Lázně Luhačovice a Jurkovičův dům

Lázně Luhačovice se řadí k nejkrásnějším lázním v České republice a největším na Moravě. Unikátní přírodní léčivé minerální prameny posunují Luhačovice mezi evropskou špičku v lázeňské léčbě dýchacích cest. Lázně mají už 300 letou tradici.

V lázních pravidelně pobýval a inspiroval se i skladatel Leoš Janáček. Zajímavou a neopakovatelnou podobu lázním dal slovenský architekt Dušan Jurkovič.

První lázeňské domy zde byly postaveny na konci 18. století, i když historie lázeňství sahá ještě o století dále. První třetina 20. století byla zde architektonicky nejvýznamnější, vznikl soubor staveb dle architekta Dušana Jurkoviče.

Hlavní lázeňský objekt, Jurkovičův dům, byl postaven Franzem Waschitschkem v klasicistní podobě v roce 1822 a v roce 1902 přestavěn Dušanem Jurkovičem. Kompletní oprava a přestavba budovy na hotel Jurkovičův dům****  proběhla v letech 2000-2002.

Stěna paměti
Nová „Malá kolonáda“ v ulici Dr. Veselého určitě stojí za procházku. Podél stěny se můžete seznámit se jmény slavných osobností, které navštívili Luhačovice. Stěna paměti nese jména významných osobností spojených s Luhačovicemi. Nechybí mezi nimi zakladatelé lázní Serényiové, skladatel Janáček, doktor Šťastný, architekt Jurkovič nebo doktor Veselý.

Příběhy domů a vil – architektura Luhačovic
je uliční výstava, kterou připravila Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a Blanka Petráková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Foto: Petr Brodecký