Zvyk je v životě dobrý sluha, v investicích zlý pán

Slýcháme kolem sebe, že svět už nebude, jaký býval. Že mnoho věcí je za poslední rok jinak. Některé jsou náročné, jiné se naopak usnadnily či urychlily. Přesto se obrovský počet lidí chová ke svým penězům se stále stejnou setrvačností. Zkrátka se při správě peněz dopouští hned několika chyb. Může za ně naše lidská přirozenost. Když o těchto faktorech budeme vědět, dokážeme zlepšit své rozhodování (nejen) v oblasti financí.

Strach

Gabriela Milfortová

Tato emoce dobře prodává, údajně až pětkrát rychleji než pozitivní zprávy. A bohužel také často vede k nesprávně načasovanému prodeji investic či aktiv. “Tomu čelím dvěma způsoby: mám investiční plán a tzv. investiční horizont. Tedy čas, po který tuto investici mám ve svém majetku, a nemusím tak podléhat obavám, dokud nenastanou důvody pro prodej. A pak kupuji především věci, kterým rozumím či ve kterých jsem připravena se vzdělat,” popisuje Gabriela Milfortová, regionální ředitelka společnosti Golden Gate, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra. Investice do drahých kovů poskytuje dlouhodobou ochranu majetku, finanční rezervu a pojistku před propadem trhů i před finanční krizí. “S fyzickým zlatem máte navíc své investice doslova po ruce, tedy nevkládáte svůj majetek do rukou nikoho druhého, nejste závislí na bankách a jiných finančních institucích,” říká dále Milfortová.

Fenomén FOMO

“Jde o označení z angličtiny, fear of missing out, tedy strach, že mi něco uteče. Jednoduše vede k tomu, že když se o něčem hodně mluví,  lidé o danou věc projeví zájem, aby nezůstali pozadu. Nikoli proto, že by danou věc chtěli do portfolia nebo se o ni skutečně zajímali,” říká dále Milfortová. Čistě evolučně: zůstat mimo skupinu znamená stát se potravou. A to nikdo nechce. Také v současnosti slyšíte slovo bitcoin od lidí, kteří ještě před pár měsíci ani nevěděli, že něco takového jde koupit? To neznamená: vyhýbejte se kryptoměnám. Investujte však jen takovou částku, o niž jste ochotni přijít. A informujte se u lidí, co se tématu věnují alespoň tři roky. Proč? Takové lidi zajímá smysl krypta a souvislosti, nikoli pouze procento zisku „za nic“.

Touha po zisku

Strach ze ztráty je z psychologického hlediska větší než touha po zisku. Tento jev umí „zázračně“ vygumovat slovo zdarma. Je důvodem, proč mnoho lidí nadále využívá pro práci se svými penězi produkty, ve kterých kupují státní dluhopisy, protože k tomu „dostanou“ státní podporu. Při bližším studiu konečného zůstatku na účtu však vychází, že u řady produktů je finální výsledek už několik let menší, než je inflace, a dokonce menší, než byla původně vložená částka. Proč? Dan Ariely ve své knize Jak drahé je zdarma popisuje, že většina transakcí v životě má svoje plusy a mínusy, ale když je něco zdarma, máme tendenci na minusy úplně zapomenout. Cenovka zdarma má takový emocionální náboj, že cokoliv zdarma se nám rázem zdá mnohem hodnotnější, než jaké to doopravdy je. Za něco zdarma se přece žádná ztráta nekoná. Nebo ano? Jak tomu čelit? Především přijmout, že pokud něco fungovalo v minulosti, neznamená to automaticky, že to bude fungovat znovu! A nebát se rozhodnout nově, podle současných souvislostí.

Práce s časem

Pokud něco funguje v našem životě alespoň tři dekády, náš mozek se nastaví do modu „tak už to bude pořád“. Chyba lávky. Řada cyklů se opakuje jednou za 50 až 75 let. To, že jsme ho ještě nezažili, je naše velké štěstí. A o to větší riziko je, že nás nenapadne, že ho ještě někdy zažijeme. Zakladatel jednoho z největších hedgeových fondů světa Bridgewater Associates Ray Dalio to přirovnává k tikající bombě. Čím jste jí blíže, máte větší pocit falešného bezpečí, protože se přece už tak dlouho nic nestalo. Zajímejte se proto o souvislosti, studujte historii a hledejte paralely. “To vytváří kompas, který pomáhá určovat směr cesty nejen v investicích, ale i v životě. Ne všechny chyby přece musíme udělat osobně. V tom je dnešní doba fantastická. Doslova celé generace vědění máme na dosah ruky, dostupné často bezplatně a ihned,” popisuje dále Milforotvá z Golden Gate CZ

Riziko

Patří do našeho života a v jistém smyslu ho činí zajímavým. V investicích je častou chybou snaha se mu zcela vyhnout. Riziko není opakem výnosu nebo investic. Je jeho nedílnou součástí. Tak jako chyba není opakem učení, ale zcela s ním souvisí. Cílem je rizika řídit a minimalizovat. Čím? Především prevencí. Když chápete souvislosti, můžete se nejen při investicích včas zařídit tak, že až potíže či změny nastanou, váš plán B bude už v provozu, funkční a pracovat pro vás. Nikoli, že jej začnete horečně vymýšlet a doufat, že to stihnete. Riziko snížíte kvalitní diverzifikací mezi papírovými a fyzickými aktivy. “Dlouhodobě pak vzděláváním, komunikací s odborníky v daných oborech a zapojením selského rozumu. Kritickým myšlením, které nám pomůže oddělit podstatné od balastu. Oddělit principy od událostí,” uzavírá Gabriela Milfortová, regionální ředitelka společnosti Golden Gate CZ.

You may also like...