Míra nezaměstnanosti klesá a dále klesne. Mzdově-inflační spirálu to ale neroztočí

Květnový pokles míry nezaměstnanosti se na 3,6 procenta se obecně očekával. S blížícími se prázdninami lze v červnu čekat další pokles, na 3,5 procenta, což však bude zřejmě letošní „dno“. Červen je totiž tradičně měsícem, kdy vrcholí sezónní zaměstnávání z důvodu právě letní sezóny a teplého počasí, stupňujícího poptávku po obsazení pracovních pozic v exteriéru.

Zároveň se na trhu práce ještě neobjevují čerství absolventi, takže nabídka práce zůstává omezena. Absolventi pak na trh práce míří v dalších letních měsících a zejména v září, kde lze očekávat mírný nárůst míry nezaměstnanosti. V říjnu a listopadu by pak míra nezaměstnanosti mohla opět klesnout, na 3,6 procenta, než na přelomu roku kvůli nástupu zimní sezóny vzroste mírně nad tuto úroveň. Český trh práce je tak stále ve stavu, který lze označit ze přehřívání, byť už není tak toto přehřívání není tak intenzivní jako zejména před rokem 2020.

Navzdory přehřívání a napjatým podmínkám na trhu práce nedochází k roztočení mzdově-inflační spirály. A přes určité aktuální oživení inflace, zejména v segmentu služeb, k němu ani nedojde. Reálné mzdy sice letos po dvou letech poklesu porostou, o 3,7 procenta, ovšem takový vzestup nestačí na vyvolání výraznějších inflačních tlaků ani ve výhledu. Napjatá situace na trhu práce ovšem přispívá k tomu, že Česká národní banka letos zpomaluje tempo svého snižování základní úrokové sazby.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

You may also like...