Light Scapes: Příběhy ticha a zvuku, světla a tmy. Unikátní světelná výstava Yasuhira Chida

Jedinečnou světelnou výstavu Light Scapes (Krajiny světla) japonského vizuálního umělce Yasuhira Chida si můžete prohlédnout v prostorách Muzea církevního umění plzeňské diecéze v Plzni. Historické prostory bývalého františkánského kláštera ozáří sedm minimalistických instalací, tři z nich přitom Chido představí ve světové premiéře. Nenechte si ujít světlem vyprávěné příběhy o prostoru a nicotě, tichu a zvuku, světle a tmě nebo klidu a ruchu! 

Výstava Light Scapes vás zavede do oázy klidu uprostřed rušného města. Yasuhirova díla najdete v muzeu hned na několika místech, například v letním refektáři nebo bývalé mnišské cele. Právě propojení historických prostor a současného umění vytváří mimořádně silný zážitek. „Objekt někdejšího minoritského kláštera dodnes nabízí možnost navštívit prostory, které vznikly velmi záhy po založení královského města Plzně. Propojení se světelnými instalacemi japonského umělce Yasuhira Chida dodá této sakrální stavbě nový a dosud nepředstavitelný rozměr,“ vítá originální podobu výstavy ředitel Západočeského muzea v Plzni Mgr. Jiří Orna.

MAticho mezi tóny, odmlka mezi slovy

Yasuhiro Chida pracuje s japonským konceptem ma”, což by se dalo přeložit jako “meziprostor” a lze si ho představit jako paprsek světla procházející škvírou ve dveřích. “Ma” se projevuje v architektuře, umění, způsobu komunikace i života obecně. “Ma” je ticho mezi tóny, díky němuž vzniká hudba, odmlka mezi slovy, která jim dodává váhu, volný prostor mezi jednotlivými předměty, díky němuž mohou vyniknout. „Yasuhiro Chida nás chce svými díly zaskočit a překvapit, podnítit k zastavení se a zamyšlení. Chida vytváří nové prostory, které dávají vzniknout novým emocím. Zakoušíme japonské “ma”, soustředíme se na prostor okolo nás a zjišťujeme, jak nás uvědomění si toho, co nás obklopuje mění uvnitř,“ popisuje zážitek z Light Scapes kurátorka výstavy Adéla Klimková.

Yasuhiro Chida je jedním z nejvýznamnějších  představitelů světelného umění současnosti. Jeho díla byla k vidění během předešlých ročníků festivalu světla a umění BLIK BLIK. „Nyní se rád do Plzně vracím s tím, že zde mohu představit svá klíčová díla z dvacetileté tvorby a tři nová díla, která vznikají přímo pro Muzeum církevního umění,“ říká k výstavě její autor Yasuhiro Chida.


Výstavou to nekončí

Expozici Light Scapes – Krajiny světla můžete navštívit denně až do 21. 4. 2024. Výstavu doprovodí komentovaná prohlídka ve středu 10.4. od 16:30 a těšit se můžete také na rodinné dopoledne v neděli 21.4. od 10:00. Připraven bude i program pro druhý stupeň základních škol a střední školy, který se bude zabývat tématy informačního zahlcení, informační hygieny a mindfulness.

Jaro v Plzni ale přináší i další kulturní program. Například pro fanoušky historických vozidel je připravena expozice DEPO Moto Art, kde v prostorách bývalého dopravního depa můžete obdivovat více než stovku historických automobilů a motocyklů. Milovníci architektury pak nepochybně ocení nedávnou rekonstrukci plzeňského hlavního nádraží, původně postaveného v roce 1907. Při rozsáhlé renovaci byly pečlivě restaurovány i takové prvky jako je impozantní kopule nebo bohatá štuková výzdoba, které dodávají budově jedinečný charakter.

You may also like...