Česká televize sází v podzimním programu na silnou původní tvorbu

V nové sezoně nabídne Česká televize vedle desáté řady StarDance i nový zábavní pořad zaměřený na fenomén falešných zpráv To se ví. Dále má televize pro letošní podzim připraven seriál Sever od režiséra Roberta Sedláčka, s Jiřím Mádlem v hlavní roli, Princip slasti s Karlem Rodenem a čtyři filmy v režii Jana Hřebejka, Terezy Kopáčové a Víta Karase sdružené v cyklu Jak si nepodělat život.

.„Česká televize vyrobí za rok téměř osmnáct tisíc hodin vlastních pořadů. Z hlediska objemu původní tvorby i podílu premiér na celku vysílání dnes patří mezi nejvýraznější veřejnoprávní televizní společnosti v Evropě a ve středoevropském regionu je dokonce jednou z mála, které fungují ne převážné jako vysílatelé obsahu, ale zejména jako jeho tvůrci. Tomu odpovídá i nová podzimní sezona. Divákům České televize nabídneme tři nové, žánrově odlišné projekty, jichž se ujalo pět výrazných režisérů. Sever Roberta Sedláčka, Princip slasti, který v režii Dariusze Jablonského propojuje českou, polskou a ukrajinskou kinematografu, a po pěti letech se vracíme v projektu Jak si nepodělat život k ucelenému cyklu současných filmů. Těch se ujali Jan Hřebejk, Tereza Kopáčová a Vít Karas. Chystáme i řadu filmů, na nichž se Česká televize podílela jako koproducent Už v záři budou moci například v kinech zhlédnout Nabarvené ptáče Václava Marhoula, které se představí ve světové premiéře v hlavní soutěži na prestižním filmovém festivalu v Benátkách,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Po úspěšném filmu Jan Palach, který se loni stal vítězným snímkem Cen české filmové kritiky, se Robert Sedláček pustil do natáčení šestidílné minisérie Sever. Jiří Mádl a Štěpán Benoni v ni řeší lokální kriminální případy a zároveň bojuji s instituci, se kterou uzavřeli zaměstnanecký poměr, „V případě seriálu Sever tvoří detektivka spise kostru. To hlavni je psychologicky pojatý příběh muže, který se rozhodl být dobrým policistou. A nárazů. Atraktivní prostředí policie slouží většinou Jen jako pozadí pro vyšetřování zločinu. U nás je hlavním hracím polem,“ říká kreativní producent ČT Jan Lekeš.

Česká televize na podzim představí i jedinečný česko-polsko-ukrajinský projekt Princip slasti, jehož režie se ujal významný polský tvůrce Dariusz Jablonski, kterého české publikum zná spíše v roli koproducenta snímku Je třeba zabít Sekala. Hlavni role v seriálu připadla Karlu Rodenovi. Ten spolu se svými kolegy z Varšavy a Oděsy řeší případ lidských ostatku nalezených ve třech středoevropských zemích.  „Princip slasti je seriál pro diváky, kteří rádi sledují příběhy s více ději. Líbí se mi, že múze hádat, kdo je pachatelem a kam všechno povede, ala definitivně nic neodhadne. Všechno v tomto příběhu se mění, děj vede různými směry, říká Karel Roden, kterého diváci České televize budou moci na podzim vidět I v britsko- americkém dramatickém seriálu McMafie.

Čtyři psychologická dramata z cyklu Jak si nepodělat přinesou intimní příběhy, které by si člověk raději nechal pro sebe. Jenže se dotýkají důležitých, možná dokonce rozhodujících momentů v životě. „Dva z filmů mají zdánlivě spíše ženské téma, tak jsem si je vybrala k režii sama; ve filmu Můj bezvadnej život použila Alice Nelis ve scénáři motiv z mého vlastního života, Až budou krávy lítat Je zase skoro taneční film, kterému jsem také neodolala. Zbylé dva filmy Jsou spíše mužské, jejich režie se ujal Jan Hřebejk, který natočil něco mezí situační a art komedií Nonstop lahůdky, a Vítek Karas. Ten v českých chatových osadách stvořil téměř western Beze stopy. Každý film Je úplné Jiný,“  říká vedoucí projektu a režisérka Tereza Kopáčová.

Foto: Petr Brodecký

Jediná show, které se dá věřit
Od září Česká televize uvede nový zábavní pořad To se ví, který bude reagovat na falešné zprávy, které se objevují ve veřejném prostoru. Pořadem provede Tomáš Měcháček a stálými kapitány týmu se stanou Aleš Háma a Halina Pawlowská, kteří si budou zvát své hosty. V jednotlivých soutěžních kolech se budou věnovat textům, fotografiím, videím, bulvárním titulkům i jiným formátům a pokusí se odhalit, které zprávy jsou falešné a které pravdivé. Cílem pořadu je zábavnou formou ukázat, jak komplikované je odlišit skutečnost od lži a pravdivou zprávu od té falešné. „Pořad by měl v první řadě bavit, myslíme ale i na to, aby divákům rozšířil dovednosti v oblasti mediální gramotnosti,“ vysvětluje kreativní producentka Lucie Kapounová.

Nedílnou součástí programu České televize jsou benefiční pořady, kterých loni bylo uvedeno dvacet, a díky nim podpořené neziskové organizace od dárců získaly 57 milionů korun. Od září do listopadu bude ve vysílání šest benefičních speciálů soutěže Kde domov můj?, koncerty pro Světlušku a pro obnovu svatovítských varhan. Jeden večer divácky oblíbené StarDance bude opět věnován Centru Paraple, které pomáhá lidem s poraněním míchy. Taneční soutěž moderovaná Markem Ebenem a Terezou Kostkovou letos oslaví desátý ročník.

Filmové premiéry v televizi i na velkém plátně
Nedělní hlavní vysílací čas bude patřit úspěšným koprodukčním snímkům České televize. Mnohé z nich bodovali na Cenách české filmové kritiky, a nebo získaly Českého lva, jako například film režiséra Olmo Omerza Všechno bude, nebo snímek Ondřeje Havelky Hastrman s oceněným Karlem Dobrým v hlavní roli. Do kin vstoupí sedm distribučních filmů v koprodukci České televize: Nabarvené ptáče, které se poprvé představí na Berlinale, Poslední aristokratka, Národní třída, Budiž světlo, Pražské orgie, Staříci a Vlastníci a pohádka Jitky Rudolfové Hodinářův učeň s Viktorem Preissem v hlavní roli.

You may also like...