Tři pohledy na svět – Výstava zahraničních porotců Czech Press Photo

Tři reportážní fotografové, tři kontinenty, tři reportážní pohledy na světové události – Joe Klamár / Chris McGrath / Nicole Tung. Jako tradičně doprovází zasedání poroty i výstava, která nebyla kvůli vládním opatřením otevřena v původním termínu. Letos svou tvorbu představí tři zahraniční porotci, kteří ve své fotografické kariéře byli přítomni zásadním okamžikům novodobých světových dějin. Výstava se zavedenými opatřeními proti šíření koronaviru potrvá v galerii Czech Photo Centre do 10. ledna následujícího roku.

Na výstavě nebude chybět fotografie roku 2009 Joa Klamára, který zachytil návštěvu tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze. Dále mnoho dalších ikonických fotografií, které byly v soutěži Czech Press Photo oceněny.

Americká fotožurnalistka Nicole Tung představí několik ucelených cyklů. Jedním z nich je dokument o protivládních shromáždění v Hongkongu. Zpočátku se protesty konaly s cílem požadovat stažení zákona o vydávání stíhaných osob, který by umožňoval vydání podezřelých z Hongkongu, aby stanuly před soudem v Číně, ale rozrostly se v prodemokratické demonstrace. Dále Nicole Tung dlouhodobě dokumentovala pád Islámského státu nebo exodus rohingů.

Od Chrise McGratha bude vystavena například fotografie, která v roce 2019 zvítězila v kategorii Aktualita v soutěži World Press Photo. Neznámý muž se snaží 15.října 2018 zadržet dav novinářů před příjezdem turecké policie na konzulát Saúdské Arábie v tureckém Istanbulu. Situace souvisí se zmizením novináře Džamála Chášukdžího. Autor také dokumentoval šíření koronaviru v Turecku, kde působí.

Joe Klamar v roce 1987 během zájezdu do Jugoslávie emigroval přes Rakousko do Kanady. Prvních několik let prožil v Torontu ve městě Medicine Hat. Na začátku 90. let se rozhodl studovat fotografii a výtvarné umění na Medicine Hat College. Během studií začal spolupracovat s místním deníkem Medicine Hat News a s agenturou Canadian Press. Později pracoval pro Winnipeg Sun, slovenskou tiskovou agenturu a pro Reuters. Nyní je hlavním fotografem francouzské agentury Agence France-Presse pro oblast střední Evropy. V roce 2009 vyhrál hlavní cenu soutěže Czech Press Photo za snímek Baracka Obamy v Praze.

Chris McGrath zahájil dráhu fotografa v regionálních novinách v australském Queenslandu. Po získání diplomu v oboru fotografie nastoupil do Getty Images jako redakční fotograf v Sydney. Během posledních dvaceti let svého působení v Getty pracoval střídavě v pobočkách v New Yorku, Singapuru a Tokiu. Zachytil mnoho světových událostí, například tsunami v jihovýchodní Asii, tsunami v Tóhoku v Japonsku, bitvu o Mosul, následky tajfunu Haiyan, zvolení Baracka Obamy, boje proti Islámskému státu v Sýrii, pět ročníků letních olympijských her, Superbowl a mistrovství světa ve fotbalu. V roce 2015 přesídlil na pobočku Getty v Istanbulu, odkud momentálně obrazově informuje o dění v Turecku a na Blízkém východě.

Nicole Tung je nezávislá fotoreportérka působící především na středním východě a v Asii, která spolupracuje zejména s nevládními organizacemi a přispívá do mezinárodních publikací. Vystudovala New York University, obor historie a žurnalistika. Pokrývala konflikt v Libyi a Sýrii od roku 2011. Dokumentovala život indiánských válečných veteránů v USA, bývalých dětských vojáků v Kongu, pro-demokratických protestů v Hongkongu a uprchlické krize v Evropě. Tung je držitelkou grantu IWMF Grant pro ženské příběhy a členkou iniciativy IWMF Great Lakes Reporting Initiative. Za svou práci obdržela několik ocenění od International Photo Awards, Society of Professional Journalists, PX3, a byla mimo jiné jmenována do výběru 30 pod 30 rozvíjejících se fotografů PDN (2013). Nicole získala čestné uznání IWMF 2017 Anja Niedringhaus a v roce 2018 dostala cenu Jamese Foleyho za fotoreportáž z válečných konfliktů od Asociace online zpravodajství. Její práce byly vystaveny a promítány v Annenbergově domě fotografie, v Tropenmuseum Amsterdam, Visa Pour l’Image a naposledy při Bayeux Calvados-Normandy ceně pro válečné zpravodaje ve Francii (2019), na charitativní akci Save the Children v Hong Kongu (2019) a v Klubu zahraničních korespondentů v Hongkongu (2020).

Výstava bude otevřena od 3.prosince do 10. ledna každý den kromě pondělí. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. O svátcích bude zavřeno od 24. prosince do 4. ledna. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie Czech Photo Centre se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5

Kontakty a další informace: www.czechphoto.org
Záštita výstavy: hlavní město Praha a Ministerstvo kultury ČR
Generální partner: Trigema
Hlavní partner: Olympus
Partneři: Cewe, Samsung, Pictoart, Ptáček koupelny, Soliter Parket, Cushman a Wakefield, Siko, Laufen, Fomei, Newton Media, Cobra

You may also like...