Léto se blíží a s ním i období letních brigád

Studentům a dalším zájemcům o přivýdělek se otevírá široké spektrum možností, jak produktivně využít svůj čas. Překvapivě se však nemusí jednat pouze o brigády na festivalech nebo ve stáncích; léto nabízí i spoustu příležitostí k serióznější práci ve výrobě či v logistice. Informace podává Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup:

Která odvětví potřebují brigádníky?

Nejčastěji se letní brigády objevují v odvětví gastronomie, cestovního ruchu a zemědělství, dále pak na festivalech a ve volnočasových službách. Tato odvětví jsou pro letní sezónu typická a mnozí lidé je volí kvůli široké škále nabídek, z nichž si brigádník může vybrat dle svých preferencí. I v létě se však můžete rozhodnout pro některou z nesezónních nabídek, která vám může otevřít dveře firmy pro hlavní pracovní poměr v dalších letech. Možnosti se otevírají v logistice, maloobchodě, ve výrobě, propagaci výrobků apod. Firmy v těchto odvětvích často nabírají brigádníky na běžná pracovní místa, nabízejí jim plný úvazek a hodinovou mzdu srovnatelnou se zaměstnanci na HPP.

Kdy je nejlepší čas začít hledat brigádu?

Shánění brigády je v podstatě soutěž; brigádník si přeje co nejzajímavější a nejlépe placenou práci, na druhé straně stojí firma, která zase hledá co nejschopnější brigádníky. Jakmile se brigádník a firma sejdou a domluví, obě jejich nabídky z trhu zmizí. Proto platí – čím dříve začnete hledat, tím lépe pro vás. To samozřejmě neznamená, že musíte přijmout první nabídku, kterou dostanete. Platí však, že ty nejlepší nabídky jsou rozebrány jako první. Je proto výhodné se již nyní zaregistrovat, abyste byli mezi prvními oslovenými, až začnou přicházet poptávky na brigádníky. Můžete se tak dostat k zajímavějším příležitostem.

Kolik si na brigádě vyděláte?

Společnosti vědí, že dobrých pracovníků je třeba si považovat, brigádníky nevyjímaje. Své nabídky podporují především mzdou, která roste u brigádníků rychleji než u trvalých pracovních pozic. Lidé spíše preferují dlouhodobou práci, takže některé sezónní pozice mají vyšší mzdu než trvalé pracovní pozice, protože firmy musí namotivovat lidi, kteří dělají jinou práci, aby si k nim na sezónu „odskočili“. V současné době mzdy brigádních pracovníků rostou. Nejlépe placeni jsou v průměru brigádníci ve Středočeském kraji, kde si vydělají 150–170 korun za hodinu. Nejnižší průměrně hodinové mzdy naleznete v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, jejich výše dosahuje 120–135 korun. Celkově se průměrné mzdy brigádníků pohybují mezi 130 a 160 korunami za hodinu.

Kdo dřív přijde, ten víc vydělává!

Včasná registrace u (potenciálního) zaměstnavatele vám může přinést nejen ty nejlepší nabídky podle vašich preferencí, ale také možnost vybírat si a porovnávat. 

V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 12 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2017, díky své síti 25 poboček, ManpowerGroup našel pro 1 200 klientů 24 000 nových zaměstnanců.

 Více informací o společnosti ManpowerGroup naleznete na www.manpowergroup.cz.

You may also like...