Chcete svoje našetřené peníze maximálně zhodnotit? Investujte do nemovitostí

Nákup investičního bytu je pro Čechy dlouhodobě jednou z nejjistějších investic. Důvodem je možnost s bytem zacházet podle aktuální situace. Jaké výnosy můžete očekávat a na co se při investování zaměřit? 

Proč platí nemovitosti za nejméně rizikové investice?

Investice do nemovitosti se globálně považuje za jednu z nejméně rizikových investic, jelikož časem získává na hodnotě. Navíc se jedná o ochranu proti inflaci. Česká republika přitom není výjimkou. V Česku se nejčastěji pořizují byty o rozloze kolem 60 m2.

Nemovitosti obecně platí za dlouhodobou investici, což znamená, že určitou dobu potrvá, než se vám investice začne vracet. Přestože jsou v současné době ceny nemovitostí na historickém maximu, podle trendů uplynulých desetiletí se dá usuzovat, že jejich cena bude v budoucnu stoupat. Ke zhodnocení investice dochází v horizontu 10 až 20 let.

Pořízení nemovitosti je výhodné, jelikož dobře funguje v době ekonomické prosperity, ale také v těžších obdobích. Příklad: Zhruba před 8 lety jste mohli byt v Praze o rozloze 70 m2 pořídit zhruba za 4 miliony korun. Dnes byste jej kupovali za dvojnásobek.

Současná ekonomická situace způsobená covidem i válkou na Ukrajině nahrává nájemnímu bydlení. Kvůli vysokým úrokovým sazbám si celá řada lidí nemůže dovolit bydlet ve vlastním, jelikož nedosáhnou na hypotéku, a proto hledají bydlení v nájmu. Válka na Ukrajině do naší země přivedla na 300 000 Ukrajinců, kteří rovněž chtějí bydlet v nájmu.  Nemovitosti se v čase zhodnocují.

Způsoby financování nemovitostí

Investiční nemovitost si můžete pořídit za hotové nebo na hypotéku. Existuje ovšem i možnost investice do nemovitostních fondů. Pro který se rozhodnout a jaká je rizikovost?

Byt za našetřené peníze

Nejlepší startovací pozicí je, pokud máte na byt našetřenou konkrétní sumu peněz a cenu nájmu pak nemusíte nastavovat s ohledem na hypotéku. Nemusíte tedy hypotéku splácet formou nájmu. Není však vhodné veškeré peníze investovat do pořízení investiční nemovitosti. Vždy byste měli mít finanční polštář, který vás podrží v nenadálých situacích.

Největší rizikovost je v tomto ohledu v prodeji bytu, který může trvat i několik měsíců, během kterých bude majitel za byt platit z vlastní kapsy.

Hypotéka na investiční byt

Odborníci nedoporučují kupovat investiční byt na hypotéku. Jde o poměrně rizikovou investici, u které se může stát, že nebude výnosná. Roční výnosnost bytu navíc nepokryje nynější inflaci. Navíc se může stát, že byt bude dlouho neobsazený, nájemník se zpozdí s nájmem anebo jej vůbec nezaplatí.

V těchto případech budete platit nejen hypotéku, ale také veškeré poplatky. Dále je potřeba počítat s financemi na opravy bytu atd. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám se výnosnost pohybuje mezi 2–3,5 % p. a. Jestliže se i přesto rozhodnete pro nákup pomocí hypotéky, je vhodné, abyste měli našetřeno alespoň 50 % z ceny.

Investiční fondy do nemovitostí

Jestliže máte našetřeno zhruba do milionu, který na koupi bytu nestačí, můžete zkusit do nemovitostí investovat prostřednictvím nemovitostních fondů. Vhodný fond vám pomůže vybrat investiční poradce. Výhodou investičních fondů do nemovitostí oproti vlastnímu bytu je diverzifikace rizika.

Fondy obvykle spravují nemovitosti různých druhů: kanceláře, průmyslové areály, rezidenční bydlení. Aby fond získal lepší nemovitosti, pracuje s určitou mírou zadluženosti. Zadluženost ovšem musí být promyšlená, jinak může podílník skončit s finanční ztrátou. Rovněž není vhodné, aby byly investice fondu rozdrobeny do zbytečného množství nemovitostí. Výnosnost se pak může pohybovat mezi 2–10 % p. a.

S výběrem vhodného fondu pomůže poradce.

Specifika investic do nemovitostí

Investovat do nemovitostí můžete v řádu miliard, milionů, statisíců i tisíců korun. Správná investice je založená na tom, že se vám vrátí na výnosech. Specifika investice spočívají v tom, do jaké nemovitosti chcete investovat. Investovat můžete do koupě bytu za účelem pronájmu, do koupě domu za účelem rekonstrukce a výhodnějšího prodeje, ale také můžete investovat do polí, rybníků, nebytových prostor atd.

U nemovitostí platí, že čím více peněz investujete, tím déle budete na výnosy čekat. Výnosů z koupě bytu k pronájmu si můžete začít užívat až tak po 10 či 20 letech. Aby se vám investice vyplatila, měl by být výnos alespoň 5 % ročně.

Pronájem investičního bytu bez rizika

Jestliže jste si pořídili investiční byt, je potřeba jej začít pronajímat, aby generoval zisk. Pronajímat můžete na vlastní pěst, nebo se o pomoc obrátit na odborníky.

Pronájem na vlastní pěst

Pokud se rozhodnete pronajímat na vlastní pěst, budete muset řešit inzeráty, nafocení nemovitosti, komunikaci s klienty včetně osobních prohlídek, prověřování solidnosti zájemců, smlouvy, přepisy energií, pojištění, ale také nastavení správné ceny za pronájem, údržbu bytu a problémy, které vás mohou potkat v případě neplatičů. Proto je potřeba si dobře spočítat, zda váš čas a nervy stojí za nájem, který pravidelně dostáváte.

Pronájem s profesionály

Pokud chcete mít jistotu, že vám bude nájemné chodit pravidelně každý měsíc, a to i v případě neobsazenosti bytu, pronajměte jej Stálému nájmu. Jde o správcovskou společnost, která si od vás byt pronajme, takže vám platí nájemné a následně do bytu najde vhodného podnájemníka.

Stálý nájem se o váš byt postará od A do Z. Zajistí inzerci, komunikaci a prohlídky se zájemci, uchazeče pečlivě prověří, zpracuje veškerou smluvní dokumentaci podle aktuální legislativy, zajistí pojištění i přepisy energií. Následně se bude starat nejen o podnájemníky, ale také stav vašeho bytu. Vyřídí i těžkosti s neplatiči. Vy si pouze užíváte pravidelného nájemného.

You may also like...