Loutkářská Plzeň se představí ve Valdštejnské zahradě v Praze

Plzeň se jako kolébka českého loutkářství představí na tradiční akci Den Plzně v Senátu Parlamentu České republiky. V sobotu 10. září 2022 se ve Valdštejnské zahradě v Praze odehraje celodenní program, jehož cílem je představit západočeskou metropoli jako turisticky atraktivní destinaci. Akce pod záštitou senátora Lumíra Aschenbrennera potrvá od 10 do 18 hodin, návštěvníci se mohou těšit na loutkové představení, ukázky práce s marionetou a loutkářské dílny, hudební vystoupení, výstavu, práci plzeňských bednářů a další program. Vstup na akci je zdarma. 

Den Plzně v Senátu pořádá západočeská metropole již od roku 2005. Pro letošní ročník jsme zvolili téma loutkářství vzhledem k jeho dlouholeté tradici v Plzni a v souvislosti s významnými výročími českých loutkářů. Od narození Josefa Skupy letos uplynulo 130 let, Jiří Trnka se narodil před 110 lety, od narození Karla Nováka uplyne v listopadu 160 let a jeho syn Ludvík Novák zemřel před 55 lety,“ objasnil téma primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Záštitu nad akcí převzal, stejně jako v minulých letech, senátor a starosta Městského obvodu Plzeň 2-Slovany Lumír Aschenbrenner: „Těší mě, že i letos můžeme zahraničním a tuzemským návštěvníkům představit západočeskou metropoli jako ideální turistický cíl se svébytnou historií. Tradiční akce se snaží oslovit i obyvatele hlavního města a pozvat je do Plzně. Plzeň není jen město světoznámého piva. V předchozích ročnících jsme ji představili i ve spojení s tradicí českého bigbítu, tvorbou Adolfa Loose nebo výročím sta let Plzeňské filharmonie,“ řekl Lumír Aschenbrenner.

Program ve Valdštejnské zahradě chce oslovit celé rodiny. „Divadelní představení Kašpárkovo varieté od loutkového divadla V Boudě potěší nejmenší děti, větší mohou zaujmout loutkářské dílny Muzea loutek, ukázky práce s marionetou nebo prezentace Divadla ALFA. Stěžejní bude výstava Loutkářská Plzeň, která mapuje historii i současnost loutkářství v Plzni a bude umístěna v zahradě podél takzvané krápníkové stěny. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout až do 23. září,“ uvedla Veronika Jilichová Nová, radní města pro oblast prezentace a marketingu.

O hudební vystoupení se postará plzeňská kapela ŠVEJK-BAND, která je se svými staropražskými písněmi, dobovými šlágry i trampskými hity z počátku 20. století známá v mnoha zemích světa. Na návštěvu Plzně pozvou městská organizace Plzeň – TURISMUS, Plzeňský Prazdroj s ukázkami prací mistrů bednářů, Západočeská univerzita v Plzni a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. O další prezentaci se postarají regionální potraviny Plzeňského kraje.

Tradice českého a slovenského loutkářství byla v roce 2016 zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Plzeň patří k českým městům, jejichž historie je s loutkářstvím úzce spjata. Ze západočeské metropole pochází tvůrce postaviček Spejbla a Hurvínka Josef Skupa i světově proslulý loutkář a tvůrce animovaných filmů Jiří Trnka. Na loutkářskou tradici dnes v Plzni odkazuje Divadlo ALFA, loutkové divadlo V Boudě, Muzeum loutek a soutěžní bienále Skupova Plzeň.

You may also like...