Velký knižní čtvrtek 14. října zahájí setkání s autory letošních novinek

Pavla Horáková, Andrea Sedláčková, Eva Umlaufová, Petra Klabouchová, Martin Jonáš a Martin Sodomka budou hosty setkání a autogramiády autorů jubilejního 20. pokračování Velkého knižního čtvrtku.  Uskuteční se ve čtvrtek 14. října od 15.30 do 17.00 poprvé v Knihovně Václava Havla v Ostrovní 13 v centru Prahy.

Setkání se čtenáři si nenechají ujít ani editoři Michal Plzák s Lucií Vopálenskou (Pro smrt uděláno. Živé rozhovory o posledních věcech), překladatelé Tomáš Havel (Putzi, Hitlerův pianista a mecenáš) a Rani Tolimat (Tenkrát v Hollywoodu) nebo redaktorka Martina Mašínová (S večerem přichází tíseň). Někteří z autorů se připojí ze zahraničí krátkou video-zdravicí.

Tradiční úvodní akce Velkého knižního čtvrtku je také příležitostí k zakoupení všech 16 velkočtvrtečních titulů – knižních hitů podzimní sezony – se slevou 20%. Celým programem vás provede zkušený novinář Petr Vizina. Pořad bude živě vysílán na Facebooku Velkého knižního čtvrtku: facebook.com/velkyctvrtek/

Více o autorech:

Pavla HorákováSrdce Evropy

Pavla Horáková (*1974) je spisovatelka, překladatelka, publicistka a rozhlasová redaktorka. Od studií překládala beletrii z angličtiny a srbštiny, několik let působila v redakci zahraničního vysílání Českého rozhlasu, pro něž nyní připravuje videocyklus o české literatuře. Devět let také pravidelně spolupracuje se stanicí Vltava. Je autorkou nebo spoluautorkou osmi knih. Debutovala dětskou detektivní trilogií o Hrobařících. Spolu s Jiřím Kamenem sestavila dvě knižní kompozice věnované českým účastníkům 1. světové války (Přišel befel od císaře pána a Zum Befehl, pane lajtnant), které vzešly z rozhlasového cyklu Polní pošta. V roce 2018 vydala novelu Johana (společně se Zuzanou Dostálovou a Alenou Scheinostovou) a rovněž svůj první román pro dospělé Teorie podivnosti, jenž získal v roce 2019 cenu Magnesia Litera za prózu.

Andrea SedláčkováTéměř nesmrtelná láska

Andrea Sedláčková (*1967) vystudovala scenáristiku na FAMU. Po podpisu Několika vět byla předvolána k výslechu na StB, který se stal impulsem k její emigraci do Francie, kam odešla v létě 1989. V Paříži absolvovala katedru střihu na filmové škole. Filmovým debutem Andrey Sedláčkové se stal thriller Oběti a vrazi (2000) s incestní tematikou, posléze natočila snímek Musím tě svést (2002), v roce 2014 měl premiéru její celovečerní hraný film Fair Play. Je též autorkou celovečerních dokumentárních filmů Život podle Václava Havla či Můj otec Antonín Kratochvíl a mnoha dalších dokumentárních a hraných televizních filmů. V nakladatelství PROSTOR debutovala literárním dokumentem Moje pařížská revoluce (2014), po kterém následoval román Každý něco tají (2017). V současnosti žije mezi Prahou a Paříží, kde se věnuje střihu celovečerních filmů. V roce 2021 byla ve Francii vyznamenána Řádem umění a literatury v hodnosti rytířky.

Eva Umlaufová Číslo na tvém předloktí je modré jako tvé oči

Eva Umlaufová se narodila v roce 1942 v pracovním táboře pro Židy ve slovenských Novákách, odkud byla jako dvouletá deportována do koncentračního tábora v Osvětimi. Vystudovala medicínu v Bratislavě a v roce 1967 odešla do Mnichova, kde pracovala jako dětská lékařka. Později absolvovala psychoterapeutický výcvik a do současnosti působí jako terapeutka.

Petra Klabouchová – Prameny Vltavy

Petra Klabouchová (*1980) studovala mediální vztahy a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně, několik let pracovala v redakcích regionálního tisku a televize. Nyní žije střídavě v Itálii, Spojených státech amerických a České republice, věnuje se hudebnímu průmyslu a jako manažerka zastupuje několik rockových skupin. V minulosti publikovala romány Poslední kubánské pomeranče (2012), Podvod zlatého faraona (2019) nebo thriller Anglická zahrada (2020). Pro děti vydala dvoudílnou sérii Upíří storky — Prokletí upírů a Nebezpečná výprava (2014).

Martin Jonáš Fenomén Angela Merkelová. Portrét jedné éry

Martin Jonáš (*1979) je novinář a moderátor. Pro zahraniční redakci České televize natáčel ve dvaceti sedmi státech světa. Vedl interview mimo jiné s Václavem Havlem, dalajlamou, britským premiérem Davidem Cameronem a německým prezidentem Joachimem Gauckem. Více než šest let strávil na postu zpravodaje České televize v Německu. Je autorem knihy Příběh Berlín (2017).

Martin Sodomka Středosvět a jeho podivuhodné zákony

Martin Sodomka (*1968) absolvoval VUT Brno, Fakultu strojní, katedru Management průmyslového designu. Začínal jako konstruktér v TOS Svitavy. V roce 1993 založil grafické studio. Od roku 1994 spolupracuje s vydavatelstvím Computer Press a do dnešního dne vytvořil cca 2 500 knižních obálek. V roce 2012 vydal vlastním nákladem první knihu Edice technických pohádek Jak si postavit auto. Kniha byla inspirována vlastnoruční renovací staré nepojízdné Škody Octavia z roku 1963, se kterou autor později procestoval mnoho zemí Evropy. V následujících letech přibyly tituly Jak si postavit letadlo, Jak si postavit motocykl, Jak si postavit dům, Jak postavit železnici a Mimoprostor. Všechny knihy se ihned po uvedení na trh staly bestsellery. Daří se jim také v zahraničí, byly přeloženy již do 20 jazyků. Martin Sodomka je ženatý, má dvě děti.

Michal PlzákPro smrt uděláno. Živé rozhovory o posledních věcech

Michal Plzák (*1963) je redaktorem a od roku 2002 (vyjma let 2018–2020) ředitelem nakladatelství Kalich, vydal řadu knižních rozhovorů: se Sváťou Karáskem (Víno tvé výborné, 1998), Milošem Rejchrtem (O něco svobodnější, 2002), Jaroslavem Duškem (Nenucený výsek, 2004), Jiřinou Šiklovou (Bez ohlávky, 2011), Lukášem Přibylem (Zapomenuté transporty, 2013). Od roku 2008 přednáší o holokaustu v institutu CERGE-EI, publikuje texty na Aktualne.cz.

Lucie VopálenskáPro smrt uděláno. Živé rozhovory o posledních věcech

Lucie Vopálenská (*1972) v roce 1991 začala coby externistka ve slovenské redakci vysílání pro národnostní menšiny pracovat pro veřejnoprávní rozhlas. Od roku 1995 byla spolupracovnicí slovenského vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. V letech 1997–2004 v České televizi spolumoderovala a připravovala diskusní pořad Na hraně, za nějž v roce 1998 získala novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. V současnosti pracuje na stanici Český rozhlas Plus.

Informace o Velkém knižním čtvrtku najdete na webových stránkách https://www.velkyctvrtek.cz/

You may also like...