Zpracovat kuchyňský odpad pomůže elektrický kompostér
Podle průzkumů se nachází v průměrné české nádobě na směsný komunální odpad téměř třetina bioodpadu. Nenechte se ale zmást předponou bio. Kuchyňský bioodpad je v zásadě biologický materiál, který přírodě prospívá jen v případě, že se v něm rozloží na hnojivo. Pokud skončí v odpadkovém koši, jehož obsah putuje na skládku, s přírodou určitě nesplyne. Naopak, stává se zdrojem nebezpečných bakterií a plynů. Česká legislativa počítá s povinným tříděním kuchyňského odpadu od roku 2023.
Možností je více
Předpokládejme, že ve své domácnosti už separujete plasty, papír a sklo. Ideálním způsobem, jak nakládat s kuchyňským bioodpadem v domě se zahradou, je klasický zahradní kompostér. Kompaktnější alternativa – tzv. vermikompostér s žížalami – má smysl též jen v případě, že vzniklý kompost máte kde využít. Jinak budete řešit otázku, kam s ním. V obou případech je ale třeba počítat s tím, že do zahradního kompostéru ani vermikompostéru nemůžete dávat zbytky živočišného odpadu. Nemluvě o tom, že žížaly navíc vyžadují pravidelnou dávku pozornosti.
Problémem je zápach
Speciální odpadkové koše s kompostovatelnými sáčky, které budou postupně zavádět do praxe všechny samosprávy, jsou tak praktickým řešením i pro obyvatele bytových domů či lidí, kteří s kompostem nemají jak naložit. Nevýhodou je ale zápach, který vzniká při skladování takového odpadu doma nebo venku ještě předtím, než ho odvezou k dalšímu zpracování.
Ani to ale neznamená, že by kuchyňský odpad měl končit v tom komunálním. Stále totiž můžete investovat do elektrického kompostéru, který kuchyňský odpad zpracuje vždy, když to budete potřebovat. Mezi nejčastější argumenty proti pořízení elektrických kompostérů patří ten, že jejich používání je energeticky neúsporné. Naštěstí ale existují produkty, které váš učet za elektřinu příliš nezatíží.
TIP Sage: The Food Cycler
Elektrický kompostér The Food Cycler od značky Sage zpracuje sušením a mletím různorodý odpad z potravin a zredukuje jeho objem až o 80 %. Za celý cyklus trvající průměrně čtyři až šest hodin spotřebuje pouhých 0,8 kW, tedy méně než vaše rychlovarná konvice. Zápach eliminují dva uhlíkové filtry a vzduchotěsná nádoba. Kbelík, ve kterém se děje proces zpracování odpadu, je vyjímatelný a můžete ho umýt i v myčce na nádobí. Substrát je možné využít na hnojení květin a ve vzduchotěsné nádobě ho lze skladovat až rok. Pokud hnojivo nepotřebujete, substrát můžete s čistým svědomím vyhodit do běžného nebo organického odpadu. Kompostér dokáže zpracovat i zbytky masa, mléčných výrobků a vaječných skořápek. V tomto směru má dokonce výhodu oproti většině zahradních vermikompostérů, do kterých odpad živočišného původu nepatří. Při používání elektrického kompostéru í existuje v zásadě jen několik omezení, která ale nejsou ničím výjimečná – nepatří do něj například olej z vaření nebo tuky, tvrdé hovězí, jehněčí nebo vepřové kosti, sladkosti či žvýkačky.