Do kin míří nový film Petra Bebjaka Zpráva o hrdinském útěku dvou vězňů z Osvětimi

Nový celovečerní film Petra Bebjaka Zpráva o obdivuhodném činu dvou mladých židovských vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby, kteří utekli z Osvětimi a dokázali přesvědčit svět o hrůzném fungování koncentračního tábora, vstupuje 14. října do českých kin. Slovensko-česko-německý koprodukční snímek míří na filmová plátna u příležitosti 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí, přesně dva dny před 16. říjnem, kdy v roce 1941 odjel z pražského nádraží Bubny první židovský transport. České slavnostní premiéry se osobně zúčastní také slavný britský herec John Hannah a herec Florian Panzner z Německa, kteří ve filmu ztvárnili stěžejní role.

Trailer zde: https://youtu.be/Z_T6AVamECI

Režisér Peter Bebjak říká, že za vznikem filmu Zpráva stojí i nenávist lidí, jejichž výroky o tom, že si Židé zaslouží smrt v plynových komorách, zaznamenal na sociálních sítích ve výročí dne, kdy se Hitler dostal k moci. Bylo to navíc v okamžiku, kdy se do slovenského parlamentu dostala strana Naše Slovensko, která nemá daleko k nacistickým ideám. V tu chvíli mu na mysli vytanulo, čeho všeho jsou lidé schopni a proč? A také fakt, že nejistota a strach jsou živnou půdou pro extremistické strany. Na závěr snímku tak Bebjak nechává záměrně znít proslovy politiků k masám lidí, z nichž někteří věty opakují a nenávist se tak šíří dál. Ve filmu jsou slyšet výroky slovenského politika Mariána Kotleby, francouzské političky Marie Le Penové nebo bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Film Zpráva zachycuje skutečný hrdinský čin a jeden z nejvýraznějších zápisů československých občanů do světové historie vedoucí k záchraně desetitisíců lidských životů. Distribuci v České republice provází speciální projekce pro školy.

Děj filmu diváky zavede do období druhé světové války, konkrétně do dne 7. dubna 1944. Pro tisíce vězňů z celé Evropy ve špinavých barácích a s jídlem na příděl je to den jako kterýkoliv jiný. Zatímco ostatní chtějí jen přežít, skupinka vězňů připravuje útěk. Když se spoluvězni shromažďují na večerní přepočítávaní, jsou už šestadvacetiletý Alfréd Wetzler alias Fredy a o šest let mladší Rudolf Vrba alias Valér ukryti v jámě pod hromadou trámů. Nevyzrazení potřebují vydržet tři dny. Tak dlouho Němci hledají ty, kteří se pokusí o útěk z koncentračního tábora v Osvětimi. Když zvuk sirén ohlásí konec hledání, dva vyhladovělé a zmrzlé mladíky čeká sto kilometrů přes hory a nepřátelské hlídky na cestě do rodné země, na území Československa. Pokud to zvládnou, sepíšou zprávu o osvětimském pekle. Ten nejtěžší okamžik je však teprve čeká – přesvědčit svět, aby uvěřil.

Film je natočen podle autobiografického Wetzlerova románu Co Dante neviděl. Dvěma mladíky následně sepsaná detailní zpráva o fungování „továrny na smrt“ se v červnu 1944 dostala i do rukou W. Churchilla a F. D. Roosevelta, po válce byla využita v tzv. norimberském procesu. Film Zpráva tak diváka vizuálně vtáhne do příběhu útěku z Osvětimi, to však byla pro Wetzlera a Vrbu pouze „polovina úspěchu“. Na svobodě je čekala neméně vyčerpávající a neúnavná snaha přesvědčit o osvětimských hrůzách představitele Spojenců. 

John Hannah

Pokud lidé v táborech přežili, nebo přežívali, většinou ztratili všechno, co kdy měli a znali. Ztratili své rodiny, své blízké, často i svou identitu, která byla nahrazena číslem. Neztratit naději a nepoddat se konci, určitému vykoupení se z téhle mizérie, ale pořád se držet naděje a pudu sebezáchovy, to je v mých představách to nejtěžší. Hranice mezi těmito dvěma směry je neskutečně tenká a křehká. A tomu musel čelit jak Wetzler, tak Vrba. Jak během pobytu v táboře, tak během nesmírně náročné a vyčerpávající cesty domů,“ říká představitel Alfréda Wetzlera Noel Czuczor. Ten v rámci přípravy na roli zhubl osmnáct kilogramů. Ve filmu dále hrají český herec Jan Nedbal, v menší roli se zde objeví i Ondřej Malý, dále Christoph Bach, Florian Panzner a Lars Rudolph z Německa či Wojciech Mecwaldowski, Kamil Nozynski a Jacek Beler z Polska. 

V roli Warrena, spojky Červeného kříže a člověka, jemuž se Wetzlerova a Vrbova zpráva dostane do rukou jako prvnímu, zazáří britská hvězda filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb John Hannah, známý i ze snímku Mumie. „Když se vám dostane do ruky takový skvělý scénář, jako u filmu Zpráva, uvědomíte si, co máme společného s těmi, kteří tu byli před námi. Jejich síla a odvaha je pro nás velkou inspirací. O to víc, že v Evropě, která zažívá nejdelší období míru a spolupráce v dějinách, se opět zdvihá vlna nenávisti, rozdělování a strachu. Tento film je skutečně důležitý, jsem hrdý, že jsem byl na natáčení přizván a mohl jsem tak přispět k rozšíření takového příběhu,“ říká John Hannah.

You may also like...