Březnové novinky z nakladatelství Euromedia

V druhém březnovém týdnu přináší nakladatelství Euromedia tři zajímavé tituly. První z nich je soubor povídek Davida Urbana s jednoduchým názvem Výjezdovka. Autor je profesí kriminalista a v šesti příbězích zde předkládá čtenářům skutečností inspirované případy, s nimiž se setkal ve své praxi. Vychází v nakladatelství Kalibr.

Druhá novinka je z nakladatelství Ikar a napsala ji renomovaná čínská autorka Jung Changová. V knize Velká sestra, malá sestra, rudá sestra vypráví  životní osudy tří významných žen čínské historie 20. století, které se narodily do prominentní rodiny v Šanghaji a rodiče je poslali již v mládí studovat do Ameriky. 

Do historie Vás zavede také třetí román z dnešní nabídky aktualit – tentokrát to ale bude historie česká, skutečností pouze volně inspirovaná… Oficiálně „nejplodnější“ český autor Jan Bauer totiž pro své příznivce připravil další osudy královského soudce Melichara, který tentokrát pomůže Janu Lucemburskému v pátrání po tom, kdo usiluje o jeho život… Vychází v nakladatelství Brána.

David Urban: Výjezdovka 

Zajímá vás, s jakými hrůzami, neuvěřitelnými příhodami, ale někdy i úsměvnými situacemi se setkávají členové výjezdové skupiny kriminální policie? Dozvíte se to v nové knize povídek Davida Urbana. Ke všem závažným trestným činům – od loupeží přes znásilnění až po sebevraždy a vraždy – vysílá operační důstojník vždy výjezdovou skupinu – tzv. výjezdovku. Ta sestává z detektiva, vyšetřovatele a technika, kteří se zabývají prvotní prací na místě činu – dokumentují zločiny, zajišťují stopy, vyslýchají oznamovatele či poškozené a hledají svědky.

Výjezdovka Davida Urbana přibližuje jejich práci, která dokáže být často děsivá a napínavá. Seznámíte se s pravdivými informacemi o tom, jak vypadá skutečná práce kriminalistů v terénu – bez příkras a filmového dramatizování.  Všechny příběhy vycházejí ze skutečných případů, se kterými měl autor v průběhu své policejní služby osobní zkušenost.

David Urban se narodil před více než 45 lety v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a v panelákovém bytě s ním mimo manželky bydlí také pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží na jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, sbírání komiksů a hraní počítačových her. Rád zdolává lezecké stěny a věnuje se lukostřelbě. Povídky zařazené do jeho debutové sbírky Tři opice (Kalibr 2020) sklidily řadu ocenění v různých literárních soutěžích, např. v České lupě 2017 a 2019, nebo v ceně Ceně Sherlocka Holmese 2019.

Jung Changová: Velká sestra, malá sestra, rudá sestra

Nejznámější soudobou čínskou „pohádkou je příběh tří sester ze Šanghaje. Narodily se na sklonku devatenáctého století do bohaté a významné rodiny Sung, která patřila mezi šanghajskou smetánku. Jejich matka byla členkou nejvýznačnějšího čínského křesťanského rodu (byla to rodina Sü, po níž je pojmenovaná jedna čtvrť v Šanghaji), otec byl prvním Číňanem, kterého jako dospívajícího mladíka na americkém jihu obrátili metodisté na křesťanskou víru. Své tři dcery – Aj-ling, Čching-ling a Mej-ling – poslali už v dětském věku na studia do Ameriky. Když se dívky vrátily domů, angličtinu ovládaly lépe než čínštinu, viděly kus světa a vyrostly v nezávislé a sebejisté osobnosti.

Díky svému rozhledu a inteligenci zasáhly i do převratných událostí, které ve 20. století formovaly moderní historii Číny. Nejstarší Aj-ling (1889–1973) se provdala za H. H. Kchunga (1880–1967), který byl předsedou bankovního úřadu, ministrem financí a krátce i premiérem. Po komunistickém převratu v Číně se Aj-ling s manželem usadili ve Spojených státech. Prostřední Čching-ling (1893–1981) se v roce 1915 provdala za Sunjatsena (1866–1925), zakladatele Kuomintangu, propadla komunistické ideologii a za vlády Mao Ce-tunga patřila k předním funkcionářům země. Nejmladší sestra Mej-ling (1898–2003) se provdala za generála Čankajška (1887–1975), během druhé světové války pomáhala Spojencům v boji proti Japoncům a v čínské občanské válce stála spolu s manželem v čele protikomunistické opozice. Po vzniku Čínské lidové republiky se přestěhovala na Tchaj-wan, kde se stala první dámou svobodné Číny. Po manželově smrti žila v New Yorku, kde nakonec zemřela v požehnaném věku 105 let.

Kniha popisuje život sester od dospívání až do smrti, jejich vzájemné vztahy, neshody i dramatické osudy, které byly natolik spjaté s novodobou historií Číny, že vyprávění o jejich životě může sloužit zároveň i jako přehledný nástin moderních čínských dějin.

Jung Changová (*1952) vystudovala na S’čchuanské univerzitě angličtinu, posléze vyhrála konkurs na stipendium do Velké Británie a stala se první Číňankou, která zde získala univerzitní titul PhD. Je autorkou několika bestsellerových titulů, v nichž se věnuje převážně čínské historii. Získala řadu knižních ocenění, je držitelkou mnoha čestných doktorátů a působí na Katedře zemí Dálného východu University of London. Přeložila Hana Antonínová.

Jan Bauer: Královská štvanice 

V lesích kolem hradu Křivoklátu pořádá král Jan Lucemburský štvanici na jeleny. V jejím průběhu je zabit královský lovčí Hynek z Bukové. Šlo jen o nešťastnou náhodu nebo o úmyslnou vraždu…? Jan Lucemburský se dokonce domnívá, že obětí této vraždy se měl stát on sám. Povolává tedy svého oblíbeného vyšetřovatele, který mu před časem zachránil život, královského soudce Melichara z Roupova, s žádostí, aby údajného vraha dopadl. Jenže sám mu to nijak neusnadní, když vzápětí opustí České království a odjede do ciziny. Melichar tak zůstává sám vůči všem podezřelým, vesměs předním českým pánům, kteří mu nejsou nikterak nakloněni. Dokonce sám bude muset čelit pokusu o vraždu. Kdo se ho chtěl zbavit a proč? Snad proto, aby zabránil objasnění vraždy královského lovčího Hynka? A měl být opravdu zabit Hynek nebo sám král…?

Jan Bauer (*1945) je nejplodnější žijící český spisovatel a zároveň druhý nejpůjčovanější český autor ve veřejných knihovnách. Píše literaturu faktu, detektivky a historické romány, přičemž se zaměřuje zejména na české dějiny. Za svou tvorbu byl vyznamenán radou literárních ocenění např. cenou Masarykovy akademie umění (1995), Zeyerovým hrnkem (2007 a 2015) nebo prestižní jihočeskou literární cenou Číše Petra Voka (2010). Kromě jiného je autorem populární série středověkých detektivek, jejichž hrdinou je královský soudce Melichar.

V roce 2015 vyšla první kniha z této série Krvavé léto, dále pak Mrtvola v brnění (2016), Klášterem obchází ďábel (2017), O život princezny (2018), Hrad mrtvých (2018) a Kdo zradil krále (2020). Je také autorem publikace Karel IV. – Císař a král, která vyšla K 700. výročí narození velkého českého panovníka, knih Sláva a pád přemyslovských králů a Války božích bojovníků – Populární historie husitské doby (2019).

You may also like...