V Mánesu se budou dražit díla Kokoschky, Zrzavého a Špillara

Galerie ART Praha zařadila na jarní aukci, která se uskuteční 26. 5. v pražském Mánesu, exklusivně obrazy předních českých malířů 20. století. Dražit se tak bude například „Zátiší s rybami“ Oskara Kokoschky, „Koupání“ a „Dary země“ Karla Špillara či unikátní „Přístav na Ile de Sein“ Jana Zrzavého.

Dramatický impresionismus – tak definoval výtvarný styl Oskara Kokoschky Werner Haftman. A asi nejlépe vystihl dílo tohoto výrazně osobitého umělce a renesančního člověka, ve kterém se odráží i jeho osobní příběh. Kokoschkovo umění bylo zprvu v Rakousku nepochopeno, přestěhoval se tedy do Berlína a posléze do Prahy. Zde vytvořil několik pohledů na Prahu a také portrét prezidenta Masaryka. Kvůli hrozbě války a nebezpečí nacistické rasové politiky však v roce 1938 odjel do Anglie, ovšem ani tento přesun autorovu tvorbu nezastavil. Z finančních důvodů ale při svém pobytu v Anglii tvořil především na papírovém podkladu, neboť se v té době a za daných okolností jednalo o nejpřístupnější malířský podklad. Akvarel „Zátiší s rybami“, který se bude dražit v pražském Mánesu, je toho důkazem.

Pravost uměleckého díla potvrzuje prohlášení rodiny o původu tohoto díla a umělecké dílo také ověřila a pravost potvrdila kurátorka a historička umění PhDr. Anna Janištinová. Zátiší s rybami se začne dražit s vyvolávací cenou 330.000 Kč.

Kamenitý břeh francouzské pláže a jemně se houpající moře, zachycené měnícími se odstíny modré a zelené barvy, vstříc jemuž hledí dvě spoře oděné ženy, chystající se na svou dnešní koupel. Tak se dá stručně popsat dílo Karla Špillara „Koupání“. Jedinečný obraz s oblíbenou tématikou života u mořských břehů, jenž představuje umělcův vytříbený smysl pro vnímání a přenesení barev na plátno a zejména pak schopnost zachytit všední okamžiky, ze kterých se skládá náš každodenní lidský život.

„Sledovaný obraz Koupání je výbornou ukázkou této proměny Špillarova malířského projevu a osvědčuje jeho smysl pro velkou dekorativní formu založenou i na živém barevném cítění. Práce tohoto druhu vynesly Špillarovi objednávku výmalby Smetanovy síně Obecního domu v Praze, uskutečněnou po jeho návratu do vlasti, kde mohl plně uplatnit i poetickou hodnotu svého zralého stylu,“ popsal v odborné expertize profesor Petr Wittlich. Špillarův olej na plátně vytvořený v roce 1906 se bude na aukci dražit s vyvolávací cenou 600.000 Kč.

Mnohem vyšší cenu bude mít jeho monumentální dílo „Dary země“ z roku 1936. V tomto případě se začne dražit na částce 1.900.000 Kč.

Velkoformátové plátno vzniklo původně pro účel výzdoby České pojišťovny v Praze. V obraze Špillar zhodnotil svůj um vdechnout, díky jeho skvělého citu pro barevnost, figurám život. Špillar se tvorbě monumentálních pláten věnoval pouze dvakrát, na začátku a ke konci své kariéry. „Dary země“ jsou uváděny jako jeho poslední velké plátno. Ačkoliv se velkoformátové obrazy Karla Špillara na trhu vyskytují výjimečně, jde o vyhledávaný kousek sběratelů umění, jehož konečná cena vždy dosahuje milionových částek.

Rozměrem mnohem menší, pro sběratele ale velmi atraktivní díky motivu i pohnuté historii. Takové je dílo Jana Zrzavého „Přístav na Ile de Sein“, které Galerie Art Praha nabízí na jarní aukci exklusivně.

Jemně vanoucí vítr a mírně zčeřená hladina proudí kolem kotvících rybářských bárek, které v přístavu čekají na napnutí svých mohutných plachet a opětovné vyplutí vstříc nevyzpytatelným vlnám oceánu.

Přístav na Ile de Sein“ patří do autorova nejlepšího a sběratelsky zvláště významného bretaňského období. Motiv bretaňského přístavu se vine autorovým dílem od prvních kompozic z roku 1934 až po práce z roku 1949. Jan Zrzavý, osamocená individualita na poli výtvarného umění, si Francii a zejména pak okolí Bretaně a ostrov Ile de Sein zcela zamiloval. Hovořil o něm jako o vytouženém ráji pro malíře, který nabízí vznešené tvary a nevyčerpatelnou pokladnici barevných tónů, od teple sametových černí, přes tmavě šedé až k šedím bledým a namodralým.

Obraz „Přístav na Ile de Sein“, datovaný rokem 1935, je silný nejen svým motivem, ale i svou pohnutou historií. Na konci Druhé světové války, při osvobozování Prahy v roce 1945, byl obraz málem navždy zničen. I přes množství dramatických chvil bylo však dílo zachráněno a my tak dnes můžeme obdivovat krásu tohoto znovu objeveného obrazu, jemuž dominují především tóny šedé a černé barvy, které jsou tak typické pro Zrzavého bretaňské období. Dílo Jana Zrzavého se bude dražit s vyvolávací cenou 900.000 Kč.

Nejen tato díla mohou milovníci umění získat na aukci v pražském Mánesu, kterou pořádá 26. 5. Galerie Art Praha. Dražit se budou také například obrazy Jiřího George Dokoupila, Václava Špály, Alfreda Justitze, Imricha Weinera a Václava Radimského či bronzová socha Olbrama Zoubka „Ještě Marie“.

Všechna díla si můžete prohlédnout v rámci předaukční výstavy, která začne v Galerii ART Praha na Staroměstském náměstí v Praze 15. května 2019. Detaily k výstavě i samotné aukci najdete na www.g-a-p.cz.