ESG odpovědnost: Zelené pronájmy budou do roku 2026 naprosto běžné

V současné době se nejen v oblasti nemovitostí řeší udržitelnost a ESG odpovědnost, která se týká prakticky každé firmy. Společnost Savills proto na toto téma pořádala diskuzi The future of Green Leases (Budoucnost zelených pronájmů), kde za podpory dalších odborníků z trhu vysvětlila, jak se ESG týká samotných nájemců a pronajímatelů. Green Leases tedy tzv. zelené pronájmy se totiž podle průzkumu Savills stanou do roku 2026 naprosto běžnou součástí nájemních smluv. Pro lepší orientaci připravila Savills ESG online přehled – zde, ve kterém vysvětluje deset nezbytných termínů, mezi které patří např. „Směrnice CSRD“, „EU Taxonomie“ nebo CRREM, vedoucích k úspěšnému přechodu firem k ESG odpovědnosti. Naprosto klíčová pro naplnění ESG strategie bude spolupráce mezi nájemcem a pronajímatelem a nastavení ESG reportingu.

Jan Jurčíček, Monika Kajanková, Eva Nykodymová a Pavel Novák

 






Pavel Novák, Head of Office Agency v Savills, říká: „Klíčovým aspektem v rámci zelených nájemních smluv je spolupráce pronajímatele a nájemce a dohoda provozovat budovu udržitelným způsobem. Bohužel se ale často setkáváme s tím, že někteří nájemci stále ještě mají požadavky, které nejsou slučitelné s udržitelností, a to i navzdory své korporátní ESG strategii. Nebo naopak někteří pronajímatelé ještě nedokáží řešit ESG reporting své budovy, což je zase klíčové v rámci nefinančního reportingu nájemců. Nicméně, pro reálný pozitivní vliv na životní prostředí i společnost je změna přístupu a myšlení základem pro to, aby ESG strategie měla efekt. Lze tak říci, že nás čeká ještě dlouhá cesta.“

Spolupráce mezi nájemcem a pronajímatelem

 „Jako developer jsme odpovědni za uhlíkový vliv našich projektů, a proto každému nájemci pečlivě vysvětlujeme požadavky vedoucí k naplnění ESG norem. Tím nájemci napomáháme v naplnění jeho udržitelných cílů. Klademe důraz na efektivní využití objektu a recyklaci. Máme také seznam dodavatelů, kteří již umí v rámci nastavených pravidel udržitelnosti fungovat. Bohužel je ale na trhu řada výrobců, kteří stále připraveni nejsou,” doplňuje Eva Nykodymová, EHS and Environmental Manager ve Skansce.

Povinný ESG reporting již v roce 2024, banky je už vyžadují

Monika Kajanková, Real Estate Partnerka v advokátní kanceláři Dentons, konstatuje: „V rámci ESG projektů se často setkávám se situací, kde je patrné, že „česká“ strana v tématice a realizaci strategie ESG zaostává v porovnání se západní Evropou. Přístup v Česku je často vlažný s odůvodněním, že je ještě stále dost času, nebo že nejsou žádné konkrétní požadavky či donucovací mechanismy. Přitom povinné reportingy o nefinančních údajích jsou vyžadované EU legislativou a údaje z tzv. zprávy o udržitelnosti budou povinné již za rok 2024. V praxi se stále častěji setkáváme s případy, že pokud chce firma získat úvěr, tak musí bance komplexní ESG zprávy poskytnout již nyní.“ 

Jan Jurčíček, Head of Building and Project Consultancy v Savills: „Dílčí neefektivnosti systémů topení, chlazení a vzduchotechniky způsobené nevhodným zaregulováním je v současnosti jeden z největších problémů energetické náročnosti budovy. Současně je velmi časté, že v jedné části budovy se topí a na druhou svítí celý den slunce a chladí se, což vytváří potenciál do budoucna pro hospodárnější chod budov. Setkávám se také s tím, že budova je obecně na ESG připravena, pronajímatelé však nemají vhodně nastavené procesy. Potřebná data mají k dispozici, ale neumí nájemcům poskytovat relevantní reporting.“

You may also like...