Česká kulturní scéna vybrala pro Ukrajinu devět milionů korun na Člověka v tísni

339 kulturních institucí a 200 dobrovolníků z celé České republiky spojilo své síly a připravilo benefiční akci Kultura pro Ukrajinu, která se uskutečnila na pražské Kampě ve čtvrtek 3. března.  Solidaritu zemi, která čelí ruské agresi, vyjádřili společně na jednom pódiu čeští, ukrajinští a ruští interpreti. Nechyběli mezi nimi Aneta Langerová, Vladimír 518, Pražský filharmonický sbor, písničkářka Aiko nebo folkloristka Svitlana Reichelova. Celý benefiční večer zakončila svým vystoupením pražská kapela Lanugo. Na pražské Kampě se sešlo přes 12 000 lidí a dalších 47 000 sledovalo benefiční akci online. Společnými silami se podařilo vybrat přes 9 milionů korun. Vybrané peníze putovaly do veřejné sbírky Člověka v tísni „SOS Ukrajina“.

Bylo úžasné vidět, jak se během pouhých 72 hodin semkla česká kulturní scéna, aby vyjádřila svůj nesouhlas s Putinem. Díky tomu, že se na jednom pódiu spojili čeští, ukrajinští a ruští umělci, se nám podařilo ukázat naši soudržnost s Ukrajinou a všemi, kdo bojují proti Putinově režimu. Děkujeme především těm, kteří se nás rozhodli podpořit a pomohli nám vybrat výslednou částku na veřejnou sbírku SOS Ukrajina. Ukrajinu budeme podporovat tak dlouho, dokud nás bude potřebovat,” říká o benefiční akci Kultura pro Ukrajinu Martin Šolc, jeden z iniciátorů akce a organizátor Koncertu pro budoucnost, a dodává: „Vzhledem k vývoji situace je zřejmé, že Ukrajina bude naši pomoc potřebovat dlouhodobě. Vyzýváme proto zbylé kulturní instituce, aby vytrvaly a svými akcemi podporovaly Ukrajinu i nadále.”

Na ostrově Kampa se sešlo přes 12 000 lidí, kteří přišli vyjádřit svou solidaritu s ukrajinskými obyvateli. Celým večerem provázela moderátorská dvojice Izabela Niepřejová a Konstantin Sulimenko. Hudební program propojil české, ukrajinské i ruské umělce, kteří společně bez nároku na honorář vystoupili na pódiu. Promluvil také ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, mluvčí spolku Milion chvilek pro demokracii Hana Strašáková a mnoho dalších významných řečníků, kteří komentovali dění na Ukrajině.

Pro návštěvníky byl připraven doprovodný program, který byl pojat jako živý prostor věnovaný uměleckým instalacím. Lunchmeat studio připravilo projekci na Muzeum Kampa, kterou v reálném čase vytvářeli zahraniční umělci Dmitri Berzon a Frances Sander. „Chtěli jsme využít i běžně dostupných objektů na Kampě, proto jsme ve spolupráci s Cirkusem TeTy a Cirqueonem proměnili v jeviště jeden ze stromů a skrze prvky nového cirkusu a fyzického divadla vyjádřili obavy i vzájemnou lidskou pomoc, které jsme v krizích schopní. Prostor jsme věnovali i ukrajinské literatuře, konkrétně textům Serhije Žadana v podání herců z MeetFactory,” říká Ester Valtrová z iniciativy Díky, že můžem a dodává: „Pro ty z vás, kteří nestihli dorazit ve čtvrtek je až do 13. března na pražské Kampě k vidění výstava ,Dlouhá cesta k samostatnosti‘ o dějinách Ukrajiny, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů.

„Jsem opravdu rád, že u nás máme tak skvělé kulturní organizace a umělce, díky kterým se  benefiční koncert mohl uskutečnit. Celá akce by se neobešla bez obdivuhodných lidí, kteří v divadlech, festivalech a dalších kulturních institucích pracují a dali do tohoto večera vše, a skvělých interpretů. Nejen kultura, ale i celý národ projevuje neskutečnou vlnu solidarity a pomáhá nejrůznějšími způsoby a myslím si, že na sebe můžeme být právem hrdí,“ říká Martin Pošta, jeden z iniciátorů koncertu a zakladatel Signal festivalu.

Děkujeme také našim partnerům, městské části Praha 1 a magistrátu za podporu akce. A všem umělcům, kteří přijali naše pozvání. Věříme, že tahle naše silná soudržnost kulturní scény vydrží tak dlouho, jak bude potřeba,“ dodává David Skála z Containallu.

Cílem akce Kultura pro Ukrajinu byla podpora veřejné sbírky „SOS Ukrajina“ pořádaná pod záštitou Člověka v tísni. Prostředky budou použity na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům, na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců. Do iniciativy #kutluraproukrajinu se zapojilo 339 českých kulturních organizací a 200 dobrovolníků. Organizátoři připravili také živý přenos benefiční akce, který online sledovalo 47 000 lidí. Společnými silami se za jeden večer podařilo vybrat přes 9 milionů korun.

Na benefiční akci Kultura pro Ukrajinu vystoupili:

Hudební program:

Vladimir 518 + Dj WichLanugo, Aneta Langerová, Svitlana Reichelova (UA), Jaroslav Hutka, Aiko (RU), Zabelov Group (BY/CZ), Jan Burian, Taras Voloshchuk (UA), Amelie Siba, Pražský filharmonický sbor, ROXORMEN, 

Řečníci:

Jevhen Petrovič Perebyjnis (UA) – Velvyslanec Ukrajiny v ČR
Alexandr Mitrofanov (RU) – Novinář a politický komentátor
Igor Blaževič (BA) – Lidskoprávní aktivista
Tom Bílý – Prague Pride
Michael Romancov – Politický geograf
Vladyslav Yaremchuk (UA) – Atlas Festival
Jan Doležal – Básník a zpěvák
Antonín Jelínek (CZ) + Vladimir Demidov (UA) + Filip Davidov (RU) – Čech, Ukrajinec a Rus, kteří jeli jednou dodávkou na hranice
Hana Strašáková – Milion chvilek pro demokracii

Moderátoři:

Konstantin Sulimenko, Izabela Niepřejová

Výzvu dosud podepsaly a Ukrajinu podporují tyto instituce:

Festival svobody, Koncert pro budoucnost., Signal Festival, FESTAS, Let It Roll, Díky, že můžem, Fuchs2, Rock , for People
, Mladí ladí jazz
, Praha žije hudbou
, Student Festi, Containall, Jatka78, Bigg Boss, Kavárna Mlýnská a mnoho dalších

Další informace:

Facebook: facebook.com/KulturaProUkrajinu

Foto: Kuba Zeman

You may also like...