Aktuální knižní novinky tohoto týdne z nakladatelství Euromedia: První novinkou je kniha vzpomínek krasobruslařské legendy Evy Romanové , která v letošním roce oslavila kulaté 75. narozeniny a společně se svým bratrem Pavlem proslavila před více než půlstoletím Československo po celém světě.
Druhou knihou, kterou byste určitě neměli přehlédnout, je novinka od cestovatele Jana Hocka , který přináší všem příznivcům cestování pěšky, na kole, na lyžích či po vodě novou publikaci s názvem Severní stezka – Českem od západu k východu. Vydává ji již tradičně v nakladatelství Universum.
A do třetice dnes budeme s knihou vařit a prostřednictvím gurmánských zážitků možná i pomyslně cestovat směrem na jih. Řecká kuchyně od Marthy Elefteriadu už je mezi českými hospodyňkami v podstatě evergreenem – dočkala se v těchto dnech již svého 5. vydání.
Gillian Oliverová: Eva Romanová – Vzpomínky
Eva Romanová spolu se svým bratrem Pavlem tvořili náš nejslavnější krasobruslařský pár. Sourozenci Romanovi soutěžili v tancích na ledě, čtyřikrát se stali mistry světa a dvakrát získali zlatou medaili na mistrovství Evropy. Vždy, když v první polovině 60. let 20. století závodili, celý národ se sešel u televize a fandil. Lidé jim přezdívali „naše děti„ , protože v té době byli velmi mladí.
Paní Eva v milé a poutavé knížce vzpomíná na své a Pavlovo dětství, na cílevědomého tatínka, obětavou maminku i trenérku paní Mílu Novákovou, na krasobruslařské začátky i sportovní úspěchy, na život v socialistickém Československu i v revue Holiday on Ice, kam s Pavlem po ukončení závodní dráhy přešli. Vypráví i o svém manželství, o zvířatech, která s manželem milovali, o životě v Anglii, v USA a v Čechách i o Pavlově smrti. Ačkoliv si pro současný život zvolila Anglii, do Čech se stále ráda vrací a má zde spoustu přátel, z nichž někteří na závěr knížky připojili své vzpomínky na obě naše krasobruslařské legendy. Celé vyprávění je dokresleno řadou fotografií.
Eva Romanová (*27. ledna 1946) je česká krasobruslařka, ženská polovina někdejšího tanečního páru sourozenců Romanových. Spolu se svým bratrem Pavlem se stala v letech 1962 až 1965 celkem čtyřikrát mistryní světa v tancích na ledě a v letech 1964 a 1965 též dvakrát mistryní Evropy. Od roku 1965 do 1971 společně s bratrem působila v americké letní revui Holiday on Ice . Poté se provdala za amerického komika na ledě a krasobruslaře Jackie Grahama, který se zabýval drezúrou zvířat. Společně žili na farmě v USA v americkém státě Texas a několik let v karavanu cestovali po USA. Dále žili v Anglii, kde Eva Romanová zůstala i po manželově smrti.
Gillian Oliverová je zkušená novinářka, která mimo jiné také pro anglickou církev napsala publikaci o svatbách. U této knihy také chtěla zůstat a neplánovala žádné další publikace. Toto rozhodnutí se však změnilo, když se přestěhovala do městečka na severozápadním pobřeží Anglie, a to do domu vedle paní Evy Graham Romanové. Tyto dvě dámy se přirozeně spřátelily a během jedné báječné večeře si Gillian vyslechla úžasný životní příběh paní Evy a zrodil se nápad na knihu. Společně na knize pracovaly v Evině domě nad šálkem horkého ovocného čaje, než dovedly vše do zdárného konce. Knihu přeložila Alice Lily Neradová.
Kniha cestovatele Jana Hocka: Severní stezka – Českem od západu k východu
První ucelená trasa pro pěší i pro cyklisty postupuje napříč celou zemí! Severní stezka vede severními pohraničními horami mezi nejzápadnějším a nejvýchodněj-ším bodem České republiky. Cestovatel Jan Hocek absolvoval celou trasu, uvědomil si, že 1 000 km není zase tak moc, a vnímal měnící se krajinu, architekturu, nářečí, nabídku jídel nebo třeba i piv. Knihu můžete využít mnoha způsoby – jako obrazovou a informační publikaci z českých, moravských a slezských hor, jako průvodce pro absolvování celé trasy či její části nebo prostě jen jako motivační a inspirativní dílo.
Stezky Via Czechia představují nejdelší a nejodvážněji vedené dálkové trasy v České republice. Trasy Severní stezka a Jižní stezka přecházejí celou Českou republikou od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod, sledují převážně státní hranici a překračují nejvyšší vrcholy většiny našich hor. Severní stezka spolu s Jižní stezkou a případně Slezskou stezkou tvoří trasu okolo Česka. Doplňuje je Stezka středozemím, která propojuje nejjižnější a nejsevernější body ČR. Všechny stezky jsou vhodné pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo zimní turistiku na lyžích. Stezky procházejí v co největší míře přírodou a směřují k poutním místům a hlavním zajímavostem jednotlivých oblastí. Více na www.viaczechia.cz .
Putování vlastními silami po krajině České republiky nabízí mimo jiné odpovědné a nízkonákladové cestování, ne vždy je totiž nutné létat za poznáním přes půl zeměkoule, největší překvapení často zažijete doslova za humny.
Jan Hocek (*1970) je publicista, fotograf a cestovatel, spolumajitel cestovní kanceláře Inspira. Vystudoval biologii a sport na Karlově univerzitě v Praze, učil lyžování a kanoistiku na katedře sportů v přírodě FTVS UK, pracoval v největší české cestovní kanceláři zaměřené na dobrodružné zájezdy, kde připravoval a vedl řadu expedic do celého světa. Jako první průvodce na mořských kajacích v Česku vedl seakajakářské expedice na Aljašce, Novém Zélandu, v Kanadě a Patagonii. Jeho práce jej postupně zavedla na všechny kontinenty a zatím do přibližně osmdesáti zemí světa. V nakladatelství Universum mu vyšlo již několik knih – Nejhezčí túry světa (2017) Nejkrásnější dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku (2019) a 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku (2020). Vydalo nakladatelství Universum.
Nové vydání oblíbené kuchařky Martha Elefteriadu: Řecká kuchyně
Řecko – to je země azurového moře, šumících prastarých olivovníků, vřelých lidí a… skvělého jídla! Ať už se jedná o zlatavý med, který voní po tymiánu, jedinečný sýr feta, šťavnatá a masitá rajčata, či všudypřítomný olivový olej, nemůžete sáhnout vedle. A když se tyto a mnohé další suroviny správně zkombinují, vznikají lahodné pokrmy, které chcete vařit a jíst pořád dokola.
Kuchařka Marthy Elefteriadu vám to umožní. Najdete v ní ta nejchutnější jídla, kterými je řecká kuchyně tolik známá a proslavená – od musaky a stifada přes chladivé tzatziki až po neodolatelné dezerty ke kávě, jakými jsou baklava nebo bugatsa. Všechny recepty si hravě zvládnete připravit i v pohodlí domova. Připijete-li si k tomu i sklenkou řeckého vína nebo pohárkem Metaxy, vytvoříte si kdykoli naprosto autentickou atmosféru, jakou nabízí pravá řecká taverna.
Kniha Řecká kuchyně již vyšla úspěšně v několika vydáních a stále se těší velké pozornosti čtenářů i příznivců gastronomie. V nejnovějším vydání najdete nově nafocené snímky od Majky Votavové a Petry Poučkové. Pojďte si doma uvařit jídla, která jste ochutnali na dovolené v Řecku! S jednoduchými a srozumitelnými recepty a postupy pro vás nebude problém vše zvládnout. Zároveň se dozvíte i mnoho zajímavých faktů z historie řecké gastronomie, o pěstování vinné révy, obřadu podávání kávy i jaké zákusky milují Řekové dnes.
Martha Elefteriadu (*1946)
Rodiče Marthy Elefteriadu přijeli do Československa v padesátých letech s malými holčičkami Marthou a Tenou. Jejich maminka však záhy zemřela a obě dívky vyrůstaly v domovech pro řecké děti. Po maturitě Martha studovala rok medicínu, poté přestoupila na studium psychologie, jež dokončila na Karlově univerzitě v Praze.
Koncem šedesátých let se sestry seznamují se skladatelem a kytaristou Alešem Sigmundem, jenž oběma zpěvačkám vytvořil od počátku autorské a muzikantské zázemí. Jejich první nahrávky v brněnském rozhlase jsou z roku 1967. Hudební vydavatelství Panton jim v roce 1969 nabízí smlouvu na jejich první LP Dál než slunce vstává (1970). V tomtéž roce získávají na festivalu stříbrnou Bratislavskou lyru, která odstartovala jejich profesionální dráhu. Od té doby jsou obě sestry stálicemi české populární hudby. Za dobu svého působení spolupracovaly s řadou renomovaných umělců a orchestrů. V roce 1980 vychází Martě jediné sólové album, LP Kresby tuší , a stává se Albem roku 1981.
Pro Český rozhlas 2 připravovala Martha po několik let pořad Noční Mikrofórum. Pro Českou televizi natočila doposud dvě třináctidílné řady pořadu Postřehy odjinud – Řecko očima Marthy Elefteriadu . Společně s Tenou jim vyšla autobiografie Martha a Tena dvojhlasně . Martha rovněž vede po léta kurzy řeckých tanců a jejich účastníky seznamuje s tanci z celého Řecka. Každý rok pak společně navštěvují některý z řeckých ostrovů. Knihu vydalo nakladatelství Esence,