Vydejte se spolu se Sylvainem Tessonem po stopách mytické šelmy v knize Sněžný levhart

Francouzský spisovatel a dobrodruh Sylvain Tesson se společně s Vincentem Munierem, zkušeným fotografem zvířat, rozhodl projít náhorní plošinu Tibetu a pátrat po sněžném levhartovi. Výpravu za extrémně plachým, samotářským zvířetem můžete na stránkách knihy Sněžný levhart prožít společně s nimi, a kromě dávky dobrodružství z putování drsnou krajinou si dopřát také řadu inspirativních podnětů k zamyšlení. Hledání vzácné, téměř mytické šelmy se totiž pro autora stává duchovní cestou. Své dojmy vztahuje ke zkušenostem se ztrátou milovaných žen, jejichž přízrak ve sněžném levhartovi spatřuje, a prokládá je působivými úvahami o vztazích mezi přírodou a člověkem.

„V Tibetu už šest let stopuju jedno zvíře,“ začal Munier. „Žije na náhorních plošinách. Trvá dlouho, než se k němu člověk dokáže přiblížit natolik, aby ho spatřil. V zimě se tam vracím, pojeď se mnou.“ „Které zvíře to je?“ „Sněžný levhart,“ řekl. „Myslel jsem, že ten vyhynul,“ řekl jsem já. „To on jen chce, abychom si to mysleli.“

Sylvain Tesson (1972) se po studiích geopolitiky oddal cestování. O svých výpravách do míst, kde panují často extrémní podmínky, píše knihy a natáčí dokumentární filmy. Na motorce přejel Island, s kamarádem objel zeměkouli na kole, podnikl pětiměsíční přechod přes Himálaj, prošel cestu popsanou Slawomirem Rawiczem, který prchal z gulagu u Jakutska do Kalkaty v Indii. Nakladatelství Garamond vloni vydalo jeho knihu V sibiřských lesích, která se dočkala i filmové adaptace. Kromě cestopisů (Berezina, Po černých stezkách) je autorem novel (Noci pod širým nebem, Oddat se životu), za oba žánry ve Francii sklidil několik literárních cen. Za Sněžného levharta získal druhou nejprestižnější francouzskou cenu, Prix Renaudot.

Ukázka z knihy Sněžný levhart:

Sněžní levharti, stejně jako tyrolští instruktoři, se milují v bělostné krajině. Do říje vstupují v únoru. Oblečení v kožešinách a obklopení křišťálem. Samci soupeří, samice se nabízejí, páry se vábí.  Munier mě varoval: spatřit je můžeme jedině v opravdové zimě, ve výšce čtyř pěti tisíců metrů. Snad si nepříjemnosti spojené se zimou vynahradím radostí z jejich zjevení. Stejnou techniku využila Bernadette Soubirousová v Lurdech. Určitě se jí v té jeskyni zimou klepala kolena, ale pohled na pannu Marii se svatozáří za všechny ty mrzutosti musel stát. Slovo „levhart“ rezonovalo jako cinkot klenotů. Nic nám nemohlo zaručit, že ho spatříme. Číhaná je sázka: vydáme se za šelmami, riskujeme neúspěch. Každému to není proti srsti, někoho čekání uspokojuje. K tomu je třeba filozofické myšlení se sklony k naději. Já jsem bohužel nebyl ten typ. Chtěl jsem tu šelmu vidět, i když Munierovi jsem svoji nedočkavost ze slušnosti nepřiznal.

 Vydává Garamond, z francouzštiny přeložila Petra Zikmundová, 168 stran, doporučená cena 240 Kč.

Instagram: www.instagram.com/garamond_nakladatelstvi

You may also like...