Evropský zdravotnický hackathon 2023 vyhrála Virtuální sestra Tereza

Hardware i software v jednom nazvaný Virtuální sestra Tereza vyhrál letošní Evropský zdravotnický hackathon (European Healthcare Hackathon 2023). Jde o „samoobslužný kiosek“, který pomůže pacientům nejen při registraci ve zdravotnickém zařízení či s kompletací dat potřebných ke kontrole u lékaře (např. z glukózových senzorů), ale i s cílenou edukací při čekání na kontrolu u lékaře. Autory vítězného řešení jsou programátoři Martin Fejt, Dušan Klíma a Martin Dejmal z týmu HT Hackers.

„Věříme, že naše řešení pomůže zjednodušit proces příchodu pacienta na oddělení a eliminovat ruční zadávání a kontrolu dat z dokumentace sestrami. Tím tak sníží potřebu manuální práce zdravotnického personálu. Samoobslužný kiosek, tedy dotyková obrazovka, dále umožní předávání dalších druhů informací pacientovi, například vyhodnocení dokumentace, zobrazení relevantních upozornění a další cílenou edukaci, třeba dietní režim,“ řekl o řešení Martin Dejmal z vítězného týmu. 

Šestý ročník European Healthcare Hackathon 2023 se pořádal od pátku 24. do neděle 26. listopadu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Zúčastnilo se ho 190 etických hackerů z Česka a ciziny. Vítězové si odnesli odměnu ve výši 200 000 korun.


Na druhém místě se umístil
nástroj VitalWatch, který se zaměřuje na anotaci kamerových záznamů pro zlepšení kvality a bezpečnosti péče o pacienta na JIP. Využívá technologie, které lze implementovat do nemocničního informačního systému přímo v IKEM. Autorem řešení je dvoučlenný studentský tým s přezdívkou Close AI.

Třetí místo obsadilo inovativní řešení zvané Disquill od tříčlenného studentského týmu Mild Blue, které nabízí pomocí umělé inteligence zautomatizovat přípravu propouštěcí zprávy, což ve výsledku může lékařům ušetřit hodiny práce.

Cenu IKEM získal GlucoMiner. Přináší řešení, jak automaticky a s vysokou přesností zpracovat dokumenty z glukózových senzorů a implementovat je přímo do nemocničního informačního systému, což lékařům a zdravotním sestrám výrazně ušetří čas.

Cenu společnosti AstraZeneca získal tým Biohazard.

Ceny společnosti InterSystems:

  1. Čarodějové – PathoSync
  2. ICU SpyEyes – VitalVision
  3. VariantCall – PathoX

„I letos jsme byli svědky inovativních přístupů při řešení aktuálních problémů českého zdravotnictví. I když vyhrál projekt, který představil hardwarové a softwarové řešení, tak všechny vítězné projekty spojuje úspora času a vyšší efektivita při poskytování zdravotní péče, což je v současné době jedna z nejaktuálnějších výzev českého zdravotnictví,“ uvedl náměstek pro ekonomiku a provoz IKEM Ing. Ladislav Skulina.

„Šestý ročník opět předčil svou úrovní ten předchozí: studentské týmy byly vysoce profesionální, pracovaly dnem i nocí. Dokonce si mnozí nevšimli, že v průběhu 48 hodin nasněžilo. Hackathonu dominovala umělá inteligence včetně zapojení velkých jazykových modelů,“ ohodnotil letošní ročník inovátor a spolupořadatel Tomáš Studeník ze společnosti Insane Business Ideas.

Etičtí, tedy bílí hackeři, využívají svých schopností pro dobro společnosti. Jde většinou o programátory, designéry a další IT experty. Cílem Evropského zdravotnického hackathonu je najít nová řešení, která pomohou lékařům a pacientům a zlepší zdravotnictví. Na „maratonu“ pracovali hackeři v tříčlenných týmech a po dobu 48 hodin vymýšleli buď přímo v areálu IKEM, nebo online ten nejlepší technologický postup na základě jedné z vyhlášených 9 výzev.

Své nápady soutěžní týmy konzultovaly s lékaři a mentory z oblasti umělé inteligence a datových analýz, mj. přednostou Transplantačního centra IKEM prof. MUDr. Ondřejem Viklickým, CSc; vedoucím ambulance Kliniky diabetologie IKEM MUDr. Robertem Bémem; přednostou Centra diabetologie IKEM prof. MUDr. Martinem Haluzíkem, DrSc.; i vedoucím oddělení akutní kardiologie IKEM MUDr. Markem Šramkem, Ph.D. FESC. 

Hackeři řešili letos tyto výzvy:

  1. Icebreaker AZ23 – má za cíl vyřešit otázku efektivního zpracování a využití sekvenčních dat; může zásadně změnit současnou praxi
  2. Předpověď hospitalizace na základě EKG
  3. Systém dohledu na jednotkách intenzivní péče
  4. Efektivní integrace dat glukometru
  5. EDU Automat – Gamifikace řízené zdravotní péče
  6. Automatizace screeningu albuminurie u chronického onemocnění ledvin
  7. Vylepšení automatizované zprávy o propuštění ze zdravotnického zařízení
  8. MediDetect AI: Výzva pro českou diagnostiku
  9. Inovace pomocí FHIR – využití přístupu ke zdravotnickým údajům pacienta a generované údaje předávat zpět do systému zdravotní péče

Další podrobnosti o výzvách jsou dostupné na stránkách hackhealth.eu.

You may also like...