V Praze 3 se bude vzpomínat na oběti romského holokaustu
U příležitosti Dne romského holokaustu, ve středu 2. srpna, proběhne na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad komponovaný vzpomínkový večer „Leperiben – My nezapomínáme“. Na programu bude scénické vyprávění pamětnických příběhů, romská hudba a pieta v podobě předčítání jmen obětí osobnostmi veřejného života. Akci pořádá Praha 3 za finanční podpory Norských fondů a ve spolupráci se sdružením Ara Art.
„Připomínka romského holokaustu má smysl nejen z pohledu uctění památky jednotlivých obětí, ale i proto, abychom se z této temné historie dokázali poučit. Řada úkolů je však ještě před námi. Romové jsou naši sousedé, spolupracovníci, spolužáci. Často se potýkají s předsudky, nerovným přístupem ke vzdělání či bydlení, aniž by to mělo větší společenský ohlas. Stejně tak víme jen málo o romské historii a kultuře, která je bohatá a inspirativní. Věřím, že vzájemné sbližování romské komunity s majoritou postupně odstraní či alespoň zmírní mnohá nepochopení. Akce jako Leperiben tomu mohou napomoci,“ říká starosta Prahy 3 Michal Vronský.
„Tímto dnem si připomínáme přehlíženou část českých a slovenských, ale především romských dějin. V takzvaném Cikánském táboře v Osvětimi bylo 2. srpna 1944 zavražděno téměř 3 000 Romů. Během druhé světové války zlikvidovali nacisté více než 500 tisíc Romů, zmizela tehdy prakticky celá populace českých Romů. O této hrůzné tragédii spáchané na našem národě, kterou v romštině označujeme slovem Samurdaripen, se desítky let po skončení války z různých důvodů mlčelo. Proto se pro ni vžilo označení ,zapomenutý holokaust´. Tuto historii si však musíme připomínat, abychom si zachovali naději, že už se nic podobného nebude opakovat,“ říká režisér vzpomínkového večera a ředitel sdružení Ara Art David Tišer a dodává: „Mám velkou radost z účasti městské části Praha 3, která je nejen donorem, ale také spolupořadatelem akce. Oceňuji, že vnímá důležitost připomínání této smutné části dějin našich národů a neváhá ho aktivně podpořit.“
Komponovaný večer bude probíhat pod širým nebem na prostranství před chrámem Nejsvětějšího srdce Páně od 19 hodin. Úvod bude patřit scénickému vyprávění příběhů pamětníků, kterého se ujmou Pavlína Matiová a Michal Žolták z Divadelní skupiny Ara Art. O živý hudební doprovod se postará kapela Josefa Šenkiho spolu se zpěvačkami Natálii Kuchárovou, Sárou Marcinovou, Petrou Gelbart, Marií Olahovou a pěveckým sborem Romano Balvaj. Na závěr programu proběhne čtení jmen obětí romského holokaustu z takzvané Knihy mrtvých, jehož se zúčastní romské i ne-romské osobnosti veřejného života.
Nacistické pronásledování a vyvražďování Romů rovněž připomene výstava „Genocida Romů za II. světové války“, kterou Praze 3 zapůjčilo Muzeum romské kultury v Brně. Vernisáž se bude konat již 1. srpna v KC Vozovna od 16 hodin. Na programu bude komentovaná prohlídka výstavy a hudební doprovod. Expozici pak bude v KC Vozovna možné navštívit do 18. srpna, a to každý všední den od 13 do 17 hodin. Radnice Prahy 3 také vyvěsí na Den romského holokaustu romskou vlajku.
Komponovaný vzpomínkový večer Leperiben – My nezapomínáme a vernisáž fotografické výstavy jsou součástí projektu „Podpora romské menšiny na území městské části Praha 3“ financovaného z Norských fondů.
Ara Art se zabývá uměleckou tvorbou a pořádáním kulturních akcí se sociálním rozměrem a přesahem. Kromě všeobecných kulturních a společenských aktivit je speciálním tématem Ara Art romská LGBT+ menšina a problematika tzv. vícečetné diskriminace.