Nedávejte pejskovi pamlsky „za cokoliv“ a další časté chyby krmení

Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení děláme chyby, které si často ani neuvědomujeme. Přitom, aby byl pejsek zdravý a měl dlouhý život. je důležité při krmení důležité krmivo umět rozdělovat, dávat ve správný čas či vhodně skladovat.

Špatné skladování krmiva

Chovatelé skladování často neřeší, především díky tomu, protože si myslí, že když granule mají suchou konzistenci, tak se nemohou zkazit a vydrží věčně. Což je ale velký omyl. „Stejně jako lidské jídlo, tak i to zvířecí má limitovanou trvanlivost. Pejsci mají také citlivé zažívání a takové prošlé nebo dokonce plesnivějící granule mohou přinést nehezké zažívací potíže. Granule proto skladujte na suchém místě, nemějte ho zbytečně otevřené, kontrolujte datum spotřeby a nekupujte zbytečně velká balení krmiva, když máte například malé plemeno psa. Konzervy s vlhkým krmivem by měly zase být po otevření umístěny v lednici, měly by být také dobře zakryté a co nejrychleji po otevření spotřebované,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Špatně umyté misky

Na špinavých talířích také nejíme, proto bychom stejný zvyk měli rozšířit i na naše čtyřnohé kamarády. Psí misku je dobré umývat každý den, aby v ní nezůstávalo staré a zaschlé krmivo. Může se jednak zkazit a pejskovi přivodit zažívací potíže, a zároveň na ně může sedat hmyz a mravenci a tím se na misce hromadí bakterie. K dezinfekci misky stačí použít horkou vodu a prostředek na mytí nádobí.

Špatné krmné dávky

Každý chovatel to zná, pejsek umí skvěle „žebrat“ a málokdy se stane, že nemá hlad a bez problému by snědli třeba 3 misky krmiva. Překračování doporučeného množství krmiva je pak častou chybou pejskařů. Dlouhodobé překrmování vede k obezitě a nemocem ledvin. Je proto důležité odolat prosebnému pohledu. Pokud přeci jenom pejsek během dne stojí u prázdné misky, zkuste mu jednu porci krmné dávky rozdělit například do tří částí.

Motivační pamlsky často motivují k žebrání

Velmi častou chybou, kterou se majitelé domácích mazlíčků při krmení dopouštějí, je i to, že své mazlíčky neúmyslně učí žebrat tím, že jim dávají „motivační“ pamlsky mimo dobu jídla. Chovatelé často dávají pamlsky opravdu za cokoliv – pejsci jdou vedle nich po ulici, přiběhnou na zavolání, neštěkají před obchodem… toto by přitom měly být povely, které jsou pro pejska automatické. Nemusíme je odměňovat za vše, protože pak si zvyknout více žebrat o jídlo. Samozřejmě pokud máte pejska a trénujete ho, jsou pamlsky důležité. Zkuste je ale rozpůlit, zabráníte tím zbytečnému přejídání.

Nedáváme pejskovi stejné krmivo

Mnoho pejskařů chce občas pejskům přilepšit krmivo, takže jim ke krmivu dávají vařené maso (co zbylo od oběda), vařenou zeleninu či rýži nebo jim někdy do krmiva přidají konzervu, jindy ne. Pes si tak může zvyknout na „lepší“ krmivo a později, když budete opět krmit „jen a pouze“ granulemi, může být najednou zmlsaný a nic nesníst, protože bude opět čekat na vařené maso apod. Dávejte proto stejný typ krmiva a zvířeti moc často mu nepřilepšujte. Věřte, že pro pejska je to rozhodně zdravější a výchovnější varianta. Pokud již pejskovi chcete přilepšit, tak mu dávejte kvalitní krmivo, které obsahuje vysoký obsah masa a nemá v sobě zbytečné chemické náhražky či lepek. Stravu také můžete obohatit o speciální psí doplňky potravy jako jsou oleje, probiotika či  vitamíny.