater domů na daleký horizont. Přízemí těchto domů je pak díky pootočení ve výhledu kryto nízkými přístavbami garáží, a tím vznikají uzavřenější soukromé zahrady dobře zalité sluncem,“ vysvětluje Miroslav Krátký architekt studia a dodává: „Pootočením navíc dostáváme podélnou hranu domů přesně do polohy vrstevnic. Jednotlivé budovy jsou tak přirozeně osazeny do terénu. Nevznikají žádné nevzhledné násypy či zářezy do terénu.“ 

Díky promyšlenému situování vzniká mezi rodinnými domy „živé místo“, tedy ulice s jasně vymezeným a obyvatelným prostorem. Projekt rovněž počítá se zatravňovací dlažbou, okrasnými travinami v pásech zeleně a podél stezek, s ostrůvky se zelení nebo osazením okrasných malokorunných stromů. Klid v okolí rodinných domů navíc zabezpečuje vzrostlá zeleň a dopravní uzavřenost lokality. V místě se navíc nachází ochranné pásmo vysokého napětí na západní straně a fotovoltaická elektrárna na východě, což zaručuje nedotčenost okolního prostoru.


Jednoduché, a přesto estetické

K harmonickému propojení s okolím přispívá rovněž jednoduchý, a přesto moderní design rodinných domů. Charakterizují ho sedlové střechy bez přesahu, neobvyklý dřevěný přístřešek a velká francouzská okna. Archicraft tak opět dokazuje, že kombinace jednoduchých návrhů, přírodních odstínů a netradičních konstrukcí skvěle funguje.

 „Pro naše návrhy je typické, že rádi pracujeme s přírodními materiály a jsme otevřeni atypickým řešením, tento projekt nebyl výjimkou. Vsadili jsme na jednoduché tvary a jemnou světlou omítku. K domu jsme přidali netradiční konstrukci, přístřešek, který jsme společně s garáží obložili dřevěnými latěmi,“ říká k návrhu rodinných domů o dispozici 5+kk Jan Tomáš Cieśla, architekt a majitel studia archicraft.

Nová éra

Projekt Krhanice pomyslně otevírá brány do nové éry harmonie mezi moderním estetickým bydlením a okolní přírodou. Archicraft tímto návrhem rovněž podtrhuje letošní architektonické trendy, které se nesou v duchu udržitelnosti a provázanosti s přírodou.

Archicraft založili v roce 2008 Tomáš Cieśla a Mirek Krátký. Měli jasnou vizi dělat kvalitní návrhy, soustředit se na servis pro klienty a vždy prosazovat své morální zásady. Návrhy řeší do detailu a hlavním krédem jejich práce je unikátnost materiálového řešení a realizovatelnost návrhu. Tuhle vizi mají dodnes a společně s nimi ji sdílí dalších deset architektů, inženýrů a designérů. Perfektně sehraný tým archicraft je schopný nabídnout servis jak individuálním klientům, tak velkým korporacím, od bytu až po rozlehlé kanceláře, úspěšné gastro provozy i nadstandardně řešené interiéry.

You may also like...