Nové podzimní speciality restaurace Triton opět překračují hranice chutí a zážitků

Nové podzimní menu zážitkové restaurace Triton, ukryté v kouzelné secesní jeskyni pod Václavským náměstím, opět překračuje hranice běžného a možného. Ambiciózní šéfkuchař Tomáš Kohút, který má zdejší kuchyni na starost, už v loňském roce překvapil povedenou parafrází na zakázaný klenot francouzské kuchyně v podobě strnada zahradního připraveného z masa holoubka z Anjou.

A hranice bourá i nyní. „Za poslední rok jsem procestoval mnoho míst, poznal nové pohledy na gastronomii, nové chutě a kombinace. Zjistil jsem, že jídlo není jen o chuti a jejích kombinacích, jídlo je především kultura. Jídlo je odrazem historie dané země a zároveň jeho budoucností. Jídlo je způsob, jak lidé mezi sebou vypráví své příběhy a žijí své životy,“ vysvětluje svou filozofii talentovaný šéfkuchař. A protože při svých cestách ochutnával hlavně street food, právě to ho přivedlo k překvapivému konceptu: na novém podzimním menu se rozhodl propojit street food a fine dining.


Proč se omezovat jen na jeden pohled na gastronomii? Když sem tam porušíte nějaká pravidla, dáte jídlům mnohem více energie a hostům dopřejete překvapení,“ vysvětluje Tomáš Kohút skutečnost, že polovina pokrmů jeho nového menu se jí jen tak rukama. Ale ani tam, kde se užije příbor nebo hůlky, nechybí překvapení a drobná provokace. Jedním z překvapivých pokrmů na novém menu je třeba „teplé sushi“, které sice není tak úplně sushi, ale konzumuje se stejně jako to klasické – s pomocí hůlek. A ukazuje, jak sushi může inspirovat středoevropskou kuchyni. Sushi v Tritonu totiž nabízí unikátní kombinaci chutě pečené tresky zabalené do řasy a servírované s japonskou grilovací omáčkou, pstružím kaviárem a kimchi.

Krásnou ukázku moderní gastronomie představuje jeden z chodů vegetariánského menu: a sice houbová tartaletka, marinovaná v portském víně, vanilce a levandulové soli a dochucená lanýžem, hroznem a balzamikem. Na první pohled šílená kombinace, která ovšem nabízí jedinečné prolnutí chutí. Stejně jako tatarák z jelena podávaný s plátkem hrušky marinovaným v hruškovici a smrkovým medem. A potěší i netradiční prezentace foie gras v nádherně zdobené vafli s lískovými oříšky, rybízem a květy. To jsou zážitky, na jaké dlouho nezapomenete. Přesně jak to měl šéfkuchař v úmyslu.

You may also like...