Febiofest v roce 60. výročí Amnesty International ocení nejlepší film spojený s problematikou lidských práv

Amnesty International letos slaví 60. výročí založení a 30 let působení v České republice.  Jubileum respektované organizace bude akcentovat letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, který se koná od 17. do 24. září. Ve spolupráci s českou pobočkou Amnesty International už posedmé udělí Amnesty International Febiofest Award. O zisk cenné trofeje se v soutěži budou ucházet filmy vybrané napříč všemi sekcemi, které se týkají tematiky svobody, lidských práv, svobodného vyjadřování a boje za důstojný život.

Některé aktivity k šedesátinám Amnesty jsme bohužel museli zredukovat nebo odložit. Ale například 13. května od 19.00 se uskuteční online přes Facebook Live Amnesty Slam, který pořádáme spolu se Slam poetry CZ. Během unikátního kulturně-společensky angažovaného večera dojde mimo jiné i na diskuzní chvilku s ředitelkou české Amnesty Lindou Sokačovou. Tematicky k narozeninám máme i  podcast s historikem a jedním ze zakladatelů české Amnesty Prokopem Tomkem. V květnu máme v plánu spustit stránku, kde bude osa s nejdůležitějšími událostmi od vzniku Amnesty až po současnost,“ přibližuje nejbližší „narozeninové“ plány Erik Bartoš, tiskový mluvčí Amnesty International ČR.

Amnesty International Febiofest Award byla na festivalu poprvé udělena v roce 2016. Tehdy byla věnována ukrajinskému filmaři Olegu Sencovovi, uvězněnému za kritiku ruské anexe Krymu, a získal ji kolumbijsko-francouzsko-urugayský koprodukční snímek Mlčení řeky. Vloni si trofej odvezlo drama Syn–Matka, který natočila režisérka Mahnaz Mohammadi – filmařka a zároveň významná aktivistka, bojující za ženská práva v Íránu. A například v roce 2019 mohli diváci v Amnesty stánku v dějišti festivalu, ve foyer multikina na Andělu, podepsat petici za ruskou obránkyni lidských práv a členku lidskoprávní organizace Otevřené Rusko Anastasii Ševčenkovou, drženou v domácím vězení. MFF Praha – Febiofest tak společně s Amnesty International jasně deklaruje podporu diktátorskými režimy nespravedlivě vězněným umělcům a novinářům na celém světě.

Soutěžní sekce Amnesty International již tradičně rozkrývá případy porušování lidských práv, které stojí za pozornost, přestože se o nich většinou v médiích nepíše.  Do této soutěže vybíráme filmy ze všech festivalových sekcí. Jejich specifičtí hrdinové a hrdinky bývají v nelehké situaci, žijí v prostředí autoritativního režimu či ve špatných socioekonomických podmínkách a bojují za vlastní práva nebo práva svého okolí. Filmy, které přinášejí silné lidské příběhy, se nám v programu opakují každoročně. Letos v sekci Amnesty International nabídneme divákům snímky reagující na aktuální témata, jako je například obtížné postavení imigrantů v nové zemi,“ dodává Marta Švecová Lamperová, umělecká ředitelka MFF Praha – Febiofest.

You may also like...