Planetárium Praha poodhalí tajemství bájného světla nad Betlémem

Planetum uvádí od 7. 12. v Planetáriu Praha nový pořad, který nahlíží do dávné minulosti a poodhalí, jaký astronomický úkaz stál za legendou hvězdy betlémské. Období Vánoc je spojeno s různými tradicemi a legendami. Jeden z významných symbolů těchto svátků se velmi významně dotýká astronomie. Před více než dvěma tisíci lety zazářila na obloze hvězda, jež se stala poselstvím naděje až do dnešních dnů. Jaký fascinující astronomický úkaz stál za zrodem legendy, která neodmyslitelně provází období adventu a Vánoc?

Šlo o hvězdu, která ukázala Třem králům cestu z Jeruzaléma do rodiště Ježíše. Alespoň tak to stojí v Bibli. Zjevení zázračného světla má však velmi pravděpodobně astronomické vysvětlení.

Dnes je nad vánočními betlémy toto zázračné světlo běžně vyobrazeno jako kometa. Komety jsou symbolem vánoční scény už od počátku 13. století, kdy tehdejší malíři zahlédli Halleyovu kometu.

Konjunkce, kometa, nebo něco jiného?

Záznamy hvězdářů však žádnou jasnější kometu kolem počátku letopočtu neuvádějí. Jako pravděpodobnější vysvětlení se tak jeví konjunkce planet. Dle výpočtů dnes víme, že v roce 7 př. n. l. mohli lidé na obloze spatřit dokonce trojnásobnou konjunkci Jupiteru a Saturnu v souhvězdí Ryb. Byla právě tato konjunkce bájnou hvězdou betlémskou, či šlo o některou jinou ze zaznamenaných konjunkcí? Nebo snad šlo o planety v souhvězdí Lva, které se v roce 0 překryly v linii? Nebo je za hvězdou betlémskou schovaná nova či supernova? 

Čtyřicetiminutový pořad je doplněn o živě komentovanou projekci noční oblohy. Pořad namluvil Lukáš Hlavica. Vstupenky a promítací časy pořadu naleznete na tomto odkazu

You may also like...