Začalo Pražské Quadriennale 2019

Začala mezinárodní divadelní událost sezony s tradicí od roku 1967 – Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru. Čtrnáctý ročník akce se koná od 6. do 16. června na pražském Výstavišti, v prostorách DAMU a na mnoha dalších místech. Během 11 dnů nabídne desetitisícům návštěvníků expozice ze 79 zemí, více než 800 umělců z celého světa a přes 600 performancí, workshopů a přednášek.

Mezi hlavními hvězdami je ilustrátorka Olivia Lomenech Gill, italský operní režisér a scénograf Stefano Poda či audiovizuální umělec Romain Tardy. PQ představí tři soutěžní výstavy: Výstavu zemí a regionů, Studentskou výstavu a Výstavu divadelního prostoru. Nebudou chybět ani performativní projekty ve veřejném prostoru – Formace a Site specific festival. Výstava Fragmenty představí ikonické objekty scénografických legend. Audiovizuální projekt 36Q° přetvoří Malou sportovní halu. PQ Studio ukáže práce mladých tvůrců. V rámci PQ Talks se budou konat přednášky a diskuze s hvězdami světového divadla a scénografie. Připraven je i dětský program a workshopy v rámci PQ dětem

PQ 2019 představí scénografii jako umění jedinečných okamžiků. Není to pouhá výstava. Nebudeme představovat scénografii pouze prostřednictvím artefaktů, nebo jen jako dekorace a kostýmy tradičního divadla, nýbrž jako celkový zážitek. Scénografická díla jsou spojnicí mezi vnitřním světem umělcovy představivosti a fantazií publika,” vysvětluje umělecká ředitelka PQ Markéta Fantová.

Foto: Petr Sankot

PQ se na holešovické Výstaviště vrací po dvanácti letech, aby oživilo nejen Průmyslový palác, ale i celý přilehlý areál včetně Křižíkových pavilonů, Malé sportovní haly a část Stromovky. Na stejném místě proběhlo v roce 1967 také historicky první Quadriennale. Celým programem PQ se prolínají tři tematické okruhy – tři cyklicky se opakující fáze kreativního procesu: Imaginace, Transformace a Reflexe.

Výstava zemí a regionů a Studentská výstava.
Výstava zemí a regionů
představí aktuální scénografické trendy, neobvyklé tvůrčí přístupy, ale i rozmanitost kultur a propustnost hranic. Součástí expozic jsou často také živé performance.

Fragmenty, které inspirují další generace.
Výstava Fragmenty v Lapidáriu pražského Výstaviště oslavuje tvůrčí počiny, jež uchovávají podstatu určitého prostředí a společensko-politické éry. Každá zúčastněná země vybrala jediný objekt – kultovní či přelomové dílo z oblasti scénické výpravy, kostýmního výtvarnictví, světelného nebo zvukového designu, které vytvořila některá z legend těchto oborů.

Performance ve veřejném prostoru.
Programové části Formace a Site specific festival, které se odehrají převážně před Průmyslovým palácem, v areálu Výstaviště a Stromovky, představí netradiční performativní projekty.

Hvězdy PQ: ilustrátorka Olivia Lomenech Gill, operní režisér Stefano Poda či audiovizuální umělec Romain Tardy.
Mezi hvězdy letošního ročníku patří Olivia Lomenech Gill, kterou proslavila ilustrace knihy J. K. Rowlingové Fantastická zvířata a kde je najít. Kromě účasti v přednáškové sérii PQ Talks zařadí ilustrátorka i workshop určený dětem. Francouzský vizuální umělec Romain Tardy, známý jako zakladatel vizuální skupiny ANTIVJ, je uměleckým vedoucím audiovizuální sekce 36Q°.

Prague Quadrennial of Performance Design and Space | 6. – 16. 6. 2019

www.pq.cz
www.fb.com/praguequadrennial
www.instagram.com/praguequadrennial/
www.twitter.com/PQ_2019

 Jednodenní vstupenky:

// Základní: 350 Kč (lze zakoupit on-line i na místě)
// Student a mládež (16-18): 150 Kč (lze zakoupit on-line i na místě)
// Děti do 15 let: zdarma (volnou vstupenku je třeba vyzvednout na pokladně PQ)
// Rodič s dítětem: 150 Kč (lze zakoupit pouze na místě)
// Senioři a ZTP: zdarma (volnou vstupenku je třeba vyzvednout na pokladně PQ)
// Skupina (tj. nejméně 10 lidí) získává 10% slevu po rezervaci předem na accredatiation@pq.cz

 Otevírací doba:

// denně 6. – 16. června od 10 do 20 hodin
// 8. 6. Pražská muzejní noc: 19 – 01, vstup zdarma

 Předprodej: https://goout.net/cs/listky/prazske-quadriennale-2019/srne/