Třetina firem zvýšila zaměstnancům platy, rostoucí náklady to lidem ale nepokryje

Téměř třetina tuzemských firem již reagovala na letošní extrémně vysokou inflaci a plošně zvýšila platy všem svým zaměstnancům. Dalších patnáct procent podniků pak přidávalo buď výběrovým profesím, nebo jen klíčovým zaměstnancům. Nadpoloviční většina firem pak zachovává platy na úrovni z počátku roku. Vyplývá to z rychlého průzkumu společnosti Edenred mezi 200 tuzemskými firmami. 

Růst mezd ale v naprosté většině případů nepokryje zaměstnancům prudce se zvyšující životní náklady, způsobené dramatickým růstem cen. Tam, kde se přidávalo, to totiž nejčastěji bylo do pěti procent (necelých 60 procent případů), v 37 procentech firem pak byl růst do 10 procent a jen ve výjimečných případech přidávaly firmy více. Pro srovnání – inflace se drží nad deseti procenty od letošního února a v srpnu dosáhla 17,5 procenta.

Do konce roku si ale na mzdách ještě mnozí zaměstnanci přilepší. Rozhodnuto letos plošně přidávat, případně znovu přidávat, je 15 procent zaměstnavatelů, další desetina pak přilepší části svého personálu. Plná třetina firem pak označuje letošní přidání na mzdách za pravděpodobné.

„Pokud skutečně firmy dostojí své proklamaci, pak tu budeme mít velmi výraznou většinu společností, které v průběhu roku na platech lidem přilepší. Ekonomická situace jim ale většinou nedovoluje vyrovnat lidem růst nákladů, způsobený inflací. Řešení, které se nabízí, je zvýšit lidem příspěvky na benefity, což vychází výhodněji než prosté navýšení mzdy. Firmy u této formy díky daňovému zvýhodnění ušetří 14,8 % na odvodech za zaměstnance, ti tak mají reálný nárůst čistého příjmu o 26 % vyšší, než je tomu u mezd,“ říká ředitelka firemních vztahů Edenred Aneta Martišková. 

Ke zvýšení příspěvku na benefity již přitom část firem letos sáhla, v porovnání s těmi, které zvýšily mzdy, jich je ale o něco méně – 19,5 procenta. Růst výdajů byl nejčastěji do deseti procent. Dalších pět procent firem je pak rozhodnuto příspěvky na benefity ještě letos zvýšit, 15 procent to vážně zvažuje.

Zajímavé je, že firmy již nyní nečelí tak velkému tlaku na růst mezd ze strany zaměstnanců jako v květnu. 27 procent tehdy označilo žádosti o přidání za velmi časté s tím, že na vedení se takto obrátila již více než čtvrtina všech zaměstnanců. Nyní to je o deset procent podniků méně. „Reálně se tak projevilo, že část firem během posledních měsíců již zareagovala a mzdy zvýšila,“ komentuje výsledky průzkumu Aneta Martišková.

Mzdy nakonec v reakci na prudce rostoucí inflaci dokonce zvýšilo o něco více firem, než kolik to ještě před čtyřmi měsíci deklarovalo.

Průzkum se uskutečnil na vzorku 200 společností.

You may also like...